Oszczędzanie energii i pieniędzy dzięki inteligentnej automatyce wentylacyjnej

Rozwój technologii pozwala na automatyzowanie wielu procesów zachodzących w domach i obiektach komercyjnych. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają sterowanie ich parametrami w ten sposób, aby zoptymalizować zużycie energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności układu. Dotyczy to również wentylacji. Sprawdź, jak inteligentna automatyka wentylacyjna przekłada się na ograniczenie zużycia prądu i realne oszczędności. 

Czym jest automatyka wentylacji?

Automatyka wentylacyjna to szerokie pojęcie. W tej kategorii rozwiązań znajdują się różne urządzenia, które pozwalają na zwiększenie kontroli nad działaniem instalacji wentylacyjnej oraz na zautomatyzowanie jej pracy. Całość połączona jest w jeden układ, który można zintegrować z systemem smart home. To rozwiązanie coraz chętniej stosowane w nowoczesnym budownictwie, w tym w domach energooszczędnych i pasywnych. 

W skład elementów automatyki wentylacyjnej wchodzą m.in.:

  • preostaty (monitorują ciśnienie w instalacji),
  • termostaty,
  • czujniki: temperatury, wilgotności, tlenku węgla, ciśnienia, zanieczyszczeń powietrza,
  • przemienniki częstotliwości,
  • siłowniki,
  • zawory,
  • interfejsy użytkownika czy też sterowniki.

Umiejętne wykorzystywanie tego typu instalacji przekłada się na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnej optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją wentylacji mechanicznej. 

Jak inteligentna automatyka wentylacyjna przekłada się na oszczędności?

Odpowiednio dobrany i zautomatyzowany system wentylacji może przełożyć się na realne oszczędności eksploatacyjne. Jest to związane z tym, że działanie układu można zaprogramować. Oznacza to, że zestaw czujników będzie regularnie mierzył jakość powietrza w pomieszczeniu i wymieniał je wtedy, gdy jest to konieczne. Parametr ten można dopasować do swoich potrzeb. Jednocześnie wentylacja mechaniczna jest niezależna od warunków atmosferycznych i przez 12 miesięcy w roku zachowuje swoją wydajność. Kontrolowanie parametrów pracy układu pozwala na wygenerowanie oszczędności na zużyciu prądu. Im mniej prądu zużywa układ, tym niższe są koszty jego eksploatacji. Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku charakteryzują się dobrą efektywnością energetyczną i zmniejszonym poborem prądu. Możesz ustawić działanie wentylacji w ten sposób, aby ograniczyć jej pracę wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Oczywiście pomieszczenia wciąż powinny być wentylowane, jednak parametry pracy układu mogą być odpowiednio mniejsze. Dzięki temu zadbasz o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, jego jakość oraz oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w inteligentną automatykę wentylacji mechanicznej i trend ten powinien utrzymać się w najbliższych latach.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl