W systemach wentylacyjnych od lat stosowana jest automatyka. Wszystko po to, aby układ działał wydajnie i wywiązywał się ze swojego zadania. Jest nim wymiana powietrza w pomieszczeniach oraz utrzymanie pożądanego mikroklimatu. Przekłada się to na zdrowie i samopoczucie użytkowników pomieszczenia, dlatego automatykę do wentylacji stosuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, biurowych, pożyteczności publicznej, jak i usługowych. Poniżej przedstawiamy podstawowe elementy automatyki, które znajdują zastosowanie w układzie wentylacji.
Za działanie automatyki wentylacji odpowiadają systemy sterowania. To dzięki nim można kontrolować i zmieniać parametry układu. Rodzaj systemu oraz skalę jego rozbudowania dobiera się bezpośrednio do danej instalacji. Sercem układu jest centrala, do której podpięte są poszczególne urządzenia. Tego typu kontroler pozwala na sterowanie pracą instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej. Wybrane modele wzbogacone są o funkcję zdalnego sterowanie, co dodatkowo zwiększa komfort domowników lub innych osób korzystających z danego pomieszczenia.
Duża liczba urządzeń elektrycznych podpiętych do sieci sprawia, że wzrasta ryzyko występowania ewentualnych przepięć i zwarć. Właśnie dlatego w automatyce do wentylacji stosuje się sterowniki, w tym m.in. sterownik do nagrzewnic. Klasyfikowane są one jako elementy automatyki wentylacji. Ich zadaniem jest zwiększenie kontroli nad działaniem instalacji i wprowadzanie niezbędnych korekt w czasie rzeczywistym na podstawie gromadzonych z pomiarów danych.
W tego typu układach znajdują się również przetworniki (różnicy ciśnień, wilgotności, temperatury). Pozwalają na wykonywanie pomiarów parametrów takich jak ciśnienie i temperatura, a następnie na przekazywanie wyników do centrali. Inne elementy automatyki wentylacji to: przemienniki, falowniki, siłowniki przepustnic i zaworów, higrostaty, zawory elektromagnetyczne, zawory rozprężne, presostaty, termostaty przeciwzamrożeniowe, regulatory prędkości obrotowej, czujniki temperatury czy też moduły rozszerzeń.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl