Alergia a klimatyzacja w mieszkaniu – co trzeba wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy stosowanie klimatyzacji w mieszkaniach alergików jest bezpieczne. W internecie można znaleźć wiele niesprawdzonych i często krzywdzących informacji. W tym artykule zgłębimy nie co ten temat i wskażemy na to, co trzeba wiedzieć w przypadku klimatyzacji stosowanej przez alergików. Zapraszamy do lektury. 

Dobra klimatyzacja to dobry wybór dla alergików

Choć na ten temat stworzono już wiele mitów, to jednak wiele z nich jest nieprawdziwych. Tak naprawdę dobra klimatyzacja doskonale sprawdzi się w przypadku alergików. Kluczem jest tu wybór urządzeń o zaawansowanych parametrach technicznych oraz wyposażonych w dedykowane filtry powietrza. Te ostatnie są w stanie wyłapywać z powietrza alergeny i zanieczyszczenia, w tym m.in.: pyłki roślin, sierść zwierząt itd. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza w pomieszczeniach, co korzystnie wpływa na komfort i codzienne bezpieczeństwo alergików.

Regularny serwis jest bardzo ważny 

W przypadku każdej osoby regularne serwisowanie klimatyzacji jest bardzo ważne, jednak u alergików zyskuje to jeszcze na znaczeniu. Wszystko dlatego, że brak czyszczenia sprzętu może skutkować zwiększonym ryzykiem rozwoju w nim szkodliwych pleśni i grzybów. Ponadto zabrudzone filtry nie są w stanie skutecznie wyłapywać alergenów, co nasila objawy alergii. Podstawowa konserwacja powinna obejmować:

  • czyszczenie klimatyzatora (w tym kanałów wentylacyjnych);
  • czyszczenie lub wymianę filtrów powietrza (np.: filtry węglowe, filtry HEPA);
  • usuwanie nadmiaru skroplin i weryfikację tego, czy w zbiorniczki nie rozwija się pleśń. 


Podstawowy przegląd można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, dzięki czemu zyskują gwarancję tego, że cały proces zostanie przeprowadzony tak, jak należy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku klimatyzacji dla alergików?

Każdy alergik stosujący instalację klimatyzacyjną powinien zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Przede wszystkim należy kontrolować wilgotność powietrza. Zbyt wysuszone będzie negatywnie oddziaływać na błony śluzowe, co nasila objawy alergiczne. Suche powietrze jest niewskazane również w przypadku osób, które nie są alergikami. Ponadto warto kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka negatywnie oddziałuje na komfort codziennego życia. Przy zbyt wysokiej temperaturze wzrasta ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, w tym grzybów i pleśni, które wywołują reakcje alergiczne.  Jeżeli starannie dobierzesz urządzenie, a następnie będziesz je właściwie użytkować, to w przypadku alergii klimatyzator okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl