Klimatyzacja na poodasze

Klimatyzacja to najbardziej skuteczna metoda na obniżenie temperatury na poddaszu użytkowym. Jest to bowiem kondygnacja najbardziej narażona na nagrzewanie się w czasie panujących na zewnątrz wysokich temperatur. Ciepło jest oddawane do przez nagrzany dach, promienie słoneczne przenikają przez okna dachowe, czy balkony, a dodatkowo ciepłe powietrze z całego domu unosi się do góry i gromadzi na jego najwyższej kondygnacji. Często upał tam panujący jest wręcz trudny do zniesienia i uniemożliwiający wygodne funkcjonowanie, zwłaszcza gdy na poddaszu zlokalizowana jest sypialnia. Sama wentylacja nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem i zapewnić komfort mieszkańcom.


Jaki klimatyzator na poddasze będzie najlepszy ?

Jaki klimatyzator wybrać, gdy mamy pomieszczenia na poddaszu? Wybór w dużej mierze zależy od rodzaju przestrzeni, którą dysponujemy. W niedużych, otwartych wnętrzach wystarczy przenośny klimatyzator typu monoblok lub jednostka typu Split. Natomiast w przypadku większych powierzchni, z wydzielonymi pokojami oraz w domach jednorodzinnych, warto zastanowić się nad klimatyzatorem kanałowym, rozbudowaną instalacją Multi Split lub ich hybrydowym połączeniem. Aby pomóc czytelnikowi w wyborze odpowiedniego modelu, przedstawiamy poniżej rodzaje klimatyzatorów.


Czy klimatyzator przenośny sprawdzi się na poddaszu? Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest przenośny klimatyzator typu monoblok, bo jego montaż nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję budynku. Jedyny warunek to bliskość okna lub innego otworu, przez który podłączona do klimatyzatora, elastyczna rura usuwa ciepłe powietrze z wnętrza. Często klimatyzatory te sprzedawane są nawet ze specjalną uszczelką okienną. Urządzenia te mają porównywalną efektywność do klimatyzatorów ściennych i z reguły są w stanie schłodzić pomieszczenia o powierzchni 20 – 30 m2, choć dostępne są modele dedykowane dla powierzchni nawet do 60 m2. Ich zaletą jest niska cena, duża mobilność (co oznacza możliwość przenoszenia urządzenia niemal w dowolne miejsce) oraz bardzo prosty montaż. Wadą jest ich większa hałaśliwość, stosunkowo duży ciężar oraz to, że stojąc na podłodze, zajmują pewien obszar.


Chłodzimy poddasze klimatyzatorem typu Split

Jeżeli poddasze stanowi jedną, niezbyt dużą, otwartą przestrzeń, to dobrym rozwiązaniem może być klimatyzator typu Split zbudowany z dwóch, połączonych ze sobą jednostek. Jednostki zewnętrznej, umieszczonej zwykle na zewnątrz budynku i jednostki wewnętrznej zlokalizowanej w środku. Jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną łączą 2 izolowane rurki (zwykle miedziane), dlatego najlepiej jest je umieścić na tej samej ścianie, jak najbliżej siebie, aby uniknąć komplikacji przy montażu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, występujące w różnych wersjach, często z efektownie wyglądającymi i ciekawymi formami jednostek wewnętrznych, które mogą być montowane przy podłogach, na ścianach, pod sufitami, bądź w sufitach podwieszanych (np. klimatyzator kasetonowy).


Klimatyzacja typu Multi Split, a poddasze

Gdy na poddaszu są wydzielone pokoje, warto zastanowić się nad montażem klimatyzacji typu Multi Split. Tu kilka jednostek wewnętrznych jest połączonych z jedną, centralną jednostką zewnętrzną, która obsługuje wszystkie elementy instalacji. Zyskuje na tym estetyka elewacji budynku, bo na zewnątrz zamontowany jest tylko 1 agregat zewnętrzny, zamiast kilku. Jest to jednak rozwiązanie droższe niż zakup kilku urządzeń typu Split i najlepiej, aby decyzja o jego wyborze podejmowana była jeszcze na etapie projektowania, czy budowy domu. Rozprowadzanie takiej instalacji w istniejącym budynku jest bowiem kosztowne i uciążliwe dla mieszkańców.


Klimatyzator kanałowy- czy sprawdzi się jako klimatyzacja poddasza ?

Najbardziej nowoczesnym, ale i najdroższym rozwiązaniem klimatyzacji na poddaszu, jest klimatyzator kanałowy z jedną jednostką zewnętrzną. Rolę jednostki wewnętrznej spełnia centrala klimatyzacyjna (zwykle montowana na strychu), od której odchodzą kanały wentylacyjne doprowadzające chłodne powietrze do pomieszczeń oraz jeden kanał czerpiący powietrze z zewnątrz. W tym przypadku nie ma potrzeby umieszczać w pokojach jednostek wewnętrznych, bo powietrze doprowadzane jest do nich kanałami ukrytymi w suficie lub ścianach. Istotnym elementem układu są regulowane automatycznie przepustnice, sterująca nimi płyta oraz termostaty rozmieszczone w pomieszczeniach. System pozwala na prowadzenie pełnej kontroli temperatur, w każdym z pomieszczeń, z pozycji jednostki centralnej. W domach jednorodzinnych klimatyzator kanałowy może być połączony z urządzeniami Split, czy Multi Split, tworząc razem klimatyzację hybrydową, w której poddasze chłodzone jest przy pomocy kanałów wentylacyjnych, a w pomieszczeniach znajdujących się na niższych poziomach chłodzenie zapewniają jednostki wewnętrzne.


Jak obliczyć moc klimatyzatora, aby dobrze chłodził poddasze ?

Przyjmuje się, że moc chłodnicza klimatyzatora powinna wynieść 1kW/10m2. Oznacza to, że do schłodzenia 10 m2 potrzebne jest urządzenie o mocy 1 kW, przy czym interesować nas powinna moc chłodnicza, a nie moc nominalna, zużywana przez samo urządzenie. Są to oczywiście wytyczne poglądowe, bo moc potrzebna do ochłodzenia danego miejsca zależy od wielu czynników, takich jak: ogólne przeznaczenie, nasłonecznienie, liczba oraz wielkość okien i drzwi, obecność urządzeń generujących ciepło oraz ilość i czas przebywania w nim ludzi.


Jak zamontować klimatyzację na poddaszu ?

W mieszkaniach na poddaszu jednym z wyzwań jest ustalenie miejsca montażu jednostki zewnętrznej. Zwykle umieszcza się ją na ścianie zewnętrznej budynku, pod okapem, lub na balkonie, ale często instalacja jednostki zewnętrznej na elewacji budynku jest niemożliwa lub niewskazana. W takich przypadkach jednostkę zewnętrzną montuje się na skośnym dachu. Agregat umieszcza się wtedy na specjalnym podwyższeniu, aby nie utrudniał usuwania śniegu z powierzchni dachu. Dzięki temu możliwe jest również jego właściwe wypoziomowanie, celem eliminacji wibracji oraz zapobieganiu gromadzenia się wody w obudowie. Trzeba pamiętać, że do montażu klimatyzatora na dachu niezbędne jest otrzymanie zgody właściciela lub administratora budynku, a wymóg ten dotyczy również obiektów wielorodzinnych, zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dodatkowo należy również zadbać o właściwe odprowadzenie skroplin.


Przydatne funkcje dodatkowe

Wiele klimatyzatorów wyposażonych jest w przydatne funkcje dodatkowe. Na rynku dostępne są modele, które mogą być używane jako dodatkowe źródło ciepła, bo wyposażone są w spirale grzejne, czy nawet w pompy ciepła. Dzięki temu przy niższych temperaturach mogą one dogrzewać wnętrza, stanowiąc jednocześnie uzupełnienie głównego źródła ciepła. Bardziej zaawansowane urządzenia potrafią utrzymywać zadaną temperaturę w wyznaczonych miejscach, wykorzystując zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. Jeżeli będziemy chcieli utrzymać w pomieszczeniu temperaturę 20oC, to przy 21oC klimatyzator zacznie je chłodzić, a przy 19oC ogrzewać. Automatyka sama wybierze odpowiedni tryb pracy urządzenia. Przydatnymi funkcjami klimatyzacji do domu mogą też być dodatkowe programy: szybkiego chłodzenia, osuszania, wentylowania czy funkcja auto restart, dzięki której nawet po dłuższym zaniku napięcia w sieci agregat samoczynnie się uruchomi. Na rynku dostępne są również urządzenia zintegrowane z oczyszczaczami, nawilżaczami i jonizatorami powietrza poprawiającymi jego jakość oraz wyposażone w dodatkowe filtry: HEPA, antybakteryjny, czy uwalniający witaminę C i pochłaniający zapachy. Możliwe jest zatem założenie w domu odpowiedniej klimatyzacji, dostosowanej do naszych potrzeb i zapewniające nam najwyższy komfort, trzeba się jednak liczyć z większymi kosztami jej zakupu, a także późniejszego jej serwisowania. Aby klimatyzator dobrze spełniał wszystkie zaplanowane dla niego funkcje, konieczne jest bowiem przeprowadzanie co najmniej 2 razy w roku przeglądu całej instalacji, a także regularne czyszczenie urządzeń i wymiana filtrów zgodnie ze wskazaniami producenta. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby serwis był wykonywany przez fachowców posiadających odpowiednie uprawnienia.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (A.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl