Bez dwóch zdań ogrzewanie domu to jeden z podstawowych kosztów związanych z jego eksploatacją. Od lat poszukuje się wydajnych rozwiązań grzewczych, które z jednej strony pozwalają na zagwarantowanie komfortu cieplnego, a z drugiej na wygenerowanie oszczędności. Wśród nich znajdują się ekologiczne pompy ciepła. Dowiedz się, na czym polega ogrzewanie nieruchomości pompą ciepła i dlaczego jest to rozwiązanie rekomendowane przez specjalistów.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Zasada ich działania nieco różni się w zależności od konstrukcji, jednak w dużym skrócie jest to bardzo zbliżone. Przede wszystkim urządzenia te wykorzystują energię odnawialną do produkcji energii cieplnej. Dzięki temu klasyfikowane są jako OZE i są rekomendowane przez ekspertów. Jest to związane z tym, że dobrze wpisują się w politykę klimatyczną UE i pozostają przy tym wydajne i skuteczne. W dużym skrócie zasada działania pompy ciepła polega na tym, że najpierw pozyskuje ona energię o niższej temperaturze z dolnego źródła zasilania (np.: woda, powietrze, grunt). Następnie jest ona ogrzewana i oddawana do źródła górnego (pomieszczenie, system c.w.u.). Proces ten zachodzi z wykorzystaniem wymiennika pompy, dlatego urządzenie składa się w dwóch jednostek połączonych ze sobą przewodami. W nich znajduje się czynnik roboczy.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wydajność pompy ciepła jest wystarczająca do tego, aby zapewnić komfort cieplny w budynku. Oczywiście, że tak. Najważniejszy jest dobór parametrów technicznych i potencjału urządzenia. Należy dobierać to bezpośrednio pod realne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wówczas korzystanie z pompy ciepła będzie nie tylko wygodne, ale także opłacalne. Dodatkowo system można wzbogacić o fotowoltaikę, co korzystnie wpływa na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. To wybór opcjonalny, ponieważ bez fotowoltaiki system z powodzenie może działać w oparciu o prąd z sieci energetycznej.
Jest kilka podstawowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła do domu jednorodzinnego. Oczywiście wpływ na cenę urządzenia ma jego rodzaj. Najdroższe są modele gruntowe. Ponadto koniecznie zapoznaj się z parametrami użytkowymi i wydajnością urządzenia. Inne ważne kryteria wyboru to m.in.: poziom głośności pracy pompy ciepła, zaawansowanie technologiczne oraz poziom trudności związany z obsługą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Na podstawie przeprowadzonej analizy pomoże on w doborze kluczowych parametrów grzewczych pompy ciepła, dzięki czemu urządzenie dobrze sprawdzi się jako podstawowy wybór do ogrzewania domu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl