Dofinansowanie do rekuperacji - co zrobić, aby je otrzymać?

Właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie do rekuperacji. Wszystko w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Wprowadzono go po to, aby poprawić jakość powietrza w Polsce i umożliwić właścicielom wymianę źródeł ciepła, a także poprawić termomodernizację budynków. Sprawdź, czym jest rekuperacja, ile wynosi pula dotacyjna i co należy zrobić, aby ją otrzymać?


Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to nic innego, jak klasyczna wentylacja mechaniczna, w której zastosowano układ odzyskiwania ciepła. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność systemu oraz sprawić, że jego eksploatacja będzie bardziej energooszczędna. Nowoczesne rozwiązania technologiczne nie tylko wspierają wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz gwarantują odzysk ciepła, ale także za pomocą filtrów je oczyszczają z zanieczyszczeń i alergenów. To wszystko sprawia, że już na etapie projektowania nowego obiektu coraz więcej osób decyduje się na montaż systemu rekuperacji. Rozwiązanie to stosuje się również w trakcie prac termomodernizacyjnych. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze dotyczy tylko budynków już istniejących. 


Jak otrzymać dofinansowanie do rekuperacji?

Już w 2022 roku uproszczono procedurę, którą należy przejść, aby ubiegać się dotację z programu Czyste Powietrze na zakup rekuperacji. Wsparcie finansowe może przyjąć formę klasycznej dotacji lub też dotacji z kredytem na spłatę kapitału. Wnioski o uzyskanie dofinansowania składa się we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania i prowadzonej inwestycji Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty można również przedłożyć w urzędzie gminy, o ile ta posiada porozumienie z WFOŚiGW. Do uzyskania dofinansowania na rekuperację kwalifikują się osoby, których dochody roczne nie przekraczają 100 tysięcy złotych. Pozostałe mogą zakup i montaż systemu odliczyć od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej i wówczas zapłacą niższy podatek. 


Ile wynosi poziom dofinansowania? 

Wysokość dotacji wynosi 30% lub 60% całkowitego kosztu zakupu i montażu rekuperacji. W pierwszym przypadku kwota nie może przekroczyć 5 tysięcy, a w drugim 10 tysięcy złotych. Większa kwota dotacyjna dotyczy gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód nie przekracza:

  • 1.564 zł w gospodarstwie wieloosobowym;
  • 2.189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Szczegółowe kryteria dotyczące wyboru rekuperatora znajdują się na stronach urzędowych. Ważne, aby rozwiązanie spełniało te wymogi i kwalifikowało się do uzyskania dofinansowania. W określonych przypadkach istnieje możliwość otrzymania prefinansowania rekuperacji w programie Czyste Powietrze Plus. Wówczas druga część dofinansowania z rządu powinna być wypłacona do 30 dni od daty złożenia wniosku na dofinansowanie. Szczegółowych informacji w tym zakresie powinien Ci udzielić urzędnik. Zachęcamy do ubiegania się o dotację na rekuperację.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl