Zgodnie z obowiązującymi przepisami montaż klimatyzacji domowej w większości przypadków powinien być przeprowadzony przez specjalistę z uprawnieniami. Przepisy dopuszczają jeden wyjątek. Urządzenie można zamontować samodzielnie, jeżeli jest ono hermetycznie szczelne i cały proces nie wymaga żadnej ingerencji w układ chłodzący. W praktyce jednak większość urządzeń wymaga zaangażowania specjalisty z uprawnieniami. Nawet jeżeli nie jest to obowiązkowe, to warto zdecydować się na taki ruch ze względów bezpieczeństwa. Poniżej w kilku krokach opisano cały proces.
Kluczowy jest dobór odpowiedniego urządzenia. Obejmuje to m.in. wybór rodzaju klimatyzacji (np. split lub multi-split). Do tego parametry techniczne i funkcje klimatyzatora powinny być dopasowane bezpośrednio do powierzchni pomieszczenia oraz realnych potrzeb użytkowników. Jednym z kluczowych parametrów jest moc chłodnicza jednostki.
Kolejnym krokiem jest montaż klimatyzacji. Jednostkę wewnętrzną umieszcza się minimum 15-20 cm od sufitu. Do tego warto unikać miejsc nad łóżkiem, nad biurkiem lub nad przestrzenią zabaw dla dziecka. Jednostka wewnętrzna montowana jest na: dachu, elewacji budynku czy też na balkonie. Montaż jednostki wewnętrznej odbywa się poprzez nawiercenie otworów montażowych. Do nich przykręca się stelaż, na którym umieszcza się klimatyzator. Do jednostki zewnętrznej stosuje się dedykowany wspornik. Po montażu należy dokładnie podłączyć przewody chłodnicze i elektryczne, a także uszczelnić otwory w ścianach, aby zredukować ryzyko strat cieplnych.
Gdy jednostki są zamontowane, to można przejść do montażu całej instalacji. Pomiędzy jednostkami powinny znajdować się rury miedziane z izolacją. Ponadto zadbaj o to, aby odpowiednio zamontować odprowadzanie skroplin oraz przewody elektryczne zasilające instalację w energię elektryczną.
Po pełnym montażu przeprowadza się próbne uruchomienie klimatyzatora. Na tym etapie weryfikuje się, czy działa on prawidłowo. Obejmuje to sprawdzenie wszystkich funkcji urządzenia w poszczególnych trybach pracy. Do tego analizuje się głośność pracy jednostki i to, czy nie generuje ona niepokojących sygnałów. Jeżeli wszystko jest w porządku, to bezpiecznie korzystać z domowej klimatyzacji. Za cały proces montażu powinien odpowiadać specjalista posiadający certyfikat F-gazowy.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl