Wymagania klimatyzacyjne stawiane halom basenowym

Projektowanie hali basenowej to spore wyzwanie. Zadaniem osoby odpowiedzialnej za wykonanie projektu jest stworzenie budynku oraz instalacji, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe korzystanie z basenu. Wśród tych instalacji powinny znaleźć się klimatyzacja i wentylacja. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie wymagania klimatyzacyjne stawiane są halom basenowym. 

Dobra klimatyzacja krytej hali pływalni – charakterystyka

Aby klimatyzacja basenowa działała sprawnie, ważne jest, aby była w stanie w krótkim czasie wymienić powietrze znajdujące się w hali. Standardowo baseny to obiekty o dużej kubaturze. To sprawia, że w tego typu inwestycjach wykorzystuje się tylko zaawansowane technologie zdolne do pracy w skali przemysłowej. Zadaniem układu klimatyzacji i jej nawiewu jest wprawienie w ruch każdego m3 powietrza wewnątrz basenu. W tym celu stosuje się m.in. nawiewne szyny szczelinowe. To klucz do tego, aby w całym procesie wymiany i schładzania powietrza uniknąć groźnych przeciągów oraz wykraplania się pary wodnej. Standardem jest więc przygotowywanie indywidualnych projektów klimatyzacji i wentylacji pod każdy basen. 

Jakie parametry powinno spełniać powietrze w hali basenowej?

Oczywiście w tym obszarze nie ma dowolności. Powietrze w hali basenowej powinno spełniać określone parametry. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom komfort i bezpieczeństwo korzystania z basenu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia obowiązują takie normy:

  • wilgotność względna powietrza w hali basenowej na poziomie 55-60%;
  • temperatura wody basenowej na poziomie 26-28 ºC;
  • temperatura powietrza w hali basenowej o 1-2 ºC wyższa od temperatury wody. 

Jak powinien wyglądać schemat klimatyzacji basenowej?

Zwróćmy uwagę na to, jak wygląda schemat klimatyzacji basenowej. Centrala układu znajduje się pod posadzką hali w pomieszczeniu technicznym. Jednocześnie w hali basenowej znajduje się wywiew, który zasysa ciepła powietrze i rurą pod posadzką doprowadza je do instalacji. W tym momencie część ciepła oddawana jest do posadzki, co ją podgrzewa i zwiększa komfort korzystania z basenu. W centrali dochodzi do wypchnięcia powietrza poza budynek oraz do zassania powietrza z zewnątrz. Następnie się je ochładza. Czyste i pozbawione wilgoci powietrze wtłaczane jest do hali basenowej za pomocą nawiewnych szyn szczelinowych. W ten sposób zamyka się układ, który jednocześnie redukuje ryzyko oziębienia posadzki, powstawania przeciągów czy też opadania zimnego powietrza. Coraz częściej w układach tego typu stosuje się systemu odzysku energii cieplnej. Jest to związane z tym, że nagrzane i wilgotne powietrze z hali basenowej jest dobrym źródłem tego typu energii, którą następnie można wykorzystać do innych celów.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : P.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl