Obieg wody w urządzeniu jest zamknięty – woda po przepłynięciu przez układ trafia z powrotem do zbiornika, a następnie jest ponownie używana. Maksymalna efektywność układu chłodzenia zapewnia stworzony przez nas algorytm, który zarządza praca chłodnicy ewaporacyjnej.
Zalety zastosowania chłodnic adiabatycznych
Przykładem może być kilkuetapowa realizacja dla fabryki opakowań foliowych Polipak, która wymagała instalacji różnych typów central:
Łączny wydatek powietrza nawiewanego to ponad 200 000 m3/h.
W centralach OPTIMA zastosowaliśmy nieczęsto spotykane w Polsce rozwiązanie – użyliśmy chłodnic ewaporacyjnych zraszanych wodą doprowadzoną prosto z wodociągu. Chłodnice ewaporacyjne (adiabatyczne) stosowane są zazwyczaj w klimacie gorącym i niskiej wilgotności powietrza. Chłodzenie odbywa się poprzez odparowywanie wody z wkładu chłodzącego – elementu umieszczonego wewnątrz chłodnicy. Wkład wykonany jest z materiałów o porowatej strukturze i dużej gęstości ułożonej warstwowo, tak aby warstwy tworzyły system kanalików przez które przepływa woda. W przypadku tej realizacji zastosowaliśmy złoże celulozowe.