Klimatyzacja na siłowni, czyli jaka jest optymalna temperatura do ćwiczeń

Utrzymanie dobrej jakości powietrza w siłowni to obowiązek każdego właściciela. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na inwestycję w klimatyzację, która nie jest obowiązkowa. Z drugiej strony jej posiadanie wpływa korzystnie na warunki udostępniane osobom ćwiczący, co podnosi ich zadowolenie z usługi. Sprawdź, jak wykorzystać klimatyzację w siłowni oraz przy jakiej temperaturze ćwiczy się najlepiej. 

Co mówią przepisy o jakości powietrza w siłowni?

Jak już wspomniano, przepisy polskiego prawa nie nakładają na właścicieli siłowni obowiązku inwestycji w klimatyzację. Przepisy wskazują tylko na to, jaka wentylacja powinna być zamontowana w miejscu ćwiczeń. Regulują to poszczególne Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Według nich minimalna wydajność wentylacji mechanicznej (lub klimatyzacji) w salach przeznaczonych do ćwiczeń powinna wynosić 100 m3/h na każdą osobę znajdującą się w danym pomieszczeniu. Utrzymanie takiej wydajności jest kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów siłowni. Niespełnienie tego wymogu wiąże się z ryzykiem poniesienia sankcji prawnych i finansowych. 

Czym powinna charakteryzować się klimatyzacja do siłowni?

W siłowni można wybrać wentylację mechaniczną lub klimatyzację. W tym artykule skupiamy się na tym drugim rozwiązaniu technologicznym. Przede wszystkim wybrany układ powinien cechować się wysoką wydajnością. Standardem jest, że właściciele siłowni decydują się na modele o wydajności wyższej niż 100 m3/h na każdą osobę ćwiczącą. Wszystko po to, aby utrzymać wysokiej jakości powietrze wolne od zanieczyszczeń i oparów potu. Ponadto ważne jest, aby układ posiadał zdolność do równomiernego i szybkiego rozprowadzania świeżego powietrza w pomieszczeniu. W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorców z tej branży zwraca uwagę na to, aby klimatyzator posiadał funkcję grzania. Pomaga to w utrzymaniu pożądanej temperatury powietrza w chłodniejsze dni. 

Przy jakiej temperaturze ćwiczy się najlepiej?

Oczywiście potrzeby i preferencje klientów siłowni mogą być bardzo różne. Warto jednak utrzymywać w siłowni temperaturę powietrza na poziomie 18-20 ℃. Dla większości osób ćwiczących będą to optymalne warunki do uprawiania aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że to ani za zimo, ani za ciepło. W ten sposób redukuje się ryzyko przegrzewania się organizmu lub jego wychładzania w trakcie ćwiczeń. Wpływa to korzystnie na samopoczucie klientów siłowni i ich formę oraz zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji. Utrzymanie dobrej jakości powietrza w siłowni to klucz do tego, aby utrzymać klientów i odnieść sukces biznesowy w tej branży.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl