W jaki sposób można zmierzyć parametry komfortu powietrznego?

Zadaniem projektantów systemów wentylacji i kli­matyzacji jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego we wnętrzach. Osoby przebywające w po­ mieszczeniach odczuwają go subiektywnie. Dlatego niezbędne są urządzenia pomiarowe,za pomocą których można mierzyć parametry komfortu.


Do mierzenia parametrów komfortu wewnętrznego służą zestawy pomiarowe, które powinny być zgodne ze standardami określonymi w normach:

  • 1SO7726 - Środowisko termiczne - instrumenty i me­tody pomiaru wielkości fizycznych,
  • 1SO7730 - Ergonomia środowiska termicznego - wy­znaczanie i interpretacja analityczna komfortu środo­wiska termicznego z obliczaniem wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego.

Odczuwanie ciepla lub zimna przez ludzi okresla się za pomocą następujących parametrów:

  • temperatury powietrza,
  • prędkości powietrza,
  • wilgotności powietrza,
  • średniej temperatury promieniowania (słonecznego),
  • aktywności ruchowej
  • grubości odzieży.

Wskaźniki komfortu w pomieszczeniu można wy­znaczyć na podstawie pomiarów prędkości, tempera­tury i wilgotności względnej powietrza oraz średniej temperatury od promieniowania słońca. Do tego celu służą czujniki pomiarowe.

Czujniki umieszcza się na wspólnym statywie i pod­lącza do komputera, na którym musi być zainstalowane oprogramowanie zbierające i analizujące dane pomiaro­we z czujników, zgodnie z wytycznymi 1SO7730. W celu wykonania pomiarów i oceny komfortu sta­tyw z czujnikami umieszcza się na stanowisku pracy oso­by (lub osób) uskarzających się na niewłaściwe warunki komfortu wewnętrznego.

Zgodnie z definicją komfort cieplny jest okreśIony jako stan umysłu, ktory wyraża zadowolenie lub niezadowolenie ze środowiska termicznego. Ze względu na indywidualne odczucia nie jest możliwe znalezienie środowiska termicznego, ktore satysfakcjonuje wszystkich. Zgodnie z normą ISO 7730 istnieją trzy parametry opisujące poziom niezadowolenia lub satysfakcji ze środowiska termicznego PMV, PPD oraz DR, gdzie:

  • PMV (Predicted Mean Note) — przewidywana ocena s'rednia, czyli odczuwanie ciepta, od -3 (zimno) przez 0 (obojgtnie) do +3 (gorqco),
  • PPD (Predicted Percentage DiSSOtiSfie§ — przewidywa- ny procent niezadowolonych, czyli odsetek ludzi niezadowolonych z panujqcego s'rodowiska ter- micznego,
  • DR (Drought Pete), czyli odsetek ludzi skarzqcych sit na przeciqgi.

Rejestrując dane zebrane przez czujniki, w kilku prostych krokach można wykonać analiz cyfrowych oraz graficzną.

Na podstawie zarejestrowanych parametrów i obliczonych wspołczynników przedstawionych na zrzutach ekranowych można dokonać interpretacji oraz oceny właściwego działania systemu HVAC obsługującego badane stanowisko pracy.