Cichy klimatyzator – na co zwracać uwagę, szukając cichego klimatyzatora ściennego lub klimatyzatora przenośnego?

Wybierając klimatyzator do domu, należy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry techniczne, w tym moc i poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Cichy klimatyzator wpływa na wysoki komfort użytkowania klimatyzacji. Głośność urządzenia nie jest wówczas uciążliwa dla domowników. 

Klimatyzator mieszkaniowy to urządzenie coraz powszechniej występujące w naszych domach. Planując zakup klimatyzatora, oprócz wydajności i aspektów ekonomicznych, warto również zwrócić uwagę na jego głośność. Hałas generowany przez klimatyzator może pogarszać samopoczucie, przeszkadzać w pracy, a nawet uniemożliwiać zaśnięcie. W skrajnych przypadkach nadmierny hałas może szkodliwie wpływać na nasz organizm, powodując m.in. drażliwość, ból i zawroty głowy. Nowoczesne klimatyzatory są z reguły stosunkowo ciche, zawsze jednak emitują jednostajny szum. Przeczytaj, o czym należy pamiętać na etapie wyboru cichego klimatyzatora. 

Klimatyzacja a hałas. Od czego zależy głośność klimatyzatora?

Zgodnie z obowiązującymi w UE progami uciążliwości stwarzanymi przez hałas, już natężenie powyżej ok. 50 decybeli (dB) powoduje dyskomfort dla człowieka. Tymczasem większość nowej generacji klimatyzatorów ściennych charakteryzuje się poziomem głośności poniżej 35 dB. Oznacza to, że dźwięk pracy klimatyzatorów typu split jest na poziomie stale towarzyszącego nam hałasu i nie jest szkodliwy dla zdrowia. Problem może się jednak pojawić, gdy zakupimy niskiej jakości urządzenie bądź klimatyzator ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu. Źródłem hałasu z klimatyzacji są przede wszystkim czynniki mechaniczne związane z urządzeniem. Głośną pracę klimatyzatora może powodować m.in.: 

  • brak wyważenia wirnika,
  • niewystarczająca sztywność konstrukcji,
  • nieodpowiedni układ łopatek. 

Pomimo tego, że nowoczesne klimatyzatory ścienne są raczej ciche i nie powodują uciążliwego hałasu, to emitują one jednostajny szum. Warto mieć to na uwadze, planując umieszczenie klimatyzatora w sypialni lub w pomieszczeniu do pracy. 

Cichy klimatyzator ścienny: jak wybrać?

Klimatyzatory ścienne są o wiele cichsze niż klimatyzatory przenośne. Wynika to z tego, że najbardziej hałaśliwej jednostki zewnętrznej praktycznie nie słychać, gdyż jest montowana na zewnętrznej stronie budynku. Poszczególne modele klimatyzatorów ściennych znacznie różnią się poziomem emitowanego hałasu. Przy czym warto zwracać uwagę na głośność pracy obu jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. To ważne, szczególnie w przypadku klimatyzatora do bloku. Nadmierny hałas może być bowiem uciążliwy dla sąsiadów. Jeżeli chodzi o źródła hałasu w klimatyzatorach typu split: 

  • W jednostce zewnętrznej: najgłośniejszy element to sprężarka, z reguły nie słyszą jej właściciele klimatyzacji, jednak jej praca może być uciążliwa dla sąsiadów. Z tego względu należy przestrzegać wymagań dotyczących głośności klimatyzacji, szczególnie na terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego.
  • W jednostce wewnętrznej: najwięcej hałasu emituje wentylator, jego głośność uzależniona jest od trybu pracy i wydajności. Wybierając cichy klimatyzator należy więc pamiętać, że dźwięki będą różne przy wolnych i szybszych obrotach wentylatora.
  • Producenci systemów klimatyzacji wyróżniają dwie podstawowe wartości do oceny poziomu hałasu wytwarzanego przez te urządzenia.: 
  • poziom ciśnienia akustycznego LpA (ang. sound pressure level) 
  • poziom mocy akustycznej LwA (ang. sound power level). 


Szukając cichego klimatyzatora, należy zwrócić uwagę na poziom mocy akustycznej LwA. Wskaźnik ten jest charakterystyczny dla danego typu urządzenia, określa poziom hałasu generowany przez klimatyzator i wykorzystywany jest do porównywania ich głośności. Nie zaleca się natomiast kierować poziomem ciśnienia akustycznego LpA, ponieważ dotyczy on odczucia hałasu dla konkretnego pomieszczenia. Jak się okazuje, parametry te sprawdzane są najczęściej w specjalnie do tego celu wytłumionych komorach akustycznych. Zwykle też nie jest to zaznaczane przez producenta w katalogu danego produktu. 


Dopuszczalny poziom hałasu klimatyzatora

Wybór klimatyzatora ściennego wiąże się z montażem jednostki zewnętrznej urządzenia na elewacji budynku. Mieszkańcy bloków, domów wielorodzinnych lub domów w zabudowie szeregowej powinni zwrócić szczególną uwagę na poziom hałasu emitowany przez urządzenie zewnętrzne. Szum pochodzący z wadliwego, wyeksploatowanego lub niskiej jakości klimatyzatora może bowiem przeszkadzać sąsiadom. Kwestią głośności klimatyzatora ściennego raczej nie muszą natomiast przejmować się właściciele mieszkań w centrach dużych miast lub właściciele domów jednorodzinnych. Pracująca jednostka zewnętrzna klimatyzatora powinna emitować dźwięki o dopuszczalnym poziomie głośności. Wymagania te zawarte są w „Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”. Zgodnie z rozporządzeniem, maksymalny poziom hałasu pochodzący z zewnętrznych elementów instalacji klimatyzacyjnych wynosi: 

  1. Dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej: 50 dB w dzień i 40 dB w nocy.
  2. Dla terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego: 55 dB w dzień i 45 dB w nocy.
  3. Dla terenów w strefie śródmiejskiej miast powyżej 100 tys. mieszkańców: 55 dB w dzień i 45 dB w nocy.

Ograniczenia dotyczące głośności uwzględniają także jednostki klimatyzatora znajdujące się w pomieszczeniach. Określone są one normą PN-87/B-02151/02: „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”. Zgodnie z jej treścią, dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych (od wszystkich źródeł hałasu łącznie) wynosi 40 dB (w godzinach 6.00-22.00) i 30dB (22.00-6.00). 

Jak wybrać cichy klimatyzator przenośny?

Niezależnie, czy decydujemy się na klimatyzację przenośną do domu czy do miejsca pracy, najważniejszy jest nasz komfort. W obu przypadkach należy unikać drażniących wielogodzinnych dźwięków. Dlatego tak ważne przy wyborze cichego przenośnego klimatyzatora jest kierowanie się parametrami wskazującymi na głośność danego modelu. Warto pamiętać, że tego typu urządzenia emitują większy hałas niż w przypadku klimatyzatorów ściennych (ok. 50-60 dB). Na rynku można jednak znaleźć również modele o głośności na poziomie ok. 40 dB. Wybierając cichy klimatyzator przenośny, dobrze jest zakupić urządzenie z funkcją trybu nocnego, co zapewnia cichszą pracę urządzenia. Niestety dla osób szczególnie wrażliwych na dźwięki klimatyzacja przenośna może być zbyt uciążliwa. W tej sytuacji warto rozważyć montaż cichego klimatyzatora typu split. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (ML) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl