Obecnie obserwujemy znacząco rosnące zainteresowanie efektywnymi systemami energetycznymi. Prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wskazują na przewidywany wzrost sprzedaży pomp ciepła na poziomie ponad 10 proc. do końca 2024 roku. Jednocześnie badania Stiebel Eltron pokazują, że jedną z najczęstszych barier dla potencjalnych nabywców w Polsce dla tego typu systemów jest obawa o wysokie koszty ich eksploatacji. Jednak jak wskazuje ekspert, dobrze zaprojektowana instalacja przyczyni się do obniżania kosztów ogrzewania.
Specyfikacja urządzenia to nie wszystko
Początek zimy postawił nas w obliczu konieczności intensywnego korzystania z systemów grzewczych już na przełomie listopada i grudnia. Choć przed świętami mroźna pogoda ustąpiła, to kolejny okres z niskimi temperaturami, odnotowany w pierwszej połowie stycznia, przełożył się na rekordowo wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, co związane jest m.in. koniecznością mocniejszego ogrzewania mieszkań.
Jak wskazuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła eksploatacja tych urządzeń nie powinna generować wyższych kosztów ogrzania budynków, a przeciwnie wiązać się z ich obniżaniem. To istotne, bowiem właśnie ten aspekt Polacy traktują jako główny czynnik determinujący decyzję o zmianie źródła ogrzewania. Według badań Stiebel Eltron, pompy ciepła stanowią preferowaną alternatywę wśród konsumentów, a w połączeniu z jednoczesnym korzystaniem z fotowoltaiki jawią się jako wyjątkowo ekonomiczne i prośrodowiskowe rozwiązanie.
– Z naszych badań wynika, że dla Polaków w kontekście pomp ciepła kluczowymi aspektami są ich niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna. Takie podejście jest słuszne. Warto zaznaczyć, że najlepiej pod tym względem wypadają producenci renomowani, których know-how i doświadczenie jest gwarancją rzetelności wykonania oferowanych urządzeń – Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron, producenta pomp ciepła i systemów wentylacyjnych.
Postęp technologiczny obejmuje również pompy ciepła. Wdrażane są w nich kolejne innowacje, które sprawiają, że urządzenia stają się bardziej efektywne, także w trudnych warunkach. Wysokowydajne pompy ciepła potrafią skutecznie ogrzewać pomieszczenia nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -25 stopni Celsjusza. Niemniej, sukces inwestycji nie powinien być mierzony jedynie danymi technicznymi urządzenia. To, czy zakup pompy ciepła przyniesie pożądane efekty, w gruncie rzeczy zależy od planowania tj. uwzględnienia indywidualnych potrzeby danego budynku, fachowego montażu, obsługi i serwisu urządzenia.
– Istotnym czynnikiem decydującym o powodzeniu inwestycji jest kompleksowość rozwiązań, czyli oferowanie wsparcia na każdym jej etapie, co mogą zaoferować jedynie doświadczeni wytwórcy. Począwszy od możliwości zapoznania się z urządzeniami w nowoczesnych showroomach, przez zaprojektowanie instalacji i montaż urządzeń przez certyfikowane firmy, którego jakość jest dodatkowo kontrolowana przez producenta. Z perspektywy nabywcy ważny jest także aspekt obsługi posprzedażowej oraz serwis zapewniający bezawaryjną pracę instalacji przez wiele lat – dodaje Adam Koniszewski.