Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czy klimatyzacja jest niezbędna w restauracji. Co mówią o tym przepisy polskiego prawa? Zgodnie z nimi użytkowanie klimatyzacji nie jest obowiązkowe. Przepisy klarowanie wskazują na to, że obligatoryjna jest wentylacja o określonej wydajności, która zależy m.in. od kubatury obiektu. Wentylację stosuje się po to, aby zadbać o dobrej jakości powietrze i przyjemną atmosferę przy jednoczesnym eliminowaniu przykrych zapachów. Wielu właścicieli idzie jednak krok dalej i inwestuje w instalację klimatyzacyjną. Co za tym przemawia?
Odpowiednio dobrana klimatyzacja daje wiele korzyści w restauracji. Zadaniem tego układu jest nie tylko dbanie o utrzymanie odpowiedniej temperatury, przy czym klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale mogą także ogrzewać wnętrza. Ponadto współczesne urządzenia z powodzeniem filtrują powietrze, oczyszczając je z zanieczyszczeń. W ten sposób eliminują z niego: ewentualne drobinki tłuszczu, kurz, przykre zapachy, alergeny i wiele więcej. Lepsza jakość powietrza wpływa na poprawę komfortu i bezpieczeństwa pracowników oraz gości restauracji. To niezwykle ważne w kontekście utrzymania higieny spożywania posiłków. Do tego dobrej jakości klimatyzatory mogą m.in. regulować poziom wilgotności powietrza. To wszystko
Dlaczego warto dbać o komfort swoich gości? Bez nich restauracja nie będzie funkcjonowała. Właśnie dlatego należy kontrolować parametry powietrza w przestrzeni restauracyjnej. Dzięki temu posiłki będą smakowały jeszcze lepiej. Lepsze będą też doświadczenia gości, co zachęci ich do powrotu do restauracji lub polecenia jej swoim znajomym i rodzinie. To wszystko ma znaczenie dla rentowności biznesu. Oczywiście klimatyzacja to nie tylko korzyści dla gości. Wpływa ona również na komfort pracy pracowników restauracji, redukując ich zmęczenie oraz zmniejszając ryzyko występowania problemów zdrowotnych powodowanych zanieczyszczeniem powietrza. To tylko kilka powodów, dla których warto w nią zainwestować.
Współczesna branża gastronomiczna nie może się obejść bez lodu. Wykorzystywany jest zarówno - w postaci kostek - jako dodatek do napojów (drinków, koktajli, soków, jak i – w postaci łusek - do przechowywanie produktów. Prezentacja asortymentu owoców czy napojów w łuskarkach do lodu jest szeroko stosowana, ponieważ przy odpowiednim podświetleniu produkty wyglądają bardzo estetycznie i przyciągają uwagę klientów. Lód, ze względu wymaganą znacznie większą ilość niż w domu, gdzie często wystarczają foremki wkładane do zamrażalnika w lodówce, w lokalach gastronomicznych wytwarzany jest w specjalnych maszynach, takich jak kostkarki czy łuskarki. Dlatego maszyny do produkcji lodu są już standardowym elementem nowoczesnych restauracji czy barów. Potrafią zaspokoić wymagania klientów co do jakości lodu oraz odpowiednich kształtów kostek.
Urządzenia do wytwarzania lodu dla gastronomii
Maszyny i urządzenia do produkcji lodu dla potrzeb obiektów gastronomicznych, takich jak restauracje, bary czy puby, to:
Produkcja lodu dla potrzeb przemysłu, transportu i handlu
Lód wytwarzany przez łuskarki idealnie nadaje się wykorzystania zarówno w przemyśle spożywczym (rzeźnie, masarnie), do transportu i magazynowania żywności oraz tworzenia ekspozycji w sklepach mięsnych czy rybnych. Posiada ogromne znaczenie zwłaszcza w branży rybnej (przechowywanie na kutrach, przetwórstwo czy sprzedaż). Ponieważ niskie temperatury ograniczają rozwój mikroorganizmów i zapobiegają wysychaniu ryb, lód pozwala wydłużyć czas ich przydatności do spożycia, zachowania odpowiednich walorów smakowych i zapachowych oraz zmniejszyć ilość odpadów. W piekarniach lód łuskowany służy do schładzania ciasta - dodaje się go podczas mieszania mąki z mlekiem, aby zapobiec samorozrostowi mąki. Łuskarki przemysłowe posiadają większą wydajność i moc od stosowanych w restauracjach czy barach: niektóre modele wytwarzają nawet 50 ton lodu na dobę.
Zasada wytwarzania lodu
Wszystkie urządzenia do wytwarzaniu lodu działają na tej samej zasadzie, co domowe lodówki. Składają się z czterech podstawowych elementów: parownika, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Sprężarka (kompresor) zwiększa ciśnienie pary czynnika chłodniczego i dostarcza ją do skraplacza. Tu para pod wysokim ciśnieniem zamienia się w ciecz pod wysokim ciśnieniem. Następnie przechodzi zawór rozprężny, który obniża jej ciśnienie. W takiej postaci ciecz płynie parownika, gdzie przechodzi w stan gazowy, odbierając ciepło z otoczenia i obniżając tym samym jego temperaturę. Jest to jeden pełny cykl chłodzenia. Jako czynniki chłodnicze wykorzystywane są zarówno te bardziej ekologiczne, o małym współczynniku GWP: amoniak (NH3), CO2 (R744) czy propan (R290), jak i czynniki z grupy HFC, przyczyniające się do globalnego ocieplenia: R404a, R452a oraz R507 – najczęściej stosowany w chłodnictwie, ze względu na uniwersalność.
Energooszczędne technologie w maszynach do lodu
W kostkarkach i łuskarkach oszczędność energii, będącą obecnie jednym z priorytetów, uzyskuje się głównie za pomocą wykorzystywania odpowiednich podzespołów, takich jak sprężarki, skraplacze, silniki elektryczne oraz izolacji termicznej obudów i zastosowania specjalnych technologii. Wykorzystanie nowoczesnych maszyn do produkcji lodu pozwala na znaczące obniżenie kosztów operacyjnych, zwłaszcza w dużych zakładach przemysłowych. Większość sprężarek stosowanych w wytwornicach lodu, to sprężarki wyporowe lub promieniowe. Sprężarki wyporowe są obecnie najbardziej wydajne i dzielą się na 5 głównych typów: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne oraz z wirującymi tłokami (pompy Rootsa). Najbardziej rozpowszechnione są stosowane od lat i sprawdzone sprężarki tłokowe, które dzięki prostej budowie posiadają niską cenę. Natomiast większą efektywność energetyczną zapewniają sprężarki śrubowe
Skraplacze wykorzystywane w urządzeniach do produkcji lodu dzielą się na:
Przykładami technologii uzyskiwania oszczędności energii w maszynach do lodu są np.:
Technologie wytwarzania kostek i łusek lodu
W tradycyjnych kostkarkach woda zostaje doprowadzona do specjalnych foremek i zamrożona. Powstałe kostki lodu zostają lekko podgrzane elektrycznie, ponieważ nie przywierają do podłoża i mogą być łatwiej wypchnięte do wbudowanego zbiornika. W łuskarkach proces produkcji lodu polega na tym, że woda jest doprowadzona do cylindra (bębna), którego temperatura jest obniżana za pomocą czynnika chłodniczego do -7..-12°C. Zamarzająca woda tworzy na wewnętrznych ściankach cylindra warstwę lodu, który następnie zostaje zeskrobany za pomocą obracającego się skrobaka (ślimaka lub frezu), a potem wypchnięty do górnej części cylindra. Tam zostaje prasowany, ponownie mrożony i kruszony a następnie wypychany do zbiornika. Opracowana przez jednego z czołowych producentów maszyn do lodu technologia „zamkniętych komórek” polega na tym, że na powierzchnię parownika zostają wtryskiwane strumienie wody, nie zawierającej pęcherzyków powietrza. Wtryskiwacze wody są umieszczone wzdłuż górnej powierzchni uchylnej platformy. W pozycji zamkniętej platforma ta staje się szóstą i jedyną nie zamarzającą stroną komórek, w których formowane są kostki. Ta bliskość pozwala na wtryskiwanie wody, a nie jej rozpylanie. Cząsteczki czystej wody, wolnej od powietrza, łączą się ściśle podczas zamrażania,co rozpoczyna proces powstawania lodu o wysokiej gęstości
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (Ł.G.) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl