Kupuj w hurtowni

Hurt dawniej oznaczający po prostu dużą ilość, obecnie nabrał nieco innego znaczenia. Hurt to przede wszystkim sprzedaż lub kupno towarów w większych ilościach, po cenach niższych niż detaliczna.


Miejsca, w których można dokonać takich zakupów, to oczywiście hurtownie. Hurtownie to zwykle przedsiębiorstwa handlowe, które powstały z myślą o klientach prowadzących sprzedaż detaliczną. Zakupów najczęściej dokonują w nich więc firmy lub dystrybutorzy, jednak coraz częściej hurtownie prowadzą również sprzedaż detaliczną dla prywatnych odbiorców. W Polsce funkcjonuje kilka tysięcy hurtowni o różnym profilu. Również branża wentylacyjna i klimatyzacyjna jest zaopatrywana przez kilkanaście hurtowni w kraju. W poradniku postaramy się przybliżyć świat handlu hurtowego i pokazać, że warto się w nim zaopatrywać.

Hurtownia, jako pośrednik, ale nie tylko...

Hurtownie skupują towar w dużych ilościach bezpośrednio od producentów. Następnie zostaje on odsprzedany do punktów detalicznych. Takimi miejscami są nie tylko małe sklepy osiedlowe, ale też markety czy hipermarkety. Na czym więc tak naprawdę polega rola hurtowni w obrocie towarów? Przede wszystkim na tym, że pomiędzy odebraniem produktów od producenta a przyjęciem przez odbiorcę detalicznego, towar musi być gdzieś magazynowany. Nie ma przecież gwarancji, że odbiorca odkupi towar w tym samym momencie, w którym dotrze on do hurtowni od producenta. Przechowywanie towaru jest też ważne z punktu widzenia zabezpieczenia go przed uszkodzeniem oraz szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych, promieni słonecznych czy niskiej temperatury. Hurtownia, jako pośrednik, ale nie tylko... Hurtownie skupują towar w dużych ilościach bezpośrednio od producentów. Następnie zostaje on odsprzedany do punktów detalicznych. Takimi miejscami są nie tylko małe sklepy osiedlowe, ale też markety czy hipermarkety. Na czym więc tak naprawdę polega rola hurtowni w obrocie towarów? Przede wszystkim na tym, że pomiędzy odebraniem produktów od producenta a przyjęciem przez odbiorcę detalicznego, towar musi być gdzieś magazynowany. Nie ma przecież gwarancji, że odbiorca odkupi towar w tym samym momencie, w którym dotrze on do hurtowni od producenta. Przechowywanie towaru jest też ważne z punktu widzenia zabezpieczenia go przed uszkodzeniem oraz szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych, promieni słonecznych czy niskiej temperatury. Poza tym, ponieważ hurtownie kupują towar w ogromnych ilościach. Przed dalszą dystrybucją musi on najpierw zostać posortowany na mniejsze partie. Przygotowanie do sprzedaży polega również na odpowiednim zapakowaniu towaru oraz zabezpieczeniem go na czas kolejnego załadunku i transportu. Następną istotną rolą, jaką pełnią hurtownie to pośrednictwo sprzedażowe pomiędzy producentem a detalistą. Często sprzedawca towarów detalicznych nie ma dostępu do producenta, gdyż nie ma możliwości zakupu w takich ilościach, jak hurtownia. Nie uzyska więc też cen, które przy sprzedaży pojedynczych sztuk z narzuceniem marży, będą na rynku konkurencyjne. Hurtownie mogą też być pomocne w razie przerw w produkcji lub po jej zakończeniu. Często to jedyne miejsca, gdzie można zakupić towar, którego producent już nie posiada, albo jest to towar trudno dostępny czy nietypowy.

Hurtowe formy obrotu towaru

Chodząc po sklepach mało kto, zastanawia się na tym, w jaki sposób towar trafia na półki sklepowe oraz jaka jest jego droga. Towar odkupiony od producenta przechodzi różne etapy nazywane obrotami. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje obrotu towarów:

Obrót tranzytowy

Jak sama nazwa wskazuje, przepływ towaru następuje niemal tranzytowo. Oznacza to, że jest przekazywany bezpośrednio od producenta do odbiorcy detalicznego. W tym obrocie pomija się proces magazynowania towaru w hurtowniach. Przy czym w obrocie tranzytowym, jeśli pośredniczy hurtownia, która prowadzi rozliczenie finansowe zarówno z producentem, jak i detalistą jest tak zwanym tranzytem rozliczanym. Jeśli hurtownia pośredniczy w dostawie, rozliczając się z producentem, to taki obrót nazywany jest tranzytem organizowanym. Towar jest tak, jak w przypadku tranzytu rozliczanego, przekazany bezpośrednio do odbiorcy. Pośrednik, czyli hurtownia pobiera jedynie prowizję za zorganizowanie dostawy i zrealizowanie transakcji. Zapłatę za towar otrzymuje od odbiorcy. Właśnie na takich zasadach funkcjonują sklepy internetowe. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w każdej branży. Zalicza się tu między innymi branżę budowlaną czy instalatorską.

Obrót składowy

W tym obrocie pośrednikiem jest właśnie hurtownia, która jednocześnie jest też dystrybutorem. Jak już wspomniano wcześniej, hurtownia kupuje towar od producenta, przechowuje go, ale także metkuje lub kompletuje przed dalszą sprzedażą. Zaopatrując się u wielu producentów, hurtownia tworzy przede wszystkim zróżnicowany wachlarz produktów. Pozwala on klientowi kompleksowo zaopatrzyć się w jednym miejscu. Branża, której trudno obyć się bez specjalistycznych hurtowni, to branża wentylacyjno – klimatyzacyjna. Przedsiębiorstwa tego typu zajmują się hurtowym zaopatrzeniem i obsługą inwestycji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl