Największą zaletą systemu klimatyzacyjnego jest to, że zapewnia mieszkańcom komfort cieplny w postaci zachowania w każdym pomieszczeniu optymalnej temperatury w upalne dni oraz umożliwia im przebywanie w czystym powietrzu. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne mogą jednak zdecydowanie więcej.
Klimatyzatory wyposażone w funkcję grzania mogą działać jako pompa ciepła i służyć jako źródło ciepła w okresach przejściowych. Co więcej, niektóre modele posiadają automatyczną zmianę trybów pracy, dzięki czemu możliwe jest przełączenie agregatu z trybu chłodzenia na grzanie i odwrotnie. Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli utrzymać we wnętrzu temperaturę powietrza 20oC, to przy 21oC urządzenie zacznie je chłodzić, a przy 19oC ogrzewać.
Niewątpliwą zaletą klimatyzatora domowego jest możliwość zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach.
Nowoczesne urządzenia mogą zarówno osuszać powietrze (a usuwanie nadmiaru wilgoci zabezpiecza przed rozwijaniem się groźnych dla naszego zdrowia grzybów i pleśni), jak i dokładnie usuwać z niego pyły, bakterie, wirusy, czy roztocza. Na rynku dostępne są urządzenia zintegrowane z oczyszczaczami, nawilżaczami i jonizatorami powietrza poprawiającymi jego jakość oraz z dodatkowymi filtrami: HEPA, antybakteryjnymi, czy filtrami z jonami srebra, a nawet uwalniającymi witaminę C i pochłaniającymi zapachy. Montaż klimatyzacji jest więc idealnym rozwiązaniem dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne, umożliwiającym im komfortowy sen i wypoczynek.
Wybierając klimatyzator, przede wszystkim musimy jasno sprecyzować nasze oczekiwania, a także zorientować się w możliwościach montażu samego urządzenia. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne i montowane na stałe.
Klimatyzatory przenośne to urządzenia typu monoblok – czyli takie, w którym wszystkie elementy zamknięte są w jednej obudowie. Jedynie ciepłe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz specjalną rurą, którą wystawia się przez uchylone drzwi balkonowe lub okno. Klimatyzację przenośną wykorzystuje się zwykle w pomieszczeniach nie większych niż 20 – 30 m2, choć zdarzają się modele będące w stanie schłodzić nawet do 60 m2. Ich zaletą jest brak konieczności wykonania jakichkolwiek prac montażowych i duża mobilność. To najtańszy sposób chłodzenia, ale urządzenia są ciężkie, głośne, zajmują miejsce na podłodze i wymagają częstego odprowadzania skroplin.
Na klimatyzator typu split składają się dwa połączone ze sobą elementy:
I choć podczas ich montażu należy liczyć się z pewnymi utrudnieniami związanymi z koniecznością przeprowadzenia przez ścianę zewnętrzną przewodów łączących obie jednostki (z czynnikiem chłodzącym), to klimatyzatory tego typu stanowią najczęstszy sposób realizacji klimatyzacji w mieszkaniu. Rozwiązanie to posiada bowiem wiele zalet, jak: cicha praca we wnętrzu, wysoki komfort użytkowania, szerokie możliwości wyboru rodzaju jednostek wewnętrznych, które mogą być montowane na ścianach (klimatyzatory ścienne), przy podłogach czy pod sufitami (zazwyczaj w sufitach podwieszanych).
Kiedy szukamy klimatyzacji do domu jednorodzinnego lub dużego mieszkania (gdzie chcemy chłodzić wiele pomieszczeń), to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzacji typu mulitisplit. W tym przypadku do jednej jednostki zewnętrznej może być podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. Zyskuje na tym estetyka elewacji budynku, bo na zewnątrz zamontowany będzie tylko 1 agregat zewnętrzny, zamiast kilku. Jest to jednak rozwiązanie droższe niż zakup kilku urządzeń typu split i najlepiej, aby decyzja o jego zastosowaniu podejmowana była już na etapie projektowania inwestycji (najpóźniej budowy), bo rozprowadzanie takiej instalacji w istniejącej nieruchomości jest bardzo kosztowne i mocno uciążliwe.
