Wskaźniki energetyczne w urządzeniach HVACR

W języku angielskim HVAC to akronim słów ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja (heating, ventilation and air conditioning), czyli zastosowanie różnych technologii do regulacji temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Celem systemów HVAC jest zapewnienie ludziom komfortu termicznego oraz akceptowalnej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Czasami do tego skrótu dodaje się literę R (refrigeration; chłodzenie) i powstaje wtedy HVACR lub HVAC/R. To oznacza system przeznaczony dla obiektów handlowych i przemysłowych, takich jak: hipermarkety, magazyny, czy zakłady produkcyjne żywności, ale także i ciężarówki chłodnie.

Stosowane wskaźniki efektywności energetycznej urządzeń HVACR

EER, SEER, COP oraz SCOP to skróty powszechnie wykorzystywane w branży klimatyzacji. Są one podawane przez producentów na etykietach energetycznych, znajdujących się na urządzeniach. EER (energy efficiency rating) to współczynnik efektywności chłodzenia, definiowany, jako jako stosunek mocy chłodniczej do pobieranej mocy elektrycznej. Jego odmianą jest SEER (seasonal energy efficiency rating), czyli sezonowy współczynnik efektywności chłodzenia, będący stosunkiem uzyskanej w sezonie energii chłodniczej do pobranej energii elektrycznej. Jest on najlepszym wskaźnikiem wydajności danego systemu klimatyzacji. COP (coefficient of performance) to współczynnik efektywności grzania, definiowany jako stosunek uzyskiwanej mocy grzewczej do pobieranej mocy elektrycznej. Podobnie jak w przypadku chłodzenia, tu także istnieje odmiana - SCOP (seasonal coefficient of performance) – sezonowy współczynnik efektywności grzania, definiowany, jako stosunek uzyskanej w sezonie energii grzewczej do pobranej energii elektrycznej.

Wskaźniki efektywności w praktyce

Przyczyna wprowadzenia wskaźników sezonowych było to, że „zwykłe” wskaźniki podaja efektywność urządzenia klimatyzacji przy jednym punkcie nastawy temperatury. Jednak w praktyce klimatyzatory rzadko pracują przy pełnym obciążeniu i są generalnie mniej wydajne energetycznie, gdy pracują przy obciążeniu częściowym. A zatem wskaźniki te nie podają użytkownikowi prawidłowej informacji o efektywności jego klimatyzatora. Natomiast wskaźniki sezonowe pokazują wydajność energetyczną klimatyzatorów w ciągu sezonu przy różnych zakresach temperatur pracy. Im wyższa temperatura na zewnątrz budynku, tym mniejsza sprawność klimatyzacji. Dlatego wskaźniki z literą S dają znacznie bardziej realistyczny obraz zużycia energii przez system klimatyzacji. I są praktyczniejsze przy porównywaniu urządzeń klimatyzacji różnych producentów. Przykładowo obecne na rynku urządzenia klimatyzacji domowej o mocy chłodniczej kilku kW mogą posiadać wartości wskaźnika SEER od 6,1 do 9,5, natomiast SCOP od 4,1 do 5,1. Różnica w rocznym zużyciu energii pomiędzy dwoma klimatyzatorami o znacznie różniących się wskaźnikach może sięgać nawet 100%.

Klasy efektywności energetycznej a wskaźniki SEER i SCOP

Niektóre klimatyzatory posiadają też funkcję grzania, dlatego posiadają wskaźniki/klasy energetyczne osobno dla trybu chłodzenia i dla trybu grzania.

 Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (T.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl