Pompy ciepła: porównanie efektywności i kosztów

Budowa domu z instalacją grzewczą pozwoli zapewnić komfortowe warunki do funkcjonowania w naszych czterech ścianach. Jak dobrze wiemy, metod ogrzewania budynku jest wiele. Wśród nich możemy wyróżnić piece na paliwo kopalniane tak jak węgiel, kotły na drewno lub ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej czy gazu. Każda z tych metod niesie za sobą koszty, które niekiedy obciążają nasz budżet. Nowoczesnym rozwiązaniem dla optymalizacji kosztów może okazać się montaż pompy ciepła.


Zalety płynące z posiadania pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej wykorzystuje różnice temperatur z powietrza lub gruntu, a następnie przetwarza i dostarcza ciepłe powietrze do środka budynku. Warto zaznaczyć, że pompa ciepła korzystająca z energii nie używa jej do nagrzewania. Dzięki temu nasza rachunki będą dużo mniejsze Decydując się na pompę ciepła, nie potrzebujemy montować pieca ani budować kotłowni oraz komina, ponieważ urządzenie nie wytwarza toksycznych spalin. Tutaj warty uwagi jest także aspekt proekologiczny. Jeżeli zastanawiamy się nad optymalnym rozwiązaniem, takim jak pompa ciepła a klimatyzacja to wszystko wskazuje, że pompa nie zużyje tak dużej ilości energii, jak klimatyzacja. Co więcej, podczas pory ciepłej możemy nią doskonale schłodzić dom. Należy zauważyć, że pompę ciepła możemy także połączyć z fotowoltaiką, aby jeszcze w większym stopniu ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Zatem jak wygląda stosowanie innych metod grzewczych w porównaniu do pompy ciepła?

Pompa ciepła a inne rozwiązania grzewcze

Każdy dom jest inny, tak jak różne przyzwyczajenia ma rodzina w nim mieszkająca. Jedne osoby lubią wysoką temperaturę przekraczającą 24 stopnie Celsjusza, natomiast innym wystarczy 19 lub 20 stopni Celsjusza. Zapotrzebowanie budynku w rozrachunku rocznym określa się kilowatogodzinach na metr kwadratowy. Jeżeli budynek nie jest ocieplony, jego przybliżone zapotrzebowanie wyniesie od 120 do 150 kWh na metr kwadratowy. Przy ocieplonym budynku może to być od 60 do 100 kWh.

Pompa ciepła, a ogrzewanie gazowe

Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi ok. 10 kWh/m3 (albo ok. 36 MJ/m3). Zakładając sprawność pieca na poziomie 98% i cenę w granicach 2,06 zł/m3 otrzymamy:

(2,06 zł/m3 / 10 kWh/m3) / 0,98 = 0,21 zł/kWh


Pompa ciepła, a tradycyjne grzejniki

Wartość opałowa pelletu, czyli sprasowanych trocin, zrębków albo słomy, zależy od jakości użytych materiałów. Przy użyciu tego surowca koszt wyniesie nas:

(1,00 zł/kg / 5 kWh/kg) / 0,80 = 0,25 zł/kWh

Pompa ciepła

Pompy ciepła pozwalają zaopatrzyć cały budynek w ciepłe powietrze przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Obliczając ich wydajność, otrzymujemy:

0,60 zł/kWh / 4,00 = 0,15 zł/kWh

Jak możemy zauważyć, rozwiązanie to jest najtańsze i najbardziej wydajne. Porównując dostępne sposoby ogrzewania, takie jak: pompa ciepła a grzejniki oraz pompa ciepła a gaz możemy stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego z myślą o środowisku w długoterminowym okresie będzie zastosowanie wydajnej pompy ciepła.