Klimatyzatory zamontowane na stałe wymagają gruntownego przemyślenia lokalizacji jednostek wewnętrznych i zewnętrznych oraz przeprowadzenia bardzo starannej instalacji przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami F-gazowymi.
Miejsce montażu klimatyzatora zależy od typu urządzenia. Jednostkę zewnętrzną umieszcza się zwykle na ścianie zewnętrznej budynku, na balkonach, tarasach lub na specjalnej konstrukcji na dachu, w miejscu przewiewnym, ale najlepiej tak, aby nie padały na nią bezpośrednio promienie słoneczne. Należy również zadbać o właściwe odprowadzenie skroplin. W przypadku budynków wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na instalację jednostki zewnętrznej niezbędne jest otrzymanie zgody właściciela lub administratora budynku.
Jednostki wewnętrzne lokalizuje się w zależności od przeznaczenia:
Ponieważ jednostki wewnętrzne i zewnętrzne połączone są ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym najlepiej rozmieścić je możliwie najbliżej siebie, aby uniknąć utrudnień przy montażu.
Trzeba pamiętać, że tylko regularny serwis i konserwacja urządzeń zapewni czystość powietrza we wnętrzach i zmniejszy ryzyko ich awarii. Kontrola serwisowa zwykle obejmuje dezynfekcję i odgrzybianie klimatyzacji, oczyszczenie obu jednostek, wymianę filtrów, przegląd sprężarki, skraplacza, parownika i pompki skroplin, sprawdzenie połączeń elektrycznych oraz ilości czynnika i ciśnień pracy w układzie. Wiele dodatkowych wskazówek i szczegółów dotyczących montażu, serwisu i czyszczenia klimatyzacji zawartych jest w artykułach na portalu klimatyzacja.pl w dziale: Artykuły - Klimatyzacja - Tematy dla domu -Montaż i serwis klimatyzacji. Ich lektura może stanowić dobry grunt do rozmów z dostawcami, ekipami montażowymi i serwisantami, a także być źródłem wiedzy o tym, jak poprawnie używać klimatyzacji i właściwie o nią dbać, aby zapewnić sobie jej wydajną, bezpieczną dla naszego zdrowia, a jednocześnie ekonomiczną, pracę.
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia? Przede wszystkim przed zakupem zapoznajmy się z jego kartą produktu, bo na niej wyszczególnione są najważniejsze parametry urządzenia.
Klasa efektywności energetycznej (inaczej klasa energetyczna) określa przybliżoną ilość kilowatogodzin, które zużywa dane urządzenie w ciągu roku. Producenci mają obowiązek umieszczać na każdym sprzęcie AGD etykietę energetyczną informującą o poziomie zużycia przez nie energii. Od 1 marca 2021 r. na etykietach można znaleźć nowe oznaczenia — od A do G, przy czym litera G oznacza najmniejszą energooszczędność urządzenia, a C najwyższą. Natomiast pierwsze litery: A i B mają pozostać puste do czasu, aż na rynek wejdą jeszcze bardziej wydajne urządzenia niż obecnie dostępne. Im wyższą literkę będzie miał sprzęt, jaki zakupimy, tym mniejsze będzie jego zużycie energii, a tym samym mniej będzie nas kosztowała klimatyzacja.
W klimatyzacji i chłodnictwie współczynnikami odzwierciedlającymi rzeczywistą efektywność energetyczną chłodzenia i grzania w trakcie sezonu są współczynniki:
Więcej informacji dotyczących tej problematyki można znaleźć na portalu klimatyzacja.pl w dziale: Artykuły - Klimatyzacja - Tematy dla domu - Efektywność energetyczna klimatyzacji, natomiast regułą jest to, że im wyższe są wartości współczynników SEER i SCOP, tym mniej energii elektrycznej pobiera klimatyzator.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl