Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać na poddasze?

Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest dobór klimatyzacji na poddasze? Ta część budynku posiada swoją własną specyfikę i nieco różni się od innych pomieszczeń znajdujących się na pełnych kondygnacjach. Jest też narażona na zwiększone ryzyko nagrzewania się wnętrza. Jak sobie poradzić z tym problemem? Sprawdźmy, jaki rodzaj klimatyzacji będzie dobrym wyborem w przypadku poddasza. 

Czy klimatyzator split będzie dobrym wyborem na poddasze?

Jednym z podstawowych wyborów właścicieli domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym jest klimatyzacja typu split. Należy jednak pamiętać o tym, że układ ten składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Ta druga montowana jest na ścianie, co w przypadku poddasza może być nieco utrudnione, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużymi skosami. Z drugiej strony dobrze dobrane urządzenie z powodzeniem zapewni komfortową temperaturę na poddaszu. W okresie letnich upałów można wykorzystywać je do chłodzenia, a w okresie jesienno-zimowym jako dodatkowe wsparcie układu grzewczego. 

Potencjał zastosowania klimatyzacji typu multisplit na poddaszu

Drugim rozwiązaniem jest klimatyzacja typu multisplit. Ta sprawdza się lepiej w przypadku poddasza, które podzielone jest na pomieszczenia. W tym układzie do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych, które odpowiadają za chłodzenie lub ogrzewanie pojedynczych pomieszczeń. Tego typu rozwiązanie dedykowane jest poddaszom o dużej powierzchni. W przypadku mniejszego poddasza  w zupełności wystarczająca będzie klimatyzacja split nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z dwoma pomieszczeniami. 

Klimatyzatory mobilne

Zupełną alternatywą dla standardowych rozwiązań klimatyzacyjnych są urządzenia mobilne. Klimatyzatory tego typu są praktyczne i z powodzeniem można je przestawiać. Nie zajmują dużo miejsca i mogą dać satysfakcjonujące efekty. Oczywiście ich wydajność jest niższa, niż w przypadku modeli split. Ponadto przy klimatyzatorach mobilnych należy pamiętać o tym, aby wyprowadzić rurę na zewnątrz budynku.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora na poddasze?

Wspomniano o trzech podstawowych rozwiązaniach stosowanych na poddaszu. Przy zakupie wybranego z nich należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim parametry pracy urządzenia muszą być dostosowane do powierzchni poddasza oraz realnych potrzeb użytkowników. Przy mniejszych obiektach wystarczająca może być moc chłodnicza na poziomie 2,5-3,5 kW. Jeżeli masz większe poddasze, to postaw na mocniejsze modele.  Do tego warto uwzględnić szereg funkcji dodatkowych w tym m.in.: rodzaj filtrów powietrza, termostat czy też możliwość zdalnego sterowania systemem. Odpowiednio dobrana klimatyzacja na poddasze to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. 


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja [Ł.G.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.