Klimatyzacja hal basenowych: Kluczowe aspekty i najlepsze praktyki

Hale basenowe to wymagające obiekty pod kątem ich klimatyzacji i utrzymania odpowiedniej jakości powietrza. Ponadto podlegają one rygorystycznym przepisom dotyczącym wentylacji i warunków sanitarnych. To wszystko sprawia, że klimatyzacja hal basenowych powinna być projektowana z dbałością o najdrobniejsze detale. Poznaj kluczowe aspekty i najlepsze praktyki w tym zakresie. 

Jakie wymagania musi spełniać powietrze w hali basenowej?

Jak już wspomniano, powietrze w halach basenowych musi spełniać rygorystyczne normy, na które wskazują przepisy polskiego prawa. Determinuje to od właścicieli lub zarządców tego typu obiektów zadbanie o wysokiej jakości klimatyzację oraz wentylację. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia należy utrzymać takie wskaźniki:

  • wilgotność względna powietrza w hali basenowej na poziomie 55-60%;
  • temperatura wody basenowej na poziomie 26-28 ºC;
  • temperatura powietrza w hali basenowej o 1-2 ºC wyższa od temperatury wody.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się projektanci klimatyzacji w halach basenowych?

Jest kilka podstawowych wyzwań, którym trzeba stawić czoła, projektując systemy klimatyzacji dla hal basenowych. Obiekty tego typu mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię związaną m.in. z chłodzeniem czy osuszaniem powietrza. To sprawia, że układ klimatyzacyjny powinien mieć zaawansowane parametry techniczny i wysoką wydajność. Jednocześnie musi być odporny na intensywne użytkowanie w trudnych warunkach. Inne wyzwania to m.in.: zjawisko kondensacji pary wodnej, wysoka wilgotność powietrza i duże obciążenie cieplne układu. 

Jakie technologie klimatyzacyjne stosuje się na halach basenowych? Sprawdzone praktyki 

W ramach hal basenowych stosuje się różnego rodzaju technologie klimatyzacyjne. Sprawdzonym wyborem są rozbudowane centrale wentylacyjne z systemem odzyskiwania ciepła, czyli tzw. rekuperacją. Ich stosowanie na basenie ma swoje uzasadnienie, ponieważ odzysk ciepła z wilgotnego powietrza może być spory. Redukuje to koszty eksploatacji obiektu i ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury oraz wskaźników jakości powietrza. Ponadto w ramach wsparcia dla klasycznej klimatyzacji stosuje się dedykowane osuszacze basenowe adsorpcyjne (w mniejszych obiektach wystarczające mogą być modele kondensacyjne). Rekomenduje się wybór systemów klimatyzacji z filtrami oczyszczającymi powietrze, w tym z technologią UV-C lub filtrami HEPA. Standardem jest też wykorzystywanie układów z inteligentnymi systemami sterowania, co ułatwia utrzymanie pożądanych parametrów powietrza. Za projekt i wykonanie klimatyzacji w hali basenowej powinien odpowiadać doświadczony specjalista, który w dorobku ma już udane realizacje o podobnej skali.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl