Jak sama nazwa wskazuje, jest to klimatyzator przeznaczony do montażu przy oknie (bezpośrednio na nim lub na ścianie). Pod względem konstrukcji to urządzenie typu monoblok, czyli składające się z jednej jednostki. Podczas montażu nie jest wymagane przygotowanie instalacji freonowej. Tak naprawdę do działania tego typu jednostki wymagane jest tylko zasilanie elektryczne. Prostota budowy i montażu oraz ograniczenie zajmowanego miejsca sprawiają, że klimatyzatory okienne chętnie stosowane są zwłaszcza w cieplejszym klimacie. W Polsce również można je spotkać, jednak przede wszystkim w przypadku mniejszych obiektów usługowych.
Klimatyzacja okienna nie jest powszechnie stosowana w Polsce ze względu na określone ograniczenia. Do głównych z nich należą: przepisy budowlane oraz przepisy wewnątrzwspólnotowe. Klimatyzator okienny zaburza estetykę bryły budynku, dlatego w wielu przypadkach przy budynkach wielorodzinnych, jego montaż jest zabroniony. Przed decyzją o zakupie tego typu urządzenia warto sprawdzić obowiązujący regulamin wspólnoty i skontaktować się z administratorem. Z doświadczenia wiemy, że klimatyzacja okienna często wykorzystywana jest m.in. w: kioskach, mniejszych punktach usługowych, sklepach czy też kwiaciarniach. Jeżeli nie ma żadnych ograniczeń, to można przejść do montażu klimatyzatora. Poniżej poznasz jego kluczowe wady i zalety.
Oczywiście każde urządzenie stosowane w ramach klimatyzacji ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów okiennych. Do podstawowych zalet tego rozwiązania należą: małe rozmiary jednostki, prosty montaż, intuicyjna eksploatacja, brak potrzeby poprowadzenia instalacji chłodniczej i relatywnie niska cena. Jednocześnie urządzenia tego typu generują spory hałas przy pracy, mogą przesłaniać światło dzienne wpadające przez okno oraz zaburzają estetykę budynku. Niezbędne jest dokonanie dokładnej analizy plusów i minusów klimatyzacji okiennej, przed podjęciem decyzji o jej montażu. Wydajne urządzenia tego typu z powodzeniem poradzą sobie z utrzymaniem dobrej jakości powietrza w mniejszych pomieszczeniach usługowych oraz mieszkalnych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl