Korzyści płynące z zastosowania izolacji są niezaprzeczalne, ale zakup oraz montaż materiałów izolacyjnych wydaje się w niektórych przypadkach zbędnym wydatkiem. Polskie prawo nie pozostawia jednak złudzeń – izolacja w systemach wentylacyjnych to po prostu konieczność, która wynika bezpośrednio z przepisów, a dokładniej Rozporządzenia Ministra Infrastruktury „w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Ze wspomnianego dokumentu możemy dowiedzieć się, że izolacji należy poddać wszystkie instalacje wentylacyjne, które choć częściowo są narażone na straty energii (np. w wyniku przebiegania przez nieogrzewane pomieszczenia). Nasze prawo nie precyzuje jednak takich kwestii, jak chociażby grubość warstwy izolacyjnej – przy montażu izolacji należy więc dokładnie przeanalizować warunki panujące w danym obiekcie i dobrać do nich najlepsze rozwiązania oraz materiały.
Jak wspominaliśmy już na początku, izolacja odpowiada za ochronę systemu wentylacyjnego przed niepożądanymi stratami lub zyskami ciepła – należy bowiem pamiętać, że temperatura powietrza przepływającego przez przewody wentylacyjne różni się od temperatury otoczenia. Bez właściwej izolacji układ wentylacyjny wciąż mógłby spełniać swoją rolę, dbając o utrzymanie właściwych parametrów powietrza w obiekcie, jednak wiązałoby się to z przeciążeniem układu oraz zwiększonym poborem energii. Zmniejszone koszty eksploatacji budynku nie są jednak jedyną przesłanką, która przemawia za zainwestowaniem w wysokojakościowe wentylacyjne materiały izolacyjne. Równie istotna jest chęć zredukowania lub nawet całkowitego wyeliminowania zjawiska kondensacji, które w okresach przejściowych może doprowadzić do zawilgocenia całej instalacji. Gromadząca się w systemie wentylacyjnym wilgoć potrafi przynieść fatalne skutki – m.in. korozję i uszkodzenie przewodów wentylacyjnych, a także rozwój groźnych dla zdrowia mikroorganizmów.
Aby dany materiał dobrze sprawdził się w roli izolacji, to powinien spełniać kilka cech – jedną z ważniejszych jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, który określa się w W/mK. Im mniejsza wartość tej jednostki, tym słabsza zdolność produktu izolacyjnego do przewodzenia energii cieplnej. Dobierając idealny materiał izolacyjny powinniśmy również zwrócić uwagę na jego odporność na działanie temperatury oraz wilgotności, zwłaszcza w kontekście warunków, jakie panują w danym budynku. Izolacja musi być też ognioodporna (lub przynajmniej nierozprzestrzeniająca ognia).