Prawidłowo dobrana, a następnie zamontowana klimatyzacja w pokoju dziecięcym jest w pełni bezpieczna. Ważne jest bowiem to, w jakim miejscu jest zawieszany wywiew zimnego powietrza, jakie parametry ma urządzenie oraz jak jest użytkowane. Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja oraz wymiana części roboczych, w tym m.in. filtrów odpowiadających za wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Choć w internecie wiele osób przestrzega przed zakupem klimatyzatora do pokoju dziecka, to jednak wiele zależy od tego, jak do tego podejdziemy. Jeżeli będziemy odpowiedzialni, to klimatyzacja zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Przy montażu systemu klimatyzacyjnego w pokoju malucha warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów. Poniżej opisano je w kilku zdaniach. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Oczywiście dzieci mają nieco inne potrzeby termiczne od osób dorosłych. To sprawia, że klimatyzacja w ich pokoju powinna być ustawiona na nieco wyższą temperaturę, niż w przypadku sypialni rodziców. Przyjmuje się, że temperatura w pokoju dziecięcym powinna mieścić się w dzień w przedziale 21–23°C, a w nocy może być nieco niższa.
Bardzo ważne jest również to, w jakim miejscu montujemy jednostkę wewnętrzną. Nawiew chłodnego powietrza nie może być skierowany na łóżko, biurko lub w miejsce, w którym dziecko w trakcie zabaw spędza najwięcej czasu. Narażałoby to dziecko na długotrwałe działanie strumienia zimnego powietrza, co zwiększa ryzyko zachorowań. Zadbaj o to, aby nawiew skierowany był ku górze lub w stronę ściany, a następnie powietrze rozchodziło się po całym pomieszczeniu.
W kontekście bezpieczeństwa użytkowania klimatyzatora w pokoju dziecięcym bardzo ważne jest to, aby urządzenie było regularnie serwisowane i pielęgnowane. Obejmuje to jego czyszczenie oraz wymianę filtrów. W ten sposób zadbasz o poprawę jakości powietrza, co wpłynie na komfort i bezpieczeństwo dziecka. Jeżeli będziesz świadomie i odpowiedzialnie wykorzystywać klimatyzator w pokoju dziecka, to będzie on bezpieczny. Dzięki temu zadbasz o komfort termiczny malucha. Zwłaszcza w okresie letnich upałów zabezpieczysz dziecko przed przegrzewaniem się jego pokoju.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja: (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl