Wybór klimatyzatora – odpowiedz sobie na kilka pytań
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie klimatyzatora warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi otoczenia oraz sporządzić listę przydatnych informacji, które pomogą wybrać odpowiednie urządzenie:
Poniżej nasza rekomendacja pytań, które powinny być przedmiotem analizy:
- W jaki sposób dzisiaj kontroluję/steruję wymianą powietrza w pomieszczeniu?
- Czy najważniejszą kwestią jest chłodzenie?
- Jak ważna jest dla mnie wentylacja powietrza w pomieszczeniu?
- Jak wygląda komfort pracy w moim pomieszczeniu w czasie nadmiernych upałów?
- Jakie jest przeznaczenie pomieszczenia, które chce wypoczwarzyć w urządzenia klimatyzacyjne? (sklep, sypialnia na poddaszu, biuro usługowe, pokój dla dziecka)
- Jak ważne jest dla mnie, czy klimatyzator ma chłodzić jedno, czy więcej pomieszczeń? ( w przypadku kilku pokoi, kilku pomieszczeń biurowych jest możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej)
- Jak bardzo nasłonecznione jest pomieszczenie, które ma być wyposażone w klimatyzator? Czy operacja słoneczna jest całodniowa, czy tylko częściowa? Czy to jest ściana południowa budynku, czy np. wschodnia?
- Jak często będzie pracować urządzenie?
- Czy potrzebne są dodatkowe funkcje urządzenia chłodzącego? ( np. obsługa WiFi)
3. Funkcje klimatyzatora - na co warto zwrócić uwagę?
Producenci oferują wiele funkcji specjalnych w dostępnych na rynku modelach, które zwiększają komfort ich użytkowania. Przy doborze klimatyzatora warto na nie zwrócić uwagę.
Funkcje klimatyzatora dzielone są zazwyczaj na kilka kategorii:
Sterowanie:
- Sterownik przewodowy - instalowany jest na ścianie w klimatyzowanym pomieszczeniu w dostępnym miejscu. Umożliwia włączanie/wyłączania urządzenia, wybór ustawień trybu pracy, temperatury powietrza, prędkości wentylatora itp.
- Sterownik bezprzewodowy – Sterujemy pracą klimatyzatora za pomocą bezprzewodowego pilota.
- Obsługa WiFi – coraz popularniejsza funkcja oferowana obecnie przez większość producentów klimatyzatorów, oferująca zdalne sterowanie pracą klimatyzatora za pomocą smartfon-a lub komputera poprzez wbudowany moduł WiFi. Jest to wygodna opcja, która pozwala w łatwy dostosować pracę urządzenia do naszego trybu życia.
Praca:
- Inteligentne odszranianie - w razie oblodzenia jednostki zewnętrznej spowodowanej najczęściej zbyt niskim ustawieniem temperatury chłodzenia, klimatyzator automatycznie wprowadza się w odwrotny cykl pracy w wyniku czego następuje odszronienie i powrót do normalnego cyklu chłodzenia
- Funkcja autodiagnostyki – dzięki tej opcji, jednostka wewnętrzna wykrywa nieprawidłowe działanie i przestaje pracować w razie wystąpienia awarii. Ułatwia to prace serwisowe nad urządzeniem, ponieważ specjalny kod błędu pojawia się na wyświetlaczu jednostki lub sterownika informując nas o rodzaju awarii.
- Auto-restart – funkcja zapewniająca nam powrót do poprzednich ustawień trybu pracy urządzenia w przypadku wystąpienia odcięcia zasilania.
- Zdrowie:Funkcja samooczyszczania – polega na uruchomieniu wentylatora w jednostce wewnętrznej klimatyzatora w kilka minut po wyłączeniu klimatyzatora. Wentylator osusza wtedy parownik z wilgoci zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.
- Jonizatory powietrza – sterylizują powietrze w pomieszczeniu, usuwając z niego nieprzyjemne zapachy i pozbywając się alergenów i drobnoustrojów. Jonizatory także kontrolują wilgotność powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu za pomocą łączenia cząsteczek wody ze sobą.
- Filtry powietrza – np. filtry potrójne, filtry antybakteryjne – niwelują drobnoustroje, eliminują powstawanie przykrych zapachów.
Komfort:
- Szybkie chłodzenie/ogrzewanie – czasem nazywana w katalogach funkcją TURBO gwarantuje nam szybkie schłodzenie lub ogrzanie powietrza do pożądanej temperatury.
- Tryb cichej pracy – poziom emitowanego hałasu jest istotnym czynnikiem negatywnie wpływającym na środowisko. Dopuszczalny poziom hałasu w środowisku musi zawierać się w określonych normatywnie granicach od 40 do 55 dB(A). W przypadku klimatyzatorów typu split musimy zwrócić uwagę na poziom głośności pracy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Najprzyjemniejsze dla naszego samopoczucia są wartości ciśnienia akustycznego nieprzekraczające 35 dB(A). Takie dźwięki nie powodują zmęczenia i dyskomfortu. Dostępne na rynku klimatyzatory wyposażone są w opcję pracy w trybie cichym, niektóre modele osiągają poziomy hałasu rzędu kilkunastu decybeli.
- Funkcja automatycznej żaluzji – nazywana przez producentów w różny sposób np. „auto-swing” albo „smart flow” lub „funkcja nawiewu 3D”, kontroluje ruch żaluzji pionowych i poziomych w jednostce wewnętrznej zapewniając równomierne rozprowadzenie nawiewanego powietrza w pomieszczeniu.
- Funkcja inteligentnej kontroli temperatury – czujnik temperatury wbudowany w sterownik bezprzewodowy mierzy temperaturę panującą w swoim otoczeniu i wysyła informacje o panującej temperaturze jednostce wewnętrznej. Klimatyzator na podstawie otrzymanych danych automatycznie dostosowuje parametry swojej pracy do wskazanej przez czujnik temperatury. Funkcja charakteryzuje się wysoką energooszczędnością i komfortem użytkowania.
- Tryb nocny – czasami nazywany trybem snu, w trybie chłodzenia podnosi zadaną temperaturę co godzinę o 1 ˚C przez kilka godzin(2-3h) po czym przez kilka następnych godzin utrzymuje osiągniętą temperaturę w pomieszczeniu i wyłącza się. Gwarantuje oszczędzanie energii elektrycznej i komfort w trakcie snu.