Ogrzej swój dom pompą ciepła – co warto wiedzieć?

Szukasz efektywnego i ekologicznego źródła ciepła do swojego domu? W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup pompy ciepła. Sprzyjają temu przepisy i oferowane przez rząd dofinansowanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają pompy ciepła, czy są w stanie ogrzać dom jednorodzinny i z jakimi kosztami wiążą się ich zakup i użytkowanie. 

Jak działają pompy ciepła?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Podstawowe z nich to pompy ciepła: powietrzne, wodne, typu woda-powietrze gruntowe i hybrydowe. Choć różnią się konstrukcją, to jednak zasada ich działania jest do siebie bardzo zbliżona. Urządzenia te opierają swoje działanie na energii pozyskiwanej z tzw. dolnego źródła, czyli ze środowiska (np.: z wody, powietrza, gruntu). Następnie energia ta pobierana jest przez czynnik roboczy w układzie. Tam przekazywana jest do płynu krążącego po układzie. Dzięki temu ciepło trafia do grzejników, systemu ogrzewania podłogowego czy też do instalacji ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła do pracy potrzebuje zasilania energią elektryczną, która może pochodzić m.in. z fotowoltaiki lub z sieci energetycznej.

Czy ogrzewanie pompą ciepła jest skuteczne?

Oczywiście, że tak. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie urządzenia do danego zapotrzebowania budynku. Nowoczesne modele charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na współczynnik COP. Wskazuje on na to, ile energii cieplnej dostarcza urządzenie przy pobraniu jednej jednostki energii elektrycznej. Dobrej jakości pompy ciepła mają COP na poziomie ok. 4-5. Do tego należy zwrócić uwagę na moc i wydajność urządzenia. To kluczowe w kontekście tego, czy pompa ciepła poradzi sobie z ogrzewaniem nieruchomości o konkretnej powierzchni. 

Ile to kosztuje?

Pompy ciepła cenione są za ich wydajność oraz energooszczędność. Pozyskują ciepło ze środowiska. Dzięki temu klasyfikowane są jako odnawialne źródła energii. Ich eksploatacja może być nawet o 50-75% tańsza od tradycyjnych źródeł ciepła, w tym m.in. pieców na paliwa stałe, gaz czy też olej opałowy. Pozwala to na wygenerowanie oszczędności. Należy jednak liczyć się ze zwiększonymi kosztami zakupu pompy ciepła. Na szczęście można skorzystać z wielu programów rządowych, w tym z programu Czyste Powietrze. W ramach pozyskanego dofinansowania można zmniejszyć wkład własny w inwestycję, dzięki czemu jeszcze więcej osób może sobie na to pozwolić.  Dobrej jakości pompa ciepła to sprawdzony wybór w polskim klimacie. Nowoczesne urządzenia dobrze radzą sobie nawet w przypadku niskich temperatur. Ogrzej swój dom pompą ciepła, a docenisz związane z tym oszczędności oraz wygodę użytkowania samego urządzenia. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl