Kluczowe aspekty w doborze urządzeń wentylacyjnych w obiekcie muzealnym
Podstawowym zadaniem systemu wentylacji w obiektach muzealnych jest zapewnienie optymalnych warunków dla zgromadzonych zbiorów i eksponatów oraz ich ochrona przed niekorzystnymi czynnikami środowiska.
Jakie są kluczowe wskaźniki przy doborze central wentylacyjnych w muzeach?
- Kontrola wilgotności – ma ona wpływ na zachowanie materiałów w jak najlepszym stanie. Nieprawidłowa zawartość wilgoci w powietrzu prowadzi do pękania, deformacji i rozkładu eksponatów
- Ścisła kontrola temperatury – zazwyczaj optymalna wartość to 18-20°C
- Odpowiedni dobór filtrów w centrali wentylacyjnej pozwala skutecznie usuwać zanieczyszczenia i pył z powietrza – chroni to eksponaty przed osiadaniem brudu, kurzu i zanieczyszczeń z zewnątrz
- Przepływ powietrza – układ wentylacji powinien równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniu, co także chroni przed osadzaniem się pyłu i zanieczyszczeń.
- Określenie szacunkowej ilości osób zwiedzających pomieszczenia ułatwi zapewnienie niezbędnego komfortu, utrzymania strumienia powietrza na poziomie minimum 20 m3/h
- Monitoring i kontrola pracy urządzeń. Zadaniem automatyki jest utrzymywanie właściwych parametrów powietrza oraz sygnalizowanie potencjalnych awarii.
Jedna z naszych realizacji muzealnych to modernizowane Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Do muzeum dostarczyliśmy dwie centrale wentylacyjne OPTIMA z nawilżaczami parowymi. W tym wypadku centrale realizują 5 funkcji:
- wentylacji
- grzania
- chłodzenia
- osuszania
- nawilżania
Funkcję grzania realizuje zintegrowana z urządzeniem pompa ciepła. Nagrzewnica elektryczna w okresie zimowym pracuje w trybie awaryjnym, latem natomiast pracuje jako nagrzewnica osuszająca.
Centrale obsługują pomieszczenia muzealne w podziemiach budynku.