Lindab: Czy wiesz, że..., czyli co powinieneś wiedzieć o jakości powietrza
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym właściwie jest dobra jakość powietrza, którym oddychamy przebywając w zamkniętych pomieszczeniach? Czy zastanawiałeś się, gdzie jest lepszej jakości powietrze: wewnątrz, czy na zewnątrz budynków? Czy wiesz, co wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy?
Poniżej Lindab przedstawia kilka wybranych faktów i ciekawostek na ten temat.
Czy wiesz, że......w pomieszczeniach spędzamy 90% naszego czasu?
- Przeciętnie spędzamy w pomieszczeniach 21,6 godzin dziennie, co daje średnio 628 992 godzin w życiu.
- 58 lat naszego życia spędzamy w domu, z czego 27 lat przypada na sen.
- Oddychając potrzebujemy od 8 do 10 litrów powietrza na minutę. Mniejszej ilości powietrza potrzebujemy podczas odpoczynku - około 6 litrów na minutę i aż 100 litrów podczas intensywnego treningu.
- Bez jedzenia możesz przeżyć 3 tygodnie, bez wody 3 dni i tylko 3 minuty bez powietrza.
- Powietrze w pomieszczeniach może być do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.
...klimat panujący w pomieszczeniu wpływa na nasze zdrowie i nasz komfort?
- "Złej" jakości powietrze w pomieszczeniach często jest przyczyną bólu głowy, utraty koncentracji i innych krótkotrwałych dolegliwości, takich jak: podrażnienie oczu, gardła i skóry. Długofalowymi skutkami przebywania w pomieszczeniach o złej jakości powietrza mogą być alergie, choroby układu oddechowego a nawet nowotwory.
- Poprawa klimatu w pomieszczeniach powoduje zmniejszenie ilości zwolnień chorobowych o 50%.
- Większość ludzi odczuwa komfort, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi od 20 do 24ºC.
- To, jak odczuwasz klimat panujący w pomieszczeniu, zależy od wielu czynników: doboru odzieży i rodzaju wykonywanej pracy, temperatury i wilgotności panującej w pomieszczeniu, a także temperatury wytwarzanej przez sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach.
- Kiedy powietrze w pomieszczeniu porusza się z prędkością 0,2 m/s, odczuwamy to jako przeciąg.
...dobry klimat w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na nasze zdolności poznawcze i produktywność?
- Twoja zdolność rozumienia i wykorzystywania informacji w dobrym środowisku wewnętrznym może wzrosnąć o 172%, a zdolność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych - o 97%.
- Badania wykazały, że w zrównoważonych, certyfikowanych budynkach pracownicy o 30% mniej skarżyli się na bóle głowy i problemy z oddychaniem, niż pracownicy w zwykłych biurowcach. Ich wydajność była natomiast o 26% wyższa.
- Inwestycje mające na celu poprawę powietrza dla pracowników szybko się zwracają. Nowe badania podają, że wydatki około 40 USD na osobę rocznie, na poprawę jakość powietrza w pomieszczeniach powodują wzrost wydajności o 6500 USD.
...na jakość powietrza w pomieszczeniach mają wpływ ludzie, meble i materiały budowlane?
- 5000 różnych rodzajów zanieczyszczeń (lotne związki organiczne) unoszących się w powietrzu w pomieszczeniach pochodzi od ludzi i różnych materiałów budowlanych (zbyt wysoki poziom LZO może zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby wątroby i nerek).
- Innym rodzajem zanieczyszczeń są cząsteczki pyłów. Różnią się wielkością (od PM1, PM2,5 do PM10) i szkodliwością. Dzięki zastosowaniu odpowiednich typów filtrów w systemie wentylacyjnym, można je usunąć.
- Zbyt wysoki poziom CO2 często powoduje bóle głowy i utratę koncentracji.
- Wypełniona sala konferencyjna bez wentylacji osiąga zbyt wysoki poziom CO2 w ciągu 10 minut. Jedno pomieszczenie biurowe bez odpowiedniej wentylacji osiąga maksymalny poziom CO2 w zaledwie 15 minut.
Jeśli interesujesz się tematem jakości powietrza i chciałbyś zagłębić się w raporty pochodzące ze świata nauki - na stronie https://www.lindabinnovationhub.com możesz przeczytać wybrane publikacje i referencje.