"Jest to rozwiązanie korzystne dla naszych klientów, społeczeństwa i środowiska" - mówi Fredrik Ekström, prezes działu lutowanych i spajanych wymienników ciepła w Alfa Laval, Energy Division. -"Dzięki zachętom do refundacji kosztów modernizacji płytowych wymienników ciepła na bardziej nowoczesne i wydajne, przedsiębiorstwa mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii. W jednym z ostatnich przykładów obliczyliśmy, że wymiana jednego 20- letniego wymiennika ciepła może przynieść roczne oszczędności energii w wysokości 83 000 kWh. Oprócz poprawy długoterminowych kosztów, oznacza to znaczne zmniejszenie emisji CO2.” "A to tak naprawdę dopiero początek działań na rzecz zrównoważonego rozwoju" - kontynuuje Fredrik Pettersson, dyrektor zarządzający Stena Recycling Sweden. -"Kiedy otrzymujemy od klienta zwrócony wymiennik ciepła, rozpoczynamy proces recyklingu, aby odzyskać metale i ponownie wprowadzić je do łańcucha dostaw surowców, zapewniając korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na materiały pierwotne. Pracując razem w ten sposób, możemy pomóc zamknąć pętlę i stworzyć prawdziwie skuteczne podejście cyrkularne dla tej branży."
Aby umożliwić osiągnięcie tych korzyści związanych ze zrównoważonym rozwojem, Alfa Laval i Stena Recycling opracowały zupełnie nowy model biznesowy dla branży HVAC. Oprócz pomocy w dekarbonizacji poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, program został zaprojektowany tak, aby przyspieszyć przejście z liniowego łańcucha dostaw na zrównoważony, okrężny.-"W tradycyjnym, liniowym łańcuchu dostaw, koniec cyklu życia wymiennika ciepła oznacza koniec życia cennych zasobów naturalnych, z których się składa" - wyjaśnia Fredrik Ekström. - "Dzięki temu programowi nasi partnerzy w Stena Recycling mogą odzyskać do 100% metali ze starych wymienników ciepła klientów, minimalizując tym samym zużycie materiałów pierwotnych potrzebnych do produkcji naszych nowych wymienników ciepła."
Aby podkreślić liczne korzyści płynące z programu wymiany, Alfa Laval i Stena Recycling uruchomiły inicjatywę pod hasłem "Re-Made to matter". Pierwszym krajem, w którym klienci będą mogli uczestniczyć w programie jest Szwecja, gdzie obie firmy mają swoje siedziby. -"Alfa Laval i Stena Recycling to dwaj wiodący innowatorzy w swoich dziedzinach, a nasze organizacje mają głębokie korzenie w Szwecji" - dodaje Fredrik Ekström. -"Jesteśmy bardzo podekscytowani, że wprowadzamy 'Re-Made to matter' tutaj w kraju. Nie możemy się doczekać, aby pokazać klientom w Szwecji, a docelowo na całym świecie, siłę naszego połączonego doświadczenia i pasji do zrównoważonego rozwoju. Jest to nie tylko pierwszy duży krok w kierunku cyrkularności w ogrzewaniu i chłodzeniu, ale także ważny krok w walce ze zmianami klimatycznymi w naszej branży, wspierający cel Alfa Laval, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku."
Pozostała część regionu nordyckiego wkrótce dołączy do Szwecji i będzie mogła wziąć w nim udział, a w ciągu roku planowane jest wprowadzenie programu na innych rynkach.