Pomoce projektowe wykorzystywane w branży HVAC-R

Branża HVAC-R obejmuje szeroki zakres prac związanych z projektowaniem i montażem instalacji: klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, chłodniczych i grzewczych. Rozwój technologii związany z poprawą jakości materiałów i komponentów oraz nowoczesne oprogramowanie to nieocenione wsparcie w całym procesie. W formie pomocy projektowych wykorzystuje się nowoczesne systemy. Z jednej strony usprawniają pracę, a z drugiej redukują ryzyko ewentualnych błędów. Poniżej przedstawiamy wybrane rozwiązania z tego obszaru.

Modelowanie informacji o budynkach – BIM

Jednym z nieocenionych elementów wsparcia przy pracy projektowej w branży HVAC-R jest modelowanie informacji o budynkach. Popularne BIM to proces, który opiera się na wykonaniu projektu obiektu w 3D. W ramach trójwymiarowej prezentacji przedstawia się zarówno całą inwestycję, jak i poszczególne elementu budowy budynku, w tym m.in.: instalacje, drzwi, meble, systemy HVAC-R. Dzięki temu projekt jest jeszcze dokładniejszy i redukuje się ryzyko ewentualnych błędów. W tym zakresie z rozwiązań BIM mogą z powodzeniem korzystać: instalatorzy, projektanci, konsultanci czy też klienci. Rekomendowanym programem jest BIM Revit.

Programy CAD

Oczywiście w branży projektowania budynków i instalacji od lat z powodzeniem wykorzystywane są programy CAD. Przykładem jest m.in. AutoCAD, który pozwala na rysowanie poszczególnych elementów budynku w odpowiedniej perspektywie. Programy tego typu służą to projektowania i opisywania geometrii 2D oraz modeli 3D budynków, oraz zawartych w nich instalacji. Oprogramowanie jest w stanie dokonać dokładnych wyliczeń i zwiększyć skuteczność pracy projektanta, przy jednoczesnym minimalizowaniu wystąpienia błędów projektowych. Na rynku dostępne są dedykowane rozwiązania dla branży HVAC-R lub nakładki do innych programów. 

Oprogramowanie VLT Energy Box

W kontekście wsparcia projektowego ciekawym wyborem jest m.in. VLT Energy Box. To program, który wykorzystuje się w kalkulacjach realnego zużycia energii w projektowanych instalacjach HVAC-R. Taka symulacja umożliwia wprowadzenie ewentualnych korekt w projekcie czy też stanowi podstawę do wybrania alternatywnego rozwiązania. Wszystko po to, aby przygotowany układ był nie tylko wydajny, ale również efektywny kosztowo. Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka wybranych rozwiązań wspierających projektowanie w branży HVAC-R. Technologie te stale są udoskonalane, dlatego warto być z nimi na bieżąco. Dobrej jakości specjaliści od projektowania i instalacji systemów z obszaru HVAC-R od lat korzystają z takich pomocy projektowych.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl