Sprawdź, jakie funkcje mają nowoczesne klimatyzatory i w jaki sposób je prawidłowo ustawiać. Dowiedz się też, jak samodzielnie czyścić filtry w klimatyzacji domowej i co należy wiedzieć o serwisowaniu tych urządzeń.
Nie wszyscy wiedzą, że klimatyzacja wpływa nie tylko na temperaturę, ale również na wilgotność w pomieszczeniach. Nowoczesne klimatyzatory posiadają też szereg dodatkowych funkcji, warto więc wiedzieć, w jaki sposób z nich korzystać oraz jak ustawić klimatyzację, by działała efektywnie. Aby urządzenie było sprawne i nie stanowiło zagrożenia dla naszego zdrowia, należy również pamiętać o regularnym serwisowaniu oraz samodzielnym czyszczeniu filtrów.
Podstawowe funkcje klimatyzatorów
Urządzenia do domowej klimatyzacji mogą pełnić następujące funkcje:
Dodatkowe funkcje klimatyzatorów
Oprócz podstawowych funkcjonalności klimatyzatorów urządzenia te mogą być także wyposażone w dodatkowe i przydatne opcje takie jak:
Jak używać klimatyzatora i jak poprawnie ustawiać klimatyzację podczas codziennego użytkowania?
Podczas codziennego ustawiania trybów pracy klimatyzatora należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, a także o prędkości nawiewu.
Różnica temperatur
Temperatura powietrza w pomieszczeniu ma duży wpływ na nasz nastrój. Zbyt wysoka powoduje senność, a zbyt niska – dla większości ludzi jest niekomfortowa. Ustawiając ją, trzeba pamiętać o ważnej zasadzie: różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie powinna przekraczać 7 st. C. W przeciwnym razie może to spowodować złe samopoczucie domowników i problemy z adaptacją. Optymalny zakres temperatury w pomieszczeniach w okresie letnim to 22-25°C.
Nawiew i prędkość powietrza
Kolejnym ważnym czynnikiem jest ustawienie lokalizacji i parametrów nawiewu oraz prędkość powietrza. Strumień powinien rozchodzić się równomiernie w pomieszczeniu, a ruch powietrza nie powinien być odczuwalny. Nawiewu nie należy kierować bezpośrednio na miejsca, w którym często przebywamy. Jego optymalna prędkość to ok. 0,2 m/s. Większe wartości mogą skutkować ryzykiem infekcji i dolegliwościami bólowymi.
Wilgotność powietrza
Zalecany poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu zawiera się w przedziale 40-60% przy jednoczesnym braku odczuwalnego ruchu powietrza. Aby osiągnąć te parametry, urządzenie powinno pracować w trybie ciągłym przez kilka godzin w ciągu dnia. Niższy lub wyższy poziom nie sprzyja dobremu samopoczuciu ani zdrowiu. Zbyt suche powietrze powoduje wysychanie śluzówek, co przekłada się np. na trudności w oddychaniu czy pieczenie spojówek. Nadmiar wilgoci może zaś potęgować odczuwanie chłodu lub wywoływać ból głowy.
Samodzielna konserwacja klimatyzacji i serwisowanie
Regularna dezynfekcja, mycie i wymiana filtrów to konieczność, jeśli chcemy, by w instalacji klimatyzacyjnej nie namnażały się grzyby i bakterie. Ponadto w przypadku długiej instalacji, może wystąpić potrzeba usuwania zalegających w niej skroplin np. za pomocą pompki.
Konserwacja panela przedniego w klimatyzatorze
Aby wyczyścić przedni panel klimatyzatora, należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od zasilania. Po zdjęciu panela należy przetrzeć go miękką, suchą szmatką. W przypadku uporczywych zabrudzeń można użyć letniej wody. Uwaga! Nie należy stosować substancji czyszczących, lotnych ani proszków do polerowania. Nie wolno też spryskiwać urządzenia bezpośrednio wodą, gdyż grozi to porażeniem prądem.
Konserwacja filtra powietrza w klimatyzatorze
Zaleca się, aby filtr powietrza czyścić po ok. 100 godzinach pracy. W tym celu należy wyłączyć urządzenie, otworzyć panel przedni i wyjąć filtr. W przypadku silnych zabrudzeń można wykorzystać do tego środek czyszczący i letnią wodę. Następnie wysuszyć filtr i ponownie go zamontować. Jeżeli klimatyzator pracuje w silnie zakurzonych pomieszczeniach, element ten trzeba czyścić częściej. Warunkiem poprawnego działania klimatyzacji jest jej profesjonalny serwis. Zaniedbanie tej czynności może skutkować niewłaściwym działaniem urządzenia, a nawet powodować problemy zdrowotne domowników. Klimatyzator, który nie jest serwisowany – zamiast oczyszczać powietrze – staje się siedliskiem bakterii i grzybów. Serwis zaleca się przeprowadzać dwa razy w roku, najlepiej w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. Tuż przed i w trakcie sezonu specjaliści mają bowiem bardzo dużo zleceń i czas oczekiwania na wykonanie usługi może ulec znacznemu wydłużeniu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (ML) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl