Serwis i konserwacja klimatyzacji przed zimą

Zanim nadejdą mroźne i śnieżne dni, powinniśmy odpowiednio przygotować na to system klimatyzacji w naszym domu, aby uniknąć kosztownych napraw. Obecnie produkowane klimatyzatory wyposażone są w funkcję ogrzewania (po odwróceniu obiegu czynnika chłodniczego). 

Można to wykorzystać do podniesienia temperatury w domu podczas zimniejszych dni jesienią czy wiosną, gdy system centralnego ogrzewania jeszcze nie został uruchomiony lub został już wyłączony. Niezależnie od tego, systemy HVAC wymagają regularnej konserwacji przez cały rok, nie tylko zimą, aby pracowały wydajnie i bezawaryjnie. Niektóre prace serwisowe wymagają wezwania specjalisty z uprawnieniami na F-gazy, jednak część z nich możemy wykonać samemu.

Sześć etapów przygotowania systemu klimatyzacji na okres zimowy

Co prawda wiele procedur jest takich samych, jak w przypadku konserwacji wykonywanej przez cały rok, jednak przed zimą trzeba wykonać kilka dodatkowych działań, aby zabezpieczyć system klimatyzacji przez niskimi temperaturami, śniegiem i lodem.

  • Odłączenie urządzenia od zasilania. Ten krok jest niezbędny, ponieważ odłączenie klimatyzatora od sieci 230 V AC zabezpieczy nas przed porażeniem prądem podczas przeprowadzania prac konserwacyjnych. A ponadto zapobiegnie przypadkowemu włączeniu się klimatyzacji podczas wyjątkowo ciepłych dni, zdarzających się zimą w naszym klimacie oraz zamarznięciu wody w systemie, co może spowodować uszkodzenie mechaniczne. Większość klimatyzatorów posiada wyłącznik zasilania w pobliżu jednostki zewnętrznej. Zazwyczaj znajduje się w metalowej skrzynce, zamontowanej na ścianie domu.
  • Oczyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Czyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora zapobiega zapchaniu go zimą przez śnieg, liście oraz różne gromadzące się wokół zanieczyszczenia. Ponadto minimalizuje możliwość uszkodzenia urządzenia wiosną czy latem, gdy zostanie znowu uruchomione. Do usunięcia liści, gałęzi oraz innych śmieci, które gromadzą się na klimatyzatorze i wokół niego, można wykorzystać miotłę. Następnie możemy łagodnie spłukać wodą z węża lub hydronetki, aby usunąć pozostały kurz, pył czy odchody ptaków i pozostawić do wyschnięcia. Dobrze jest zastosować jeden ze specjalnych środków do mycia klimatyzatorów, który nanosi się na elementy jednostki na kilka minut, a następnie spłukuje wodą. Podczas zimy powinniśmy regularnie usuwać z klimatyzatora śnieg, lód oraz zanieczyszczenia. Pomoże to urządzeniu przetrwać ten trudny okres w dobrym stanie.
  • Sprawdzenie jednostki zewnętrznej pod kątem uszkodzeń. Pęknięcia oraz uszkodzenia jednostki zewnętrznej klimatyzatora wydają się być nieuniknione, skoro urządzenie znajduje się na zewnątrz, wystawione na działanie wysokich i niskich temperatur, wody, lodu i śniegu. Chociaż uszkodzenia mogą być niewidoczne gołym okiem, to mogą spowodować poważne problemy w przyszłości. Dlatego powinniśmy dokładnie obejrzeć klimatyzator, sprawdzić czy nie występują pęknięcia oraz korozja obudowy, czy inne uszkodzenia. Przy okazji kontrolujemy, czy uszczelki nie są popękane i czy zapewniają prawidłowe uszczelnienie. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek uszkodzenie, powinniśmy natychmiast skontaktować się z profesjonalnym serwisem.
  • Stosowanie pokrowców na jednostki zewnętrzne. Okrycie urządzenia chroni je przed uszkodzeniem fizycznym podczas długich zimowych miesięcy. Można wykorzystać wodoodporną osłonę z tworzywa sztucznego, która izoluje cieplnie klimatyzator, zapobiega pękaniu, chroni przed kurzem, pyłem oraz innymi zanieczyszczeniami. Aby dodatkowo zabezpieczyć pokrowiec przed silnym wiatrem, można zastosować gumy do bagażnika lub sznurek. Osłony i pokrowce to prosty i tani sposób zabezpieczenia klimatyzatora przed poważnym uszkodzeniem, które szybko doprowadzi do kosztownej awarii.
  • Dodatkowa izolacja cieplna. Aby zabezpieczyć komponenty naszego systemu HVAC przed pękaniem i zamarzaniem możemy dodać dodatkową warstwę izolacyjną. W tym celu możemy zastosować piankową otulinę termoizolacyjną na nieosłonięte rury i przewody, szczególnie te wchodzące do budynku. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniom, których konsekwencją mogą być poważne naprawy lub nawet wymiana całej jednostki na nową.
  • Regularne sprawdzanie stanu technicznego klimatyzacji. Konserