Montaż klimatyzatora: cena, ile kosztuje montaż klimatyzacji w 2023 roku?

Klimatyzacja domowa niesie ze sobą wiele zalet i choć wydawać by się mogło, że jedyną jej funkcją jest zapewnienie nam komfortu termicznego w upalne dni: nic bardziej mylnego! Montaż klimatyzatora da Ci nie tylko wytchnienie latem, ale i pomoże zadbać o ciepło w przejściowej porze roku, zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i wpłynie na jego jakość w Twoim domu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych informacji, tak by podłączenie klimatyzatora odbyło się z korzyścią dla Ciebie i mieszkańców domu. Dowiesz się między innymi:

  • jak działa klimatyzacja domowa,
  • jaki rodzaj klimatyzatora sprawdzi się w Twoim domu,
  • czym różni się montaż klimatyzatora ściennego,
  • kiedy warto postawić na klimatyzator przenośny,
  • co odróżnia klimatyzatory monoblok od klimatyzatorów typu split,
  • jaka moc chłodnicza jest właściwa dla Twojej inwestycji,
  • ile kosztuje klimatyzacja i na jaki wydatek należy się przygotować planując zakup klimatyzatora.

Klimatyzacja: zasada działania

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad działaniem lodówki w Twojej kuchni? Lodówka przenosi ciepło od miejsca o niższej temperaturze (komora chłodnicza) do miejsca, gdzie temperatura jest wyższa (na zewnątrz lodówki). Lodówka oddaje zatem ciepło, wyrzucając je poza urządzenie. Na podobnej zasadzie działa klimatyzacja. By mogła funkcjonować konieczne są jej poszczególne elementy:

  • jednostka wewnętrzna: w ramach jednostki wewnętrznej, w klimatyzatorach typu split umieszczane są parownik oraz wentylator. Ten ostatni ma za zadanie wymuszenie przepływu powietrza. Z jednostki wewnętrznej przekazywane jest do pomieszczeń chłodne powietrze, a pochłaniane ciepłe.
  • rury miedziane, które są połączeniem jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną. To właśnie w rurach przepływa czynnik chłodniczy, przenosząc ciepło między jednostkami.
  • jednostka zewnętrzna, która zapewnia wyrzut ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Montaż jednostki zewnętrznej zazwyczaj odbywa się na elewacji budynku, ingerując w jego architekturę.

Działanie klimatyzacji w domu: etapy

Niemożliwe byłoby prawidłowe klimatyzowanie pomieszczenia, gdyby nie centralny element klimatyzatora, którym jest sprężarka. Gaz pod niskim ciśnieniem trafia do sprężarki, gdzie gwałtownie wzrastają jego parametry: zostaje ogrzany i wzrasta jego ciśnienie. W takim stanie trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło na zewnątrz budynku, stając się schłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem, a zawór rozprężny przez który przepływa zmniejsza jej ciśnienie, a zatem dochodzi do sytuacji, kiedy schłodzony czynnik ma mniejszą temperaturę aniżeli temperatura chłodzonego pomieszczenia. Taki czynnik chłodniczy trafia do parownika, gdzie w trakcie procesu parowania pochłania ciepło z pomieszczenia, zmieniając swój stan na gazowy. Z parownika gaz płynie do sprężarki i tak cały obieg może zacząć się od nowa.

Klimatyzacja – dlaczego zyskuje na popularności?

W domach jednorodzinnych, jak i komercyjnym budownictwie coraz bardziej kładziemy aspekt na nowoczesne rozwiązania, które nie tylko są proekologiczne, ale i wielofunkcyjne, a przy tym zapewniają nam komfort użytkowania budynku. Warto przyjrzeć się jednak tematowi klimatyzowania domu z innej strony. Przewrotnie zapytajmy siebie: jak żyje się bez klimatyzatora, kiedy słupki rtęci pokazują na termometrach coraz to wyższe wartości? Można odpowiedzieć, że da się przeżyć, ale przypomnijmy sobie ile razy budzimy się w ciągu nocy, kiedy na zewnątrz panuje upał, jak często pilnujemy się z zamykaniem okien i zasłanianiem szyb w południe, jak trudno jest nam się skupić na podstawowych czynnościach, ponieważ szybko się męczymy. W pracy ciężko o koncentrację na obowiązkach, a w domu na właściwą regenerację. Komfort termiczny to jednak nie jedyny plus klimatyzacji. W okresach przejściowych klimatyzator, który jeszcze chwilę temu zapewniał nam napływ schłodzonego powietrza, teraz zagwarantuje jego ogrzanie. Wykonanie instalacji klimatyzacji w domu daje także inne efekty:

  • powietrze jest osuszane: osuszanie powietrza przez klimatyzator przekłada się na uzyskanie idealnego efektu wilgotności powietrza w budynku. Pamiętajmy, że nadmiar wilgoci skutkuje wykwitami na ścianach, pleśnią oraz chorobami dróg oddechowych.
  • wentylacja: wentylacja może współistnieć z klimatyzatorem, dzięki czemu w sezonie letnim wprowadzi, czyste i chłodne powietrze z zewnątrz.
  • oczyszczanie powietrza: wszystkie klimatyzatory są wyposażone w filtry, których funkcją jest pochłanianie kurzu, dymu i pyłków. Jest to szczególnie ważne dla osób borykających się z alergiami.

Klimatyzator split, multisplit czy klimatyzator przenośny? Co wybrać dla inwestycji?

W ciągu ostatnich kilku sezonów letnich, z uwagi na przedłużające się okresy upałów znacząco wzrosło zainteresowanie domowymi instalacjami chłodniczymi, które w takich okresach znacznie ułatwiają pracę i wypoczynek. Montaż klimatyzacji stał się zatem znacznie bardziej powszechny i zarówno w przypadku nowych, jak i modernizowanych budynków nie jest już rozpatrywany jako luksus dostępny tylko dla nielicznych, ale jako system bez którego nie można mówić o nowoczesnym i wygodnym mieszkaniu.

Poszerzające się grono inwestorów decydujących się montaż klimatyzacji w swoich nowych i modernizowanych domach i mieszkaniach już na wczesnych etapach inwestycji poszukuje optymalnych rozwiązań dotyczących klimatyzacji, które w pełni spełnią ich oczekiwania i będą uszyte na miarę ich inwestycji. Jakie zatem systemy klimatyzacji, które dostępne są na polskim rynku są najbardziej popularne i najczęściej stosowane dla różnych budynków?

Montaż klimatyzacji typu split

Klimatyzatory typu split to urządzenia chłodnicze, w których rozróżniamy jedną jednostkę wewnętrzną oraz jedną jednostkę zewnętrzną. Systemy split najczęściej wykorzystywane są w niewielkich mieszkaniach i kawalerkach lub w przypadku wykorzystania ich w domach jednorodzinnych najczęściej ich zadaniem jest chłodzenie salonu i kuchni. Najczęściej spotykanymi klimatyzatorami split są te o mocy chłodniczej 2,5 kw, 3,5 kw, 5 kw i 7 kw. Agregaty zewnętrzne montowane najczęściej na zewnętrznej ścianie budynku lub na dachach i tarasach łączy się z jednostką wewnętrzną instalacją freonową o maksymalnej długości nie przekraczającej 25m lub 30m w zależności od producenta klimatyzacji. Montaż urządzeń split z uwagi na przystępne ceny klimatyzatorów tego typu i niskie zużycie energii stanowi największy odsetek wszystkich montaży klimatyzacji w Polsce.

Klimatyzator multisplit

Klimatyzator multisplit wiąże się podobnie jak w przypadku klimatyzacji split z montażem jednej jednostki zewnętrznej, ale w odróżnieniu od systemów split inwestor decydujący się na ten system otrzymuje możliwość sterowania jedną jednostką zewnętrzną kilkoma jednostkami wewnętrznymi. W praktyce systemy multi split umożliwiają wykorzystanie aż pięciu jednostek wewnętrznych współpracujących z jednym agregatem zewnętrznym. Montaż klimatyzatora multisplit wybierają inwestorzy, którzy wymagają chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie dlatego tego typu systemy najczęściej stosowane są w biurach, dużych mieszkaniach i domach, w których każdy z domowników potrzebuje niezależnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Cena montażu klimatyzacji multi split, z uwagi na to, że konieczne jest osobne wykonanie instalacji pomiędzy jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi jest wyższa niż w przypadku systemów split. Koszt montażu klimatyzacji multi split jest również wyższy z uwagi na wyższą cenę jednostek zewnętrznych przystosowanych do osbługi kilku jednostek wewnętrznych.

Klimatyzacja monoblok czyli klimatyzator przenośny

Co jeśli inwestor na etapie budowy lub remontu nie wykona instalacji chłodniczej oraz niezbędnej instalacji elektrycznej stanowiącej doprowadzenie zasilania z rozdzielni do jednostki zewnętrznej lub jednostek wewnętrznych, które tego wymagają? Jeśli nie planuje kolejnego remontu lub przebudowy klimatyzacja monoblok będzie najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, czyli klimatyzator przenośny, to urządzenie, które gwarantuje wszystkie dobrodziejstwa standardowej klimatyzacji, bez konieczności wykonywania instalacji elektrycznej i freonowej. Wykorzystując klimatyzatory monoblok wystarczy dobrać odpowiednią wielkość jednostki - najlepiej dopasowaną do największego i charakteryzującego się najwyższymi zyskami ciepła pomieszczenia w domu lub mieszkaniu i z uwagi na mobilność tego urządzenia inwestor zyskuje możliwość chłodzenia każdego pomieszczenia w zależności od zapotrzebowania.

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Cennik montażu klimatyzacji w domu i mieszkaniu charakteryzuje się dość szerokim zakresem. To ile faktycznie kosztuje montaż klimatyzacji zależy od wielu czynników i aspektów technicznych przewidzianego rozwiązania i charakterystyki budynku, w którym będzie działał system klimatyzacji.

Na koszt montażu klimatyzacji wpływają parametry takie jak:

  • Producent systemu klimatyzacji - wybór bardziej znanych i renomowanych marek sprawi, że koszt zakupu samych urządzeń będzie wyższy niż w przypadku wyboru jednostek mniej znanych firm
  • Długość instalacji chłodniczej - każdy dodatkowy metr instalacji freonowej ma znaczenie i generuje dodatkowy koszt bez względu na to jaki system (split czy multi split) wybierzemy. Dłuższa instalacja chłodnicza to więcej materiału, pracy i czynnika chłodniczego niezbędnego do pracy systemu
  • Wykonanie dodatkowej instalacji elektrycznej - wykorzystanie istniejącej instalacji elektrycznej nie zawsze jest możliwe, w niektórych przypadkach, np. wykorzystując systemy multi split lub split o wysokiej mocy chłodniczej niezbędne będzie doprowadzenie zasilania z rozdzielni elektrycznej i wykonanie dodatkowych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.
  • Miejsce montażu jednostki zewnętrznej - w niektórych przypadkach, miejsce montażu jednostki zewnętrznej może wpływać na cenę montażu klimatyzacji. W przypadku, gdy agregat zewnętrzny musi być zlokalizowany w trudno dostępnych miejscach, lub na tyle wysoko że niezbędny jest wynajem podnośnika koszowego cena montażu klimatyzacji rośnie
  • Moc klimatyzatora - wzrost mocy chłodniczej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej do większy koszt urządzeń. Urządzenia o większej mocy chłodniczej wymagają także wykonania instalacji freonowej z droższych przewodów miedzianych o większym przekroju.
  • Miejsce wykonania odpływu skroplin z klimatyzatora - odprowadzenie skroplin z klimatyzatora nie zawsze jest proste, czasami instalacja pompki skroplin jest niezbędna do prawidłowego odprowadzenia kondensatu z urządzeń

Klimatyzacja do domu i mieszkania – ile kosztuje klimatyzator

W branży klimatyzacyjnej da się dostrzec oznaki rozpędzonej inflacji, musimy liczyć się zatem z nieznacznymi podwyżkami cen samych urządzeń i wziąć pod uwagę koszt montażu klimatyzacji w domu. Kryterium cenowym dla urządzeń klimatyzatorów jest ich moc chłodnicza. Klimatyzator o mocy 3,5 kw kosztuje około 4500 tysiąca złotych, wysokiej klasy modele split wraz z montażem około 5000 tys. zł, natomiast za modele o mocy chłodniczej 5 kW są już na wyższej półce cenowej w przedziale do 6000 zł. Dobrej jakości i wysokiej klasy modele split wraz z montażem kosztują ok. 7000 tys. złotych. Jeszcze inaczej ma się sprawa z klimatyzatorami przenośnymi. To, ile zapłacimy za kompaktowy klimatyzator jest uzależnione nie tylko od jego mocy chłodniczej, klasy energetycznej, parametrów EER (efektywność energetyczna w trybie chłodzenia) i COP. Niemniej istotne jest technologiczne zaawansowanie danego modelu (możliwość sterowania poprzez aplikację), a także konieczność dokupienia filtrów, co zazwyczaj okazuje się niezbędne w przypadku klimatyzatorów typu monoblok. Zakup modelu bez jednostki zewnętrznej nie wiąże się jednak z usługą montażu.

Jak obniżyć koszt klimatyzacji w domu?

Instalacja jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej to spore koszty, jednak warto pamiętać, że używanie klimatyzacji nie musi wiązać się z wysokimi rachunkami związanymi ze zużyciem energii elektrycznej. Fotowoltaika to idealny sposób by zredukować rachunki za prąd, a przy tym cieszyć się darmowym działaniem klimatyzatora w Twoim domu. Jeśli nie planujesz mikroinstalacji, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów dotyczących instalacji klimatyzacji:

  • serwisowanie i kompleksowa, systematyczna konserwacja klimatyzacji to absolutne minimum. Czyścić należy filtry, zbiornik skroplin oraz parownik, by utrzymać ciągłą wydajność klimatyzatora.
  • właściwa izolacja rury wylotowej: uszczelka okienna sprawi, że do pomieszczenia nie przedostanie się wyrzucone na zewnątrz gorące powietrze
  • pamiętaj o zamykaniu okien i drzwi (w tym drzwi balkonowych) w trakcie działania klimatyzacji!
  • wyłączaj klimatyzator w trakcie nieobecności w domu
  • sprawdź swoją taryfę u sprzedawcy prądu i dostosuj ją pod swoje potrzeby, uwzględniając pory w których najczęściej działa klimatyzacja w Twoim domu

Montaż klimatyzatora: cena urządzenia wraz z usługą instalacji. Na co zwracać uwagę wybierając firmę instalatorską?

Myślisz o montażu klimatyzacji centralnej? Nie instaluj systemu na własną rękę! Pamiętaj, że klimatyzator naścienny wymaga dodatkowych prac: rozprowadzenia instalacji, jej kompatybilności z instalacją elektryczną, montażu puszek naściennych oraz sterowników. Klimatyzator musi mieć także parametry odpowiadające warunkom technicznym budynku. Zaprojektowanie systemu uwzględniające odpowiednią moc chłodniczą urządzenia powierz specjalistom. Wybierając firmę zwracaj uwagę na opinie klientów, realne zdjęcia z inwestycji i transparentność umowy. Uważaj na zaniżone oferty: najczęściej najatrakcyjniejsze stawki oferują firmy z tak zwanej szarej strefy, co dla inwestora oznacza brak umowy (a w przypadku rażących błędów w sztuce budowlanej brak możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej), brak gwarancji na urządzenia oraz, co najczęściej spotykane - brak kontaktu po wykonaniu prac. Stawiaj na specjalistów znanych na rynku, doświadczonych i gwarantujących Ci najwyższą jakość świadczonych usług oraz opiekę techniczną zarówno w trakcie projektowania systemu, jak i po jego montażu.