Moc chłodnicza jest podstawowym parametrem klimatyzatora, który powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając to urządzenie. Dlaczego? Klimatyzator o zbyt małej mocy nie będzie w stanie ochłodzić powietrza w pomieszczeniu do wymaganej temperatury, a jednocześnie będzie zużywał zbyt dużo energii. Natomiast urządzenie o zbyt dużej mocy będzie droższe zarówno w sklepie, jak i w eksploatacji.
Moc chłodnicza to parametr klimatyzatora podawany w kilowatach (kW) - na etykiecie, w instrukcji obsługi oraz na stronie internetowej producenta. Im większa jest ta moc, tym więcej ciepła dany klimatyzator jest w stanie odprowadzić z pomieszczenia na zewnątrz budynku, czyli skuteczniej schłodzić to pomieszczenie do wymaganej temperatury. Moc chłodnicza zależy od mocy elektrycznej klimatyzatora, czyli od prądu pobieranego z sieci, co ma podstawowe znaczenie, jeśli chodzi o nasze rachunki za energię elektryczną.
Z zasady działania klimatyzatora wynika, że urządzenie to nie przetwarza energii elektrycznej na chłód, tylko zużywa ją do wymuszania transportu ciepła (za pomocą czynnika chłodniczego). Dlatego moc chłodnicza jest przeciętnie około 3 razy większa od elektrycznej, czyli 1 kW mocy („prądu”) pobieranej z sieci oznacza uzyskanie 3 kW mocy chłodniczej.
Na etykietach energetycznych klimatyzatorów podane są m.in. współczynniki SEER i SCOP. Podają one sprawność energetyczną urządzenia w trybie chłodzenia lub grzania, ponieważ obecnie wszystkie nowe klimatyzatory mogą pracować także w trybie ogrzewania. SEER to sezonowy współczynnik efektywności chłodzenia, natomiast SCOP to sezonowy współczynnik efektywności grzania. Im wyższe te parametry, tym klimatyzator zużywa mniej prądu do uzyskania pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Natomiast klasa energetyczna to parametr określający zużycie energii przez dane urządzenie, zgodnie z dyrektywami UE. Klasy energetyczne podawane są w skali od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza klasę urządzeń o najmniejszym zużyciu energii, natomiast G - klasę najmniej ekonomiczną.
Klasy energetyczne są powiązane ze współczynnikami SEER i SCOP. Przykładowo A+++ oznacza SEER >=8,50. Oznacza to, że klimatyzator wytwarza 8,5 kW lub więcej mocy chłodniczej z 1 kW mocy elektrycznej, pobranej z sieci. Dla klasy A++ mamy 6,10 ≤ SEER < 8,50, dla A+ 5,60 ≤ SEER < 6,10 zaś dla A 5,10 ≤ SEER < 5,60. Natomiast sprzęt klas niższych, czyli B...G, nie jest praktycznie spotykany. Jednak widać, że klimatyzator klasy A+++ może mieć moc chłodniczą 1,7 raza większą od urządzenia klasy A, co oznacza że dla uzyskania tego samego efektu zużyje teoretycznie o 40% mniej energii elektrycznej.
Ile prądu zużywa klimatyzator?
Zużycie prądu przez klimatyzator zależy głównie od mocy elektrycznej urządzenia oraz czasu jego pracy. W przybliżeniu wymagana moc chłodnicza wynosi 0,1 kW/m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości do 2,8 m. Czyli np. dla pomieszczenia o powierzchni 35 m2 moc chłodnicza klimatyzatora powinna wynosić 3,5 kW, co oznacza, że w ciągu 1 godziny urządzenie zużyje 1,1 kWh energii. To dużo, biorąc pod uwagę obecne ceny. Jednak klimatyzatory dobrych marek rzadko pracują z pełną mocą, wykorzystując różne metody oszczędzania energii. Dlatego zużycie energii w naszym przykładzie będzie praktycznie znacznie mniejsze i wyniesie 0,3-0,8 kWh, czyli 27% - 73% teoretycznego. A to już bardzo duża oszczędność. Na pobór prądu przez klimatyzator mają wpływ także takie czynniki, jak: izolacja termiczna i szczelność budynku (warto zainwestować w termomodernizację), usytuowanie pomieszczenia względem stron świata (te z oknami wychodzącymi na zachód będą wymagały intensywniejszego chłodzenia), usytuowanie pomieszczenia w domu (parter czy np. poddasze; sąsiedztwo innych pomieszczeń), liczba osób w pomieszczeniu, liczba urządzeń generujących ciepło (np. sprzęt RTV), powierzchnia i usytuowanie okien oraz ich zacienienie (roletami czy żaluzjami). Na przykład przy dokładnym doborze klimatyzatora powinno się uwzględnić dodatkowe 20-30% mocy chłodniczej dla pomieszczeń z oknami wychodzącymi na zachód,
Jak obniżyć koszty eksploatacji klimatyzacji w domu.
Wybór klimatyzatora o klasie energetycznej A+++ i prawidłowo dobranej mocy, pochodzącego od renomowanego producenta to podstawa, jednak koszty eksploatacji tego typu urządzeń możemy znacząco obniżyć dodatkowo inwestując w klimatyzatory wyposażone w nowoczesne rozwiązania, takie jak:
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : P.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl