Jednym z kluczowych aktów prawnych dla tej branży jest Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tzw. Ustawa F-gazowa) z dnia 12 lipca 2017 roku. Wśród jej głównych założeń znajduje się m.in. wycofanie z użytku szkodliwych czynników chłodniczych z grupy HFC. Oznacza to, że obecnie stosowane urządzenia muszą być wolne od tych substancji i stosuje się w nich bardziej ekologiczne i bezpieczne dla człowieka i natury warianty. Nazwa ustaw F-gazowej odnosi się bezpośrednio do fluorowanych gazów cieplarnianych, które odpowiadają za wzmacnianie efektu cieplarnianego. Osoby na co dzień związane z branżą HVAC-R powinny dokładnie zapoznać się z zapisami tego aktu prawnego.
Kolejnym istotnym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jego zapisy odnoszą się bezpośrednio do tego, jakie warunki techniczne muszą spełniać różne typy budynków, aby można je było legalnie i bezpiecznie użytkować. We wskazanym rozporządzeniu znajdują się informacje m.in. o kanałach wentylacyjnych oraz o ich izolacji w zależności od typu obiektu i jego przeznaczenia. Obowiązkiem osób odpowiedzialnych za wykonanie projektu, a następne za realizację układu wentylacji jest przestrzeganie przepisów prawnych.
Ze względu na to, że branża HVAC-R jest bardzo szeroka, zastosowanie w niej mają jeszcze inne przepisy prawne. Odnoszą się one do konkretnej dziedziny branżowej, w tym m.in. do: klimatyzacji, chłodnictwa, ogrzewania itd. W zależności od potrzeb, warto zapoznać się też z takimi dokumentami jak:
Przy inwestycji w rozwiązania z sektora HVAC-R warto zaufać profesjonalistom. Za wykonanie projektu oraz montaż instalacji tego typu musi odpowiadać osoba posiadająca doświadczenie, oraz niezbędne uprawnienia
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl
.