Zestawy do mycia klimatyzatorów – Specjalne zestawy są jednym z najwygodniejszych udogodnień. Dzięki nim można zabezpieczyć ściany i przedmioty wokół urządzenia w trakcie mycia jednostki wewnętrznej. Zawierają one rękaw do mycia mocowany na stelażu umieszczonym wokół jednostki. Rękawy mają długość około 2,5 m, co pozwala odprowadzić spłukiwane zanieczyszczenia do specjalnego pojemnika, w którym cały zestaw po jego użyciu można schować.
Hydronetka z lancą teleskopową – teleskopowa lanca, która umożliwia wygodny dostęp do trudno dostępnych i oddalonych miejsc we wnętrzu klimatyzatora. Warto zwrócić uwagę na odporność materiału na środki chemiczne oraz sposób zabezpieczenia pojemników przed przedostawaniem się silnej chemii do pomieszczeń.
Warto wiedzieć
Należy pamiętać o regularnych przeglądach instalacji wykonanych przez specjalistę minimum raz w roku. Możliwie często (co około 2 miesiące) wykonywać we własnym zakresie czyszczenie filtrów. Stosować dedykowaną chemię zgodnie z jej przeznaczeniem, żeby nie uszkodzić urządzeń. Bezwzględnie stosować środki ochrony osobistej podczas takich prac. Warto natomiast poznać nowości rynkowe z zakresu specjalistycznych środków chemicznych i korzystać z narzędzi ułatwiających wykonanie prac.
Pamiętaj
Kiedy specjalistyczne środki chemiczne będą miały kontakt z Twoim ciałem należy pamiętać o środkach pierwszej pomocy.
• Wdychanie
Natychmiast przerwać narażenie. Przenieść poszkodowanego na świeże powietrze. Zapewnić ciepło i spokój. W przypadku zaburzeń w oddychaniu osoba przeszkolona może podać tlen, a w przypadku zatrzymania oddychania wykonać sztuczne oddychanie. Zapewnić niezwłocznie pomoc lekarską.
• Skóra
Zdjąć zanieczyszczone ubranie i buty. Zanieczyszczoną skórę umyć natychmiast dużą ilością wody z mydłem. W przypadku wystąpienia oparzenia skóry nałożyć jałowy opatrunek. Zapewnić niezwłocznie pomoc lekarską. W karcie charakterystyki znajdują się również zalecenia dotyczące postępowania w razie kontaktu z produktem. Należy zapoznać się ze środkami pierwszej pomocy, gdyż odpowiednia i szybka reakcja może uratować życie osoby poszkodowanej.
• Oczy
Usunąć soczewki kontaktowe, jeśli są i można to łatwo zrobić. Przy podwiniętych powiekach niezwłocznie przemyć oczy dużą ilością czystej bieżącej wody (przemywać przez co najmniej 15 minut). Zasięgnąć niezwłocznie porady lekarza. Produkt może spowodować znaczne uszkodzenie rogówki i powiek.
• Połknięcie
W przypadku połknięcia natychmiast wezwać lekarza. Jeśli to możliwe przedstawić lekarzowi kartę charakterystyki produktu. Nie prowokować wymiotów, chyba że zleci to lekarz. Nigdy nie podawać niczego doustnie osobie nieprzytomnej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie Redakcja (W.W.).
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl