Na występowanie korozji narażone są wszystkie elementy metalowe wykorzystywane przy budowie urządzeń oraz całych instalacji w branży HVACR. Do przykładowych elementów tego typu należą m.in.: wentylator, kompresor, elementy silnika, sprężarka, przewody doprowadzające, obudowa urządzenia itd. Ryzyko występowania korozji wzrasta w przypadku części, które poddawane były dodatkowej obróbce, np.: były nawiercane lub docinane oraz tych, których powłoka została naruszona na skutek uszkodzenia mechanicznego lub niewłaściwego użytkowania sprzętu. Korozja pojawia się również na elementach, których powłoka ochronna została błędnie nałożona (np. proces ocynkowania przebiegł nieprawidłowo). W związku z tym w trakcie serwisowania urządzeń HVACR należy baczną uwagę zwracać na to, czy nie pojawiają się w nich ogniska rdzy. Jeżeli tak, to należy niezwłocznie je eliminować.
Istnieje kilka sposobów wykorzystywanych w ramach zabezpieczenia antykorozyjnego elementów metalowych. W tym aspekcie wykorzystuje się m.in. dedykowane inhibitory korozji oraz płyny instalacyjne. Stosowanie tych preparatów korzystnie wpływa na minimalizację ryzyka występowania zjawiska korozji i pozwala zachować elementy metalowe układu w należytym stanie technicznym. Ponadto rekomenduje się stosowanie elementów metalowych już wcześniej zabezpieczonych przed korozją np. poprzez ocynkowanie lub po prostu części wykonanych ze stali nierdzewnej. To kilka sprawdzonych sposobów na to, aby układy i urządzenia HVACR dłużej zachowały swoją pierwotną wydajność. Oczywiście urządzenia te wymagają regularnego serwisowania, co dodatkowo wydłuża ich żywotność.
Dlaczego usuwanie rdzy z urządzeń HVACR jest tak ważne? Prowadzi ona do przyspieszonej degradacji sprzętu i może prowadzić do kosztownych usterek. Ponadto na skutek rdzy spada wydajność urządzeń. W skrajnych przypadkach może to powodować zagrożenie dla prawidłowego przebiegu procesu chłodzenia, a nawet powodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować żadnego ogniska rdzy na klimatyzatorze lub chłodni i w miarę możliwości warto działać prewencyjnie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl