Gdzie umieścić klimatyzację w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja na dobre zagościła już w polskich domach. Na rynku dostępna jest cała gama różnych modeli klimatyzatorów różnych marek, zaś ich ceny stały się bardzo przystępne. Dodatkowo współczesne modele wyposażone są tez w funkcje ogrzewania, dzięki czemu można szybko ogrzać dom w chłodniejsze dni jesienią lub zimą, poza sezonem grzewczym.

Jednak właściwe umiejscowienie klimatyzatora ma znaczenie pod względem jego efektywności. Poza tym dla większości właścicieli domów jednorodzinnych bardzo ważna jest również estetyka wnętrz. Skoro klimatyzator stał się nieodłącznym elementem wyposażenia, to warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami na temat miejsc jego montażu.

Rodzaje klimatyzatorów pod względem miejsca zainstalowania

Wybierając klimatyzator do domu powinniśmy wziąć pod uwagę jego rodzaj, ze względu na miejsce montażu. Spotykane są następujące rodzaje tych urządzeń:

  • Klimatyzatory ścienne. Najpopularniejsze zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Montowane głównie w małej odległości od sufitu, co pozwala na efektywne mieszanie się zimnego powietrza opadającego w dół z ciepłym, unoszącym się do góry.
  • Klimatyzatory przypodłogowe. Mniej popularne od ściennych, przeznaczone do montażu pod oknem lub we wnęce. Polecane do małych pomieszczeń.
  • Klimatyzatory kanałowe. Wykorzystują ukryte w budynku kanały, przez które przeprowadzane są powietrze oraz media chłodzące. Systemy te są efektywne i estetyczne, jednak drogie i wymagają regularnego serwisowania, dlatego nie zyskały popularności.
  • Klimatyzatory kasetonowe. Montowane w suficie kasetonowym lub podwieszanym, dzięki czemu komponują się z otoczeniem. Ich zaletą jest równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza. Spotykane głównie w biurach i lokalach użytkowych, jednak od kilku lat wkraczają także do domów jednorodzinnych.
  • Klimatyzatory podsufitowe albo podstropowe. Montowane bezpośrednio do konstrukcji sufitu lub stropu. Polecane do większych pomieszczeń, np. biur, hoteli czy restauracji. Jednak domy jednorodzinne także potrafią być bardzo duże.
  • Klimatyzatory uniwersalne: przypodłogowo-podsufitowe, mogą być instalowane w obydwu lokalizacjach.

Gdzie zamontować klimatyzator w domu - w salonie czy w sypialni?

Najlepiej byłoby zainstalować klimatyzację w całym domu. Jednak ze względu na ceny samych urządzeń, jak i koszty ich eksploatacji (klimatyzatory pobierają stosunkowo dużą moc), przeważnie musimy wybrać tylko jedno pomieszczenie. Powinno być to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu - przeważnie salon lub sypialnia, są jednak osoby, które pracują w domu i to właśnie ich pokój (np. gabinet lekarski) może być tym najważniejszym. Ze względu na efektywność klimatyzacji warto wziąć pod uwagę położenie pomieszczeń względem stron świata i ustalić, które z nich narażone jest na największe nasłonecznienie. Pamiętajmy, że pomieszczenia zlokalizowane po stronie południowej i zachodniej budynku wymagają najwięcej chłodzenia. A to oznacza większe zużycie energii elektrycznej.

Klimatyzacja w salonie

W Polsce najchętniej wybierany jest montaż klimatyzacji w salonie. To miejsce, gdzie mieszkańcy domu spędzają dużo czasu, dlatego klimatyzator powinien jednocześnie działać efektywnie i nie przeszkadzać w prowadzeniu rozmów, oglądaniu telewizji czy, słuchaniu muzyki. A rozpraszać naszą uwagę może zarówno hałas urządzenia, jak i strumień zbyt zimnego powietrza dmuchający na głowę.   Dlatego klimatyzator instalujemy tak, aby strumień zimnego powietrza zanim opadnie mieszał się z ciepłym powietrzem, zgromadzonym pod sufitem. Pozwoli to na uzyskanie równomiernego rozkładu temperatur w pokoju, jak i uniknięcie nieprzyjemnych, zimnych nadmuchów. Idealnym miejscem na zainstalowanie klimatyzatora jest przestrzeń pod sufitem, jednak aby uniknąć nadmiernego hałasu i nierównomiernego rozchodzenia się powietrza, trzeba zachować odległości minimum 20 cm od sufitu i 30 cm od przeszkód z boku. Unikajmy miejsc bezpośrednio nad kanapą czy stołem. Można też wybrać klimatyzator przypodłogowy i zamontować go pod parapetem w miejscu, gdzie zwykle znajduje się kaloryfer. Bardzo popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są salony z aneksem kuchennym. Jednak przy montażu klimatyzacji w takim pomieszczeniu pamiętajmy, aby jednostka nie znajdowała się zbyt blisko lodówki czy kuchni, ponieważ zostanie zakłócony pomiar temperatury przez czujnik. Montaż klimatyzatora w salonie nad telewizorem jest technicznie poprawny. Jednak warto zastanowić się nad estetyką takiego rozwiązania. Klimatyzator podczas oglądania filmu czy meczu może nas rozpraszać. Poza tym w przypadku uszkodzenia z urządzenia może wylewać się woda i dodatkowo uszkodzić telewizor.

Klimatyzacja w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym warto zamontować klimatyzator, ponieważ to właśnie tam najbardziej przeszkadza ludziom upał, zwłaszcza w nocy. Nagrzana sypialnia utrudnia nam zaśnięcie i uniemożliwia nam skuteczny odpoczynek, co w efekcie negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Klimatyzator w tym pomieszczeniu powinien być umieszczony w takim miejscu, aby nie przeszkadzał nam w odpoczynku i śnie. Najlepiej sprawdzi się tu wersja przypodłogowa, kierująca zimne powietrze do góry. Pod sufitem miesza sie ono z ciepłym i opada, co powoduje równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Ponieważ najwięcej ciepła wchodzi przez szybę, dlatego dobrym pomysłem jest umiejscowienie klimatyzatora blisko okna, np. pod parapetem. Jednak równie dobrze w sypialni można zainstalować klimatyzator ścienny. Jednak nigdy nie montujmy go nad łóżkiem. Odstęp między naszą głową a urządzeniem powinien wynosić co najmniej 2,5 m. Bardzo ważne jest, aby unikać bezpośredniego skierowania zimnego strumienia powietrza bezpośrednio na łóżko, co może nawet skończyć się przeziębieniem.

Klimatyzator do sypialni powinien cechować się niskim poziomem hałasu, aby nie przeszkadzał nam we śnie. Najlepiej, aby pracował z głośnością nie większą, niż 20 dB (cichy szelest liści na drzewach), a już na pewno nie powinien przekraczać 30 dB (szept czy spokojna ulica). Warto wybrać model z inwerterem (zużywa do 30% mniej energii od standardowego), sterowany pilotem (wygodnie z łóżka) oraz wyposażony w programowalny termostat. Pozwoli on zaoszczędzić energię, gdy zaprogramujemy wyłączenie klimatyzacji w pewnych godzinach w nocy i ponowne włączenie nad ranem. Zmiany temperatury w sypialni są dokonywane stopniowo, co zapobiega obudzeniu się śpiących ludzi.