Zainstalowanie klimatyzacji w biurze oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, co podnosi komfort pracy i przyczynia się do lepszego samopoczucia pracowników. Poniżej przedstawione są najważniejsze aspekty tego zagadnienia, natomiast więcej informacji można znaleźć na portalu klimatyzacja.pl w dziale Artykuły - Klimatyzacja - Tematy dla firm - Klimatyzacja w biurze.
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach biurowych przenośnych klimatyzatorów, typu monoblok, bo ich montaż nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję budynku, a ciepłe powietrze jest usuwane elastyczną rurą wystawioną za okno. Takie urządzenia są jednak w stanie schłodzić powierzchnie rzędu 20 – 30 m2, choć zdarzają się modele dedykowane do powierzchni nawet do 60 m2.
Jeżeli biuro stanowi jedna, niezbyt duża i otwarta przestrzeń, bez ścian i wyodrębnionych pokoi, to można zainstalować klimatyzator typu Split z jednostką zewnętrzną, umieszczaną na ścianie zewnętrznej budynku oraz jednostką wewnętrzną. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, występujące w różnych wersjach, często z efektownie wyglądającymi i ciekawymi formami jednostek wewnętrznych, które mogą być montowane przy podłogach, na ścianach, pod sufitami, bądź w sufitach podwieszanych (jednostki kasetonowe).
Klimatyzacja typu multisplit będzie natomiast lepszym rozwiązaniem, gdy wnętrze biura stanowią oddzielne pokoje. Wtedy do jednej jednostki zewnętrznej istnieje możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż zastosowanie do każdej sali jednostki Split, bo konieczny byłby zakup wielu jednostek zewnętrznych, a ich montaż dodatkowo szpeciłby elewację budynku.
Przy zakupie klimatyzacji do biura warto zainwestować w agregaty z funkcją ogrzewania. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w pompę ciepła, które potrafią utrzymywać zadaną temperaturę we wnętrzach, wykorzystując zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. Na przykład, jeżeli chcemy utrzymać we wnętrzu temperaturę 20oC, to przy 21oC urządzenie zacznie je chłodzić, a przy 19oC ogrzewać. Automatyka sama wybierze odpowiedni tryb pracy agregatu.
Dedykowane systemy klimatyzacji przemysłowej dostosowane są do dziedziny przemysłu, której dotyczą. Różnią się też zdecydowanie od rozwiązań powszechnie znanych i stosowanych. Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie konieczne jest spełnienie rygorystycznych norm i zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych, wilgotnościowych, monitorowanie pyłów i aerozoli, a także zapewnienie bezawaryjności instalacji oraz jej ciągłości działania. Wyróżniać je może zarówno ogromna moc, jak i szczegółowe kierowanie parametrami oraz wysoka niezawodność.
Na portalu klimatyzacja.pl w dziale Artykuły - Klimatyzacja - Tematy dla firm znaleźć można wiele przydatnych i inspirujących artykułów przedstawiających nowości rynkowe, tendencje, przeglądy, analizy i zagadnienia projektowe, a także przykłady konkretnych rozwiązań stosowanych w różnych rodzajach obiektów.
Producenci tacy jak: DAIKIN, MITSUBISHI, LG, SAMSUNG, FUJITSU, GREE czy HAIER oferują zoptymalizowane rozwiązania do zastosowań prywatnych, jak i przemysłowych. Specyfika wykorzystywania urządzeń chłodzących w skali przemysłowej jest nieco inna niż w przypadku użytkowników prywatnych. Ich zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego środowiska pracy (np. temperatura otoczenia, wilgotność, czystość powietrza), które będzie dodatkowo bezpieczne zarówno dla ludzi zaangażowanych w proces, jak i dla maszyn i używanych produktów. Możliwości zastosowań jest wiele: od instalacji przeznaczonych do pomieszczeń czystych, po wyposażenie w strefach zagrożonych wybuchem.
Montażem klimatyzacji przemysłowej powinna zajmować się profesjonalna i odpowiednio doświadczona firma, dysponująca stosownym wyposażeniem i pracownikami z odpowiednimi uprawnieniami (zgodnymi z rozporządzeniem Ministra Rozwoju regulującego zakres wyposażenia technicznego przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na instalacji, konserwacji lub serwisowaniu urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych). Tylko taki montaż zagwarantuje bezpieczeństwo wykonania całej instalacji i stanowi podstawę udzielanej gwarancji producenta.
W nowoczesnej instalacji klimatyzacyjnej duże znaczenie ma również zdalne sterowanie, realizowane najczęściej przy pomocy dodatkowego panelu, często połączonego ze smartfonem, tabletem lub laptopem. Taka konfiguracja umożliwia szybkie wykrycie usterek i ich naprawę.
Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie wykonawcy, który zajmie się kompleksową obsługą inwestycji — od projektowania, poprzez wykonanie i nadzór, aż do serwisu. Profesjonalizm wykonawcy można ocenić po sposobie, jakim proponuje realizować poszczególne etapy inwestycji:
Warto korzystać ze zgromadzonej na portalu klimatyzacja.pl fachowej wiedzy i doświadczeń innych, bo mogą się one stać źródłem cennej inspiracji podczas realizacji nowych wyzwań, czy służyć pomocą w pokonywaniu niespodziewanych przeszkód.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl