Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: jak działa klimatyzacja typu monoblok?

Zasłonięcie żaluzji i rolet w dobie upałów sięgających 40 stopni Celsjusza nie jest skutecznym orężem w walce o komfortową temperaturę w domu. Kiedy warunki w mieszkaniu zaczynają przypominać pobyt w saunie, warto rozważyć montaż klimatyzacji.


Nie zawsze jednak instalacja tradycyjnego systemu jest możliwa: montaż zewnętrznego agregatu wiąże się z ingerencją w architekturę budynku i wpływa na wygląd elewacji. Klimatyzator z jednostką zewnętrzną to także dodatkowe koszty dla inwestora. Czy w upalne dni istnieje jakaś alternatywa? W poniższym artykule przyglądamy się klimatyzatorom bez jednostki zewnętrznej, stanowiących przeciwieństwo dla urządzeń typu split. Sprawdź w jakich sytuacjach sprawdzą się przenośne monoklimatyzatory i jak wygląda schemat działania klimatyzatora bez agregatu na zewnątrz budynku.

Klimatyzacja typu split: jak działają tradycyjne klimatyzatory?

Wykorzystywane od lat przez inwestorów systemy klimatyzacji typu SPLIT opierają się na współpracy dwóch modułów: jeden znajduje się wewnątrz budynku i odpowiada za dostarczanie schłodzonego powietrza do pomieszczenia, drugi moduł składa się zaś z jednostki zewnętrznej umiejscowionej na zewnątrz budynku, najczęściej na ścianie zewnętrznej, ale także na dachu lub zapleczu technicznym. Jego główną funkcją jest przygotowanie i dostosowanie czynnika chłodniczego do pracy modułu znajdującego się w pomieszczeniu.

Jak pracują klimatyzatory z jednostką zewnętrzną?

Gdyby porównać pracę klimatyzatorów typu split do innych sprzętów z naszego otoczenia, można stwierdzić, że urządzenie pracuje podobnie jak lodówka. Dlaczego? Poprzez system rur czynnik chłodniczy przepływa z jednostki zewnętrznej do urządzenia umiejscowionego w pomieszczeniu. Parownik odparowuje pobrane z otoczenia ciepło, a parując przekształca je w gaz. Dzięki temu ochłodzeniu wymiennika, schłodzone zostaje powietrze przechodzące przez wewnętrzne urządzenie.

Kiedy inwestor nie może zamontować tradycyjnej instalacji klimatyzacji?

 

Choć wydawać by się mogło, że montaż klimatyzatora z agregatem zewnętrznym jest powszechny: spotykamy takie instalacje w urzędach, firmach, pokojach hotelowych, nie zawsze istnieje możliwość zamontowania jednostki zewnętrznej na ścianie budynku. Na przeszkodzie często stają bariery architektoniczne, figurowanie budynku na liście zabytków, brak zgody spółdzielni mieszkaniowej, a nawet sprzeciw sąsiadów. Istnieją także sytuacje, kiedy montaż klimatyzacji split jest możliwy, ale ze względów technicznych i finansowych...nieopłacalny. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy istnieje ryzyko kradzieży jednostki zewnętrznej z czym często spotkać się można w domkach letniskowych, kontenerach biurowych itp. Istnieje jednak remedium na tego typu sytuacje: jest nim klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej typu monoblok.

Przenośna klimatyzacja: schemat działania

W klimatyzatorach bez jednostki zewnętrznej układ chłodniczy, na który składa się sprężarka, skraplacz i kompresor, jest zamknięty w kompaktowym i co najważniejsze, przenośnym urządzeniu, w jednej obudowie, bez systemu rur wyrzutowych. Zamontowanie klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej nie koliduje z estetyką elewacji, nie wymaga uzyskania pozwoleń na ingerencję w architekturę budynku i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ani zatrudnianiem profesjonalnych ekip. Urządzenie odprowadza powietrze i je pobiera za pomocą systemu w przegrodzie zewnętrznej. Czynnik chłodniczy krąży między wymiennikami i powoduje preparację termiczną powietrza w pomieszczeniu.

Dla kogo klimatyzator bez jednostki zewnętrznej?

Ponieważ klimatyzator bez jednostki zewnętrznej typu monoblok można postawić w dowolnym miejscu jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie istnieje możliwość montażu klimatyzacji split, wiercenia otworów lub w sytuacjach ryzyka dewastacji lub kradzieży jednostki zewnętrznej. Na wyborze monoklimatyzatora zyskają:

  • właściciele domków letniskowych lub domków o czasowym użytkowaniu
  • wynajmujący mieszkania w zabytkowych kamienicach
  • wynajmujący kawalerki
  • właściciele domów, którzy nie chcą wpływać na walory estetyczne elewacji
  • zarządcy kontenerowców biurowych

Nowoczesna technologia i wielofunkcyjność: poznaj zalety monoklimatyzatora

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej łączy w sobie kilka cech: spełnia nie tylko ważną funkcję chłodzenia, ale może działać także jako klimakonwektor w trybie ogrzewania, rekompensując spadek wydajności pompy ciepła w okresie jesienno-zimowym. Pompa ciepła w połączeniu z klimakonwektorem osiąga wyższą efektywność i wydajność, pozwalając inwestorowi na oszczędności. Na tym jednak nie kończą się zalety, jakie wyróżniają klimatyzator bez jednostki zewnętrznej. Urządzenia te mogą pracować także w trybie:

  • wentylatora, który pozbywa się zanieczyszczeń z powietrza wtłaczanego do pomieszczenia
  • osuszacza powietrza absorbującego wilgoć z wnętrza domu

Dużym atutem przenośnej klimatyzacji jest także fakt, że niemal wszystkie modele monoklimatyzatorów posiadają funkcję zdalnego sterowania: oznacza to, że pracą urządzenia możemy zarządzać nie tylko poprzez pilota do klimatyzacji, ale istnieje także możliwość sterowania sprzętem poprzez aplikację internetową. Kłopotu nie nastręczy także ich montaż polegający na podłączeniu rury przez szczelinę (lub skorzystania z kanałów wentylacyjnych jak w klimatyzacji kanałowej) i umieszczeniu klimatyzatora przy oknie.

Czy system klimatyzacji typu monoblok ma wady?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej wyróżnia się opłacalnością i bezproblemowym montażem, a jego funkcje, które nie ograniczają się jedynie do chłodzenia w cieplejsze dni lata sprawiają, że należy do urządzeń o szerokim spektrum zastosowań. Czy instalacja przenośnej klimatyzacji ma jakieś słabe punkty? Decydując się na klimatyzację typu monoblok, inwestor musi wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • głośna praca: nowoczesny klimatyzator bez jednostki zewnętrznej charakteryzuje się nieco większym poziomem wartości dźwięku, aniżeli tradycyjna klimatyzacja split, wciąż jednak spełniają restrykcyjne normy dopuszczalnego poziomu hałasu.
  • klimatyzator bez jednostki zewnętrznej o słabej jakości podzespołów może być mniej wydajny.

Na co zwrócić uwagę decydując się na klimatyzator bez jednostki zewnętrznej?

 

Zarówno w przypadku tradycyjnego systemu klimatyzacji, jak i wtedy kiedy decydujemy się na klimatyzator bez agregatu zewnętrznego swój wybór warto skonsultować z doświadczonym projektantem instalacji HVAC, który nie tylko dobierze model urządzenia pod kątem warunków technicznych w naszym domu, ale wybierze dla nas monoklimatyzator zbudowany na wysokiej klasy komponentach.