Czy każdym klimatyzatorem można się ogrzewać ?

W naszej strefie klimatycznej zapewnienie wydajnego ogrzewania w budynkach jest rzeczą konieczną. I choć, w miarę ocieplania się klimatu polskie zimy stają się coraz łagodniejsze, to jednak na całkowitą rezygnację z ogrzewania pomieszczeń jeszcze długo nie będziemy sobie mogli pozwolić.


Z drugiej strony na skutek zmian klimatycznych lato obfituje w dni z tak wysoką temperaturą, że bez klimatyzacji przebywanie w budynkach staje się trudne do zniesienia. Rośnie zatem popyt na te urządzenia, a wraz z popytem rozwija się technologia ich wykonania, zakres funkcjonalności, a także wydajność i osiągi. Klimatyzatory stają się powoli wielofunkcyjnymi agregatami, które oprócz swojej podstawowej funkcji mogą coraz skuteczniej zastąpić instalacje grzewcze. Urządzenia te już od jakiegoś czasu mają funkcję grzania. Była ona jednak traktowana jako miły dodatek i wykorzystywana w tym celu jedynie sporadycznie w okresach przejściowych, bo jej wydajność była niewystarczająca do zapewnienia całorocznego ogrzewania. Obecnie sytuacja zdecydowanie uległa poprawie i dostępnych jest wiele urządzeń, które są w stanie zapewnić kompleksowo, w całym roku, zarówno chłodzenie, jak i grzanie, odgrywając rolę głównego źródła ciepła nawet podczas siarczystych mrozów.

Czy warto zatem używać klimatyzatora jako jedynego źródło ciepła? Jak wygląda ogrzewanie klimatyzacją? Czy jest to opłacalne? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

W opracowaniu omawiamy:

  • zasadę działania klimatyzatora z ogrzewaniem,
  • sposób doboru agregatu z funkcją ogrzewania,
  • przydatne funkcje, jakie możemy wybrać,
  • koszty ogrzewania klimatyzatorem,
  • zalety i wady takiego rozwiązania. 

Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru klimatyzatora z ogrzewaniem! 

Na czym polega ogrzewanie domu klimatyzatorem — czyli zasada działania rewersyjnej pompy ciepła

Zarówno klimatyzator, jak i pompa ciepła opierają swoje działanie na przemianach termodynamicznych, którym podlega czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy to substancja, która w niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu, przechodzi w stan gazowy, pobierając energię z otoczenia, a w wysokiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu skrapla się, oddając energię. Przejście w stan gazowy zachodzi w parowniku umieszczonym w jednostce wewnętrznej (znajdującej się wewnątrz budynku), a powrót do stanu ciekłego w skraplaczu (w jednostce zewnętrznej zlokalizowanej poza budynkiem). W klimatyzacji czynnik chłodniczy pobiera energię cieplną z wnętrza domu i oddaje ją na zewnątrz, natomiast w pompie ciepła proces zachodzi odwrotnie — ciepło pobierane jest z zewnątrz i oddawane wewnątrz budynku. Aby klimatyzator mógł ogrzewać, musi być zatem wyposażony w modem umożliwiający odwrócenie trybu jego pracy, tak, aby role jednostek wewnętrznej i zewnętrznej zostały odwrócone (mówimy wtedy o pracy w odwróconym obiegu). Wtedy jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otoczenia budynku, a jednostka wewnętrzna oddaje je do wnętrza. Warto wiedzieć, ze wydajność klimatyzatora w funkcji grzania jest zależna od temperatury na zewnątrz, a największą efektywność grzania klimatyzator osiąga dla przedziału temperatur od 0 do -5OC. Niemniej jednak większość klimatyzatorów jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenia przy mrozach sięgających -15OC, co więcej, istnieją urządzenia wysokiej klasy, zdolne pracować nawet przy -30OC.



Jak włączyć funkcję grzania na urządzeniu?

Zdecydowana większość klimatyzatorów sterowana jest zdalnie, przy użyciu pilota lub za pomocą przewodowego sterownika umieszczonego na ścianie. Agregaty z funkcją grzania również są sterowane w ten sposób, a przełączanie w tryb ogrzewania odbywa się, poprzez naciśniecie odpowiedniego przycisku na pilocie. Zdalne sterowanie umożliwia również, analogicznie jak w przypadku chłodzenia, ustawienie i utrzymanie przez klimatyzator, zadanej temperatury w pomieszczeniu. Wielu producentów daje ponadto możliwość sterowania klimatyzatorami przy użyciu WIFI, z dowolnego urządzenia mobilnego z zainstalowaną, dedykowaną dla danego modelu aplikacją.

Jak dobrać klimatyzację z funkcją grzania do ogrzewania domu?

Najszybszym sposobem określenia mocy klimatyzatora jest posłużenie się tzw. metodą wskaźnikową, zgodnie z którą przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 powierzchni pomieszczenia (o wysokości od 2,5 do 2,7 m) potrzebne jest 100 W mocy grzewczej urządzenia. Ten sposób wyliczeń pozwala ustalić, że dla powierzchni 35 m2 potrzebny jest klimatyzator o mocy grzewczej 3500 W (3,5 kW). Metoda ta nie jest jednak należycie precyzyjna i w przypadku większych instalacji najlepiej jest wykonać audyt energetyczny budynku, a następnie powierzyć kwestię doboru klimatyzatora, wykwalifikowanym instalatorom. W takich przypadkach dokonanie wyliczeń następuje przy wykorzystaniu odpowiednich programów komputerowych, które biorą pod uwagę m.in. takie elementy jak: usytuowanie budynku względem stron świata, jego termoizolację, rozlokowanie pomieszczeń w budynku oraz ich kubaturę, a także rodzaj ich bezpośredniego sąsiedztwa czy poziom nasłonecznienia. Instalatorzy wskażą też najlepsze miejsce montażu urządzenia oraz zaproponują sposób przeprowadzenia niezbędnych instalacji. Warto również sprawdzić, czy umowna moc zapewniona przez naszego dostawce energii elektrycznej będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na moc klimatyzatora z ogrzewaniem. W skrajnych przypadkach takie zapotrzebowanie może wynieść nawet 5 kWh, więc wskazane jest zadbanie wcześniej o zwiększenie mocy umownej naszej instalacji. Gdy określimy potrzebną nam moc klimatyzatora, możemy przystąpić do poszukiwań odpowiedniego dla nas modelu.

Jakie parametry klimatyzatora warto wziąć pod uwagę?

Najwięcej interesujących nas informacji znajdziemy na kartach produktów. Są tam zebrane wszystkie najważniejsze parametry pracy urządzeń, ale szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na poniższe współczynniki:

Wydajność

  • Wydajność (inaczej moc chłodzenia lub grzania) określona w kW to parametr, na podstawie którego dobieramy klimatyzator do powierzchni, jaką ma obsłużyć. Moc chłodnicza (lub grzewcza) odpowiada za zdolność urządzenia do obniżania lub w przypadku grzania — podnoszenia temperatury. Sposób doboru klimatyzatora i określania jego mocy został opisany powyżej. Na kartach podawane są zwykle 3 wartości: nominalna (dla ściśle określonych warunków pracy) oraz minimalna i maksymalna. Wydajność jest często mylona ze zużyciem energii, czy poborem mocy. Wydajność urządzenia jest zwykle kilka razy większa od poboru mocy i określa jakiej mocy urządzenie jest potrzebne do ochłodzenia/ogrzania danej przestrzeni.


Pobór mocy

  • Pobór mocy, na chłodzenie lub grzanie, określa deklarowaną przez producenta ilość pobieranej przez urządzenie energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia 1 kW mocy chłodniczej, lub grzewczej. Im niższa jest katalogowa wartość poboru mocy urządzenia, tym mniejsze będą koszty jego eksploatacji. Wartości te są podawane oddzielnie dla chłodzenia i grzania, z podaniem wartości minimalnych, nominalnych i maksymalnych.

Klasa efektywności energetycznej

  • Klasa efektywności energetycznej świadczy o energooszczędności urządzenia i w przypadku klimatyzatorów z funkcją grzania jest podawana oddzielnie dla chłodzenia i oddzielnie dla grzania. Najbardziej popularne są modele o klasie energetycznej A+++ dla chłodzenia i A++ dla grzania, ale dostępne są również wysokiej klasy urządzenia o klasie energetycznej A+++ zarówno dla chłodzenia, jak i dla grzania.

Współczynnik SEER

  • Współczynnik SEER — czyli sezonowy współczynnik efektywności energetycznej, który określa uśredniony stosunek energii wytworzonej przez urządzenie w trybie chłodzenia do poziomu zużycia energii elektrycznej niezbędnej do jego pracy. Im współczynnik SEER jest wyższy, tym większa jest efektywność klimatyzatora. I tak współczynnik SEER równy 6,1 oznacza, że na każdy 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do urządzenia, otrzymamy 6,1 kW energii wytworzonej przez klimatyzator na potrzeby chłodzenia. Współczynniki SEER są z reguły wyższe niż współczynniki SCOP.

Współczynnik SCOP

  • Współczynnik SCOP — czyli sezonowy współczynnik efektywności energetycznej, który określa uśredniony stosunek energii cieplnej wytworzonej przez urządzenie w trybie grzania do poziomu zużycia energii elektrycznej niezbędnej do jego pracy. Im współczynnik SCOP jest wyższy, tym większa jest efektywność klimatyzatora. I tak współczynnik SCOP równy 4,1 oznacza, że na każdy 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do urządzenia, otrzymamy 4,1 kW energii cieplnej wytworzonej przez klimatyzator.

Poziom mocy akustycznej

  • Poziom mocy akustycznej — czyli poziom hałasu wytwarzanego przez urządzenie. W przypadku klimatyzatorów typu SPLIT poziom hałasu podawany jest oddzielnie dla jednostki wewnętrznej i oddzielnie dla jednostki zewnętrznej.

Zakres temperatur otoczenia

  • Zakres temperatur otoczenia to podane przez producenta przedziały temperaturowe, w których urządzenie pracuje najefektywniej. Przedziały temperatur podawane są oddzielnie dla chłodzenia i oddzielnie dla grzania.

Przydatne funkcje klimatyzacji do ogrzewania

Klimatyzatory posiadają szereg przydatnych funkcji, dzięki którym korzystanie z nich jest intuicyjne, wygodne i oszczędne. Obecnie są one często wielofunkcyjnymi urządzeniami, które w zależności od upodobań i potrzeb użytkowników, pełnią jeszcze dodatkowe role. Zanim określimy swoje wymagania i oczekiwania, warto wpierw zapoznać się z możliwościami, jakie proponują producenci i zastanowić się, które z przedstawionych rozwiązań są warte naszej uwagi, a które nie są dla nas istotne. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne rozwiązania (zgrupowane według ich funkcjonalności), które stosowane są w nowoczesnych klimatyzatorach z funkcją grzania i na które warto zwrócić uwagę.



Elementy wyposażenia

Inwerter

  • Dzięki technologii inwerterowej możliwe jest płynne dostosowanie wydajności sprężarki do aktualnego zapotrzebowania na energię chłodniczą lub grzewczą, co zapewnia zmniejszenie zużycia energii elektrycznej niezbędnej do pracy urządzenia nawet o 30% w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych.

Grzałka tacy ociekowej

  • Grzałka tacy ociekowej chroni przed zamarzaniem skroplin i zalodzeniem tacy ociekowej. Jej zadaniem jest odszranianie — czyli rozmrażanie wymiennika jednostki zewnętrznej w trybie „defrost”, celem ochrony wentylatora i wymiennika przed uszkodzeniem spowodowanym gromadzeniem się lodu.

Grzałka karteru sprężarki

  • Grzałka karteru sprężarki ogrzewa olej kompresora, co ułatwia start sprężarki przy występowaniu niskich temperatur zewnętrznych. Grzałka ta uruchamiana jest w przypadku spadku temperatury poniżej 1OC, przy wyłączonym urządzeniu. Takie rozwiązanie znacznie wydłuża życie sprężarki.

Elektroniczny zawór rozprężny EXV

  • Elektroniczny zawór rozprężny EXV zapewnia precyzyjną kontrolę przepływu i szczelność obwodu chłodzącego, nawet przy niskich objętościach strumienia, co znacząco obniża straty energii podczas uruchamiania systemu.

Filtrowanie i oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach

Filtry

  • Zadaniem filtrów jest dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach. Powszechnie stosowane są filtry wstępne, które zapobiegają osadzaniu się kurzu i pyłu na lamelkach parownika. Jako filtracja dodatkowa mogą być stosowane filtry klasy EPA lub HEPA z warstwą antybakteryjną z jonów srebra, nasycone wyciągami roślinnymi, czy elektrostatyczne, o właściwościach bakteriobójczych, przeciwutleniających i sterylizujących, a nawet pochłaniających przykre zapachy.

Sterylizacja lampami UV

  • Sterylizacja lampami UV zabija ponad 90% bakterii, wirusów i pleśni. Ich użycie jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, bo promienie nie wydostają się poza urządzenie.

Czujnik jakości powietrza

  • Czujnik jakości powietrza weryfikuje stan jego zanieczyszczenia w pomieszczeniu i uruchamia funkcje oczyszczania powietrza, gdy jego jakość nie jest zadowalająca. Nowoczesne klimatyzatory z modułem oczyszczania są tak samo wydajne, jak samodzielne oczyszczacze powietrza.

Jonizacja

  • Jonizacja wspomaga proces oczyszczania powietrza, bo wyprodukowane przez klimatyzator jony ujemne łączą się z jonami dodatnimi, skutecznie neutralizując je i obciążając. To powoduje, że łatwiej wyłapać unoszące się w powietrzu cząsteczki pyłów, zanieczyszczeń, drobnoustrojów i różnych alergenów, które są naładowane dodatnio.

Czujnik wilgotności

  • Wskazania czujnika wilgotności uruchamiają odpowiedni tryb pracy jednostki, celem utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Sterowanie nawiewem chłodzenia i ogrzewania

Inteligentny system nawiewu powietrza

  • Inteligentny system nawiewu automatycznie dostosowuje kierunek nawiewu powietrza do trybu, w jakim pracuje klimatyzator. W trybie chłodzenia nawiew kierowany jest do góry, a w trybie grzania w kierunku podłogi. Takie rozwiązanie zapewnia właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Detekcja ruchu

  • Detekcja ruchu polega na śledzeniu sposobu przemieszczania się ludzi przez czujnik ruchu umieszczony w klimatyzatorze celem dostosowania do ustalonych wartości strumienia przepływu i temperatury powietrza. W zależności od wybranych preferencji możliwe jest albo unikanie nawiewu bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczaniu, albo podążanie za ich ruchem.

Delikatny nawiew

  • Delikatny nawiew pozwala na ciche i delikatne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu, bez wyczuwalnego zimnego nawiewu, co dodatkowo oszczędza energię. Powietrze wydostaje się z klimatyzatora przez szereg mikrootworów w jego obudowie lub w żaluzjach sterujących nadmuchem.

Turbo nawiew

  • Turbo nawiew umożliwia szybkie schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia. Dzięki tej funkcji zasięg klimatyzatora jest większy i w krótkim czasie może być zapewniona odpowiednia temperatura w każdym miejscu pomieszczenia.

Nawiew 3D/4D

  • Nawiew 3D/4D to dokładniejsze sterowania nawiewem poprzez możliwość automatycznego ustawienia pionowych i poziomych żaluzji nadających kierunek strumieniom wywiewanego powietrza.

Sterowanie temperaturą

Automatyczna zmiana trybów pracy

  • Automatyczna zmiana trybów pracy zapewnia przełączenie urządzenia z trybu chłodzenia na grzanie i odwrotnie, w zależności od panujących warunków we wnętrzu (wobec zadanych przez użytkowników wartości). Funkcja wykorzystywana jest najczęściej w okresach przejściowych np. kiedy skończy się sezon grzewczy, a temperatura w pomieszczeniu wymaga podniesienia lub, gdy na skutek nadmiernego ogrzania pomieszczenie będzie wymagało schłodzenia.


Podtrzymywanie temperatury

  • Podtrzymywanie temperatury przez klimatyzator zabezpiecza przed nadmiernym wychłodzeniem się wnętrza, co chroni instalacje budynku przed zamarzaniem i jest wyjątkowo przydatne w miejscach, w których może dojść do nadmiernego spadku temperatury, a nie ma potrzeby ogrzewania na stałe. Funkcja jest wykorzystywana w takich miejscach jak garaże, czy domki letniskowe, ale sprawdza się także w przypadkach, gdy nieobecność lokatorów trwa dłuższy czas.

Czujnik temperatury w pilocie

  • Dzięki umieszczeniu czujnika temperatury w pilocie klimatyzator może zapewnić i monitorować zadane warunki blisko użytkownika, co poprawia odczuwalny przez niego komfort termiczny.

Wstępna kontrola temperatury powietrza w trybie grzania

  • Wstępna kontrola temperatury powietrza w trybie grzania chroni przed nawiewaniem zimnego powietrza tuż po uruchomieniu urządzenia. Nawiew jest uruchamiany dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza jest odpowiednia.

Funkcje oszczędzania energii

Programator czasowy

  • Programator czasowy umożliwia zaprogramowania czasu włączenia i wyłączenia jednostki w cyklu dobowym, ułatwiając korzystanie z klimatyzatora.

Tryb czuwania

  • Tryb czuwania uruchamiany jest po wykryciu nieobecności człowieka w pomieszczeniu. Podczas tego trybu wyłączane są nieużywane podzespoły elektroniczne, co obniża zużycie energii nawet do 80 %.

Czujnik zmierzchu

  • Czujnik zmierzchu powoduje, że po upływie określonego czasu od wyłączenia światła przepływ powietrza zostaje zmniejszony do minimum, a klimatyzator przechodzi w cichy tryb pracy. Włączenie światła powoduje powrót do wcześniejszych ustawień.

Tryb pracy nocnej

  • W trybie pracy nocnej temperatura, prędkość wentylatora i wytwarzany przez niego poziom hałasu są dostosowane do poziomów zapewniających najbardziej komfortowe warunki dla nocnego wypoczynku.

Tryb pracy Eco

  • Tryb pracy Eco to specjalny, ekologiczny tryb pracy, podczas którego urządzenie pobiera nawet o 60% mniej energii niż podczas pracy w trybie konwencjonalnym.

Automatyczny restart

  • Automatyczny restart to automatyczne włączenie się klimatyzatora po każdym chwilowym zaniku napięcia w sieci. Niektórzy producenci oferują także możliwość zapamiętania ostatnich ustawień urządzenia, tak by po ponownym włączeniu uruchamiany był z automatu ostatni tryb pracy.

Inteligentne sterowanie

Sterowanie z użyciem modemu WIFI

  • Dzięki modemowi WIFI możliwe jest sterowanie urządzeniem przy wykorzystaniu nowoczesnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniach mobilnych (dostosowanych do systemów iOS lub Android).

Wpięcie w system BMS

  • Wpięcie w system BMS (Building Management System) umożliwia zintegrowanie najnowocześniejszych urządzeń klimatyzacyjnych z systemem automatyki budynkowej, co pozwala na przekształcenie budynku w inteligentny dom (Smart House), który w całości można monitorować zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie.

Autodiagnoza

  • Autodiagnoza to prowadzenie stałej samokontroli pracy przez urządzenie. W przypadku awarii (np. przy wycieku czynnika chłodniczego) na wyświetlaczu sterownika lub jednostki wewnętrznej pojawia się odpowiedni kod błędu i następuje wyłączenie urządzenia.

Jakie są koszty ogrzewania klimatyzacją?

Przyjmuje się, że średnie zużycie prądu przez klimatyzator wynosi od 0,5 do 2 kW/h zależnie od klasy energetycznej urządzenia i trybu pracy, w jakim pracuje. Z największym zużyciem energii mamy oczywiście do czynienia, gdy jednostka pracuje najintensywniej. Jednak taki tryb pracy nie jest wykorzystywany przez urządzenie cały czas, bo dzięki wydajnemu wentylatorowi i nawiewowi podniesienie/obniżenie temperatury trwa zaledwie kilka minut. Potem praca agregatu nie jest już tak intensywna i zużywa znacznie mniej energii elektrycznej, bo na bieżąco monitorowana jest temperatura i do niej dostosowuje się parametry pracy. Tu warto wspomnieć, że klasyczny grzejnik elektryczny lub akumulacyjny, oddaje dokładnie tyle samo ciepła, ile pobiera energii, podczas gdy pracujący dokładnie w tych samych warunkach klimatyzator, jest w stanie wygenerować 3 razy więcej ciepła. W praktyce oznacza to, że grzejnik o mocy 3000 W pobierze 3 kW prądu, a klimatyzator o zbliżonej mocy np. 2800 W zużyje już tylko około 800 W energii elektrycznej.



Jak obliczyć koszty ogrzewania domu klimatyzacją?

Z karty urządzenia możemy odczytać zarówno nominalną moc, jak i nominalny pobór mocy i na tej podstawie oszacować ilość zużywanej przez niego energii oraz ocenić zasadność jego instalacji. Teoretycznie sprawa wydaje się prosta — wystarczy pomnożyć wartość mocy pobieranej przez urządzenie przez ilość godzin jego pracy. Na przykład dla urządzenia o wydajności 3,5 kW pobór mocy wynosi 1 kW prądu. Jeśli założymy, że pracuje ono nieprzerwanie przez 7 godzin w ciągu dnia, to zużyje w tym czasie 7 kWh energii, co przy cenie prądu na poziomie 0,8585 zł/kWh daje koszt 6,01 zł dziennie, a w skali 30-dniowego miesiąca kwotę 180,30 zł. Licząc w ten sposób, możemy także przyjąć, że w ciągu roku klimatyzator będzie pracował co najmniej 200 dni (na chłodzenie i grzanie), więc roczne koszty jego użytkowania wyniosłyby 1202 zł, co nie wydaje się wysoką kwotą. Ten sposób wyliczeń zakłada jednak duże uproszczenie, bo urządzenie nie pracuje cały ten czas ze stałą, największą mocą. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę to, że przy dużych mrozach klimatyzator będzie zużywał więcej prądu. Poza tym jego faktyczne zużycie zależy od wielu innych czynników: od kubatury pomieszczenia, nasłonecznienia, poziomu izolacji budynku, jakości i szczelności stolarki okiennej, a także indywidualnych preferencji cieplnych użytkowników. Takie wyliczenia pomagają nam jednak oszacować, jakie mogą być orientacyjne koszty ogrzewania klimatyzatorem.

Kiedy ogrzewanie klimatyzatorem najbardziej się opłaca?

Ogrzewanie klimatyzatorem najbardziej się opłaca, gdy jest podłączone do fotowoltaiki, zwłaszcza gdy produkują one energię słoneczną w nadmiarze. Warto również ogrzewać klimatyzacją w okresach przejściowych — czyli wiosną i jesienią, szczególnie gdy jedyną dostępną alternatywę stanowią grzejniki elektryczne. Natomiast zimą ogrzewanie klimatyzatorem nie będzie aż tak wydajne, jak instalacje grzewcze zasilane gazem lub paliwami stałymi. W rozważaniach trzeba jednak uwzględnić koszty inwestycji, a także wszystkie zalety i wady każdego z rozwiązań. Jest bowiem wiele zalet klimatyzacji, których nie zapewnią użytkownikom żadne inne systemy, jak duża wygoda, prostota i czystość obsługi (zwłaszcza w porównaniu z piecami na opał stały) oraz możliwość zapewnienia wyjątkowej jakości powietrza we wnętrzach.

Koszty inwestycyjne ogrzewania klimatyzatorem

Klimatyzatory z odwróconym obiegiem stanowią doskonałą alternatywę dla niedużych mieszkań w blokach lub kamienicach, które nie mają podłączenia do sieci cieplnej, czy lokalnych kotłowni. W takich przypadkach koszt tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania z rozprowadzeniem pod grzejniki lub podłogówkę może być zdecydowanie droższy niż zainstalowanie klimatyzatora z funkcją ogrzewania. Natomiast w przypadku lokali składających się z kilku pomieszczeń osiągnięcie założonych efektów wymaga instalacji typu multisplit, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podpiętych jest kilka jednostek wewnętrznych (po jednej na pomieszczenie), więc zestawienie kosztów inwestycyjnych może w takim przypadku nie wypaść na korzyść klimatyzacji.

Zakup klimatyzatora typu Split z funkcją grzania to wydatek od 1600 zł do kilku tysięcy złotych. Klimatyzatory multisplit w zależności od mocy i ilości jednostek wewnętrznych, kupimy już od 7000 zł, do kilkudziesięciu tysięcy. Oczywiście im wyższa cena zakupu urządzenia, tym lepsza jego jakość. Warto podkreślić, że za ceną idzie jakość produktów: wyższa jakość użytych materiałów, wyższa efektywność energetyczna, więcej przydatnych funkcji i większa precyzja wykonania. Istotne są również koszty montażu, które każdorazowo ustalanie są indywidualnie, na miejscu. Orientacyjnie — koszt zamontowania jednostki typy SPLIT waha się od 1100 do 1600 zł, w zależności od miejsca montażu, odległości między jednostkami, czy typu urządzenia. Tu jednak warto podkreślić, że opłaca się zainwestować w droższy sprzęt i wysokiej jakości, fachowy montaż, aby zapewnić sobie spokój na wiele następnych lat i korzystać z dłuższej żywotności i niezawodności urządzenia. Klimatyzator jest przy tym rewersyjną pompą ciepła, więc inwestycja w niego może być traktowana jako wymiana źródła energii i zostać także objęta dotacjami na termomodernizację budynku.

Zalety i wady ogrzewania klimatyzatorem

Zalety ogrzewania klimatyzacją

Ogrzewanie klimatyzatorem ma wiele zalet:

brak smogu, spalin, ani żadnych zanieczyszczeń

  • Eksploatacja klimatyzacji nie generuje powstawania dodatkowego śladu węglowego i przyczynia się do walki ze smogiem;

wysoka efektywność energetyczna

  • Współczynniki SCOP pokazujące zależność między ilością wyprodukowanego ciepła a poborem energii potrzebnej do jego wytworzenia mieszczą się w przedziale od 4,1 do 5,7;

niska bezwładność cieplna

  • Bardzo szybko, bo już w ciągu kilku minut po włączeniu jednostki, odczuwamy korzystną zmianę temperatury. W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym czy elektrycznym, ogrzewanie klimatyzacją ma dużo niższą bezwładność cieplną. Co więcej, szybki czas reakcji pozwala na utrzymywanie niskich temperatur podczas naszej nieobecności, bo prędko niwelowana jest niedogodność wejścia do chłodnego pomieszczenia;

odpowiednia jakość powietrza we wnętrzach

  • Możliwość zainstalowania dodatkowych filtrów oczyszczających powietrze HEPA, czy jonizatorów, jest w stanie zapewnić powietrze bez nadmiernej wilgoci, kurzu, roztoczy, smogu, nieprzyjemnych zapachów, alergenów, wirusów czy bakterii tworząc korzystny dla naszego zdrowia mikroklimat, co przekłada się na dobre samopoczucie i zdrowie mieszkańców;

wysoki komfort użytkowania

  • Wygoda i czystość eksploatacji (w przeciwieństwie do pieców na paliwo stałe), brak konieczności zapewnienia miejsca na przechowywania opału, sprawne działanie, prosta i intuicyjna obsługa, pełna automatyka i możliwość sterowania przy użyciu pilota, sterownika, modemu WIFI i aplikacji;

uniwersalność i wszechstronność

  • Klimatyzatora z funkcją grzania można używać niemal przez cały rok: latem chłodząc, a zimą i w okresach pomiędzy sezonami ogrzewając. Dużo dodatkowych funkcjonalności sprawia, że jedno urządzenie może pełnić szereg dodatkowych ról zarezerwowanych dla oddzielnych urządzeń, takich jak np. oczyszczacz, czy jonizator powietrza;

szybki bezproblemowy montaż

  • Nie wymaga rozprowadzenia dość kosztownej tradycyjnej instalacji grzewczej ani formalności związanych z podpięciem do istniejących sieci (np. gazowych lub grzewczych)

bezpieczeństwo użytkowania

  • Agregaty nie wykorzystują żadnych paliw, nie mają też źródła zapłonu, który mógłby grozić pożarem, albo zatruciem tlenkiem węgla (czadem);
  • walory estetyczne
  • Duża różnorodność kształtów i form jednostek wewnętrznych, a także coraz odważniejsze i ciekawe wersje kolorystyczne modeli pozwalają na dobranie urządzenia niemal do każdego wnętrza.

Wady ogrzewania klimatyzacją

Jak każde urządzenie klimatyzator z opcją grzania nie jest pozbawiony wad:

  • efektywność energetyczna grzania spada wraz ze spadkiem temperatur zewnętrznych, a starsze jednostki mogą nawet wyłączać się przy mrozach poniżej -15OC;
  • montaż klimatyzatorów typu split i multisplit wiąże się z koniecznością przeprowadzenia przewodów między jednostkami, przebicia się przez ścianę zewnętrzną, a także z podprowadzeniem instalacji do każdego z urządzeń;
  • gdy lokal, który chcemy ogrzewać, składa się z kilku pomieszczeń, to jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w każdym z nich, co dodatkowo podraża inwestycję;
  • wymogi formalne — montaż jednostki zewnętrznej wymaga zgody zarządcy nieruchomości, co w przypadku budynków wielorodzinnych oznacza zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Natomiast w przypadku zabytkowych kamienic może być dodatkowo potrzebna zgoda konserwatora zabytków;
  • ruch powietrza może powodować uczucie dyskomfortu u niektórych osób;
  • urządzenia wymagają regularnych przeglądów oraz czyszczenia i wymiany filtrów, które mogą być wykonywane jedynie przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami.

Czy klimatyzator może zastąpić centralne ogrzewanie?

Klimatyzacja z ogrzewaniem doskonale spełnia swoje zadania przez zdecydowaną większość roku, a przy wykorzystaniu najwyższej klasy urządzeń, przystosowanych do pracy nawet przy wysokich mrozach, może stanowić jedyne źródło ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, ale nie w każdym przypadku opłacalne. Dlatego przed jego zastosowaniem wskazane jest przeprowadzenie szczegółowych kalkulacji, uwzględniających wysokość nakładów inwestycyjnych oraz kosztów późniejszej eksploatacji i porównanie ich z dostępnymi alternatywami.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (A.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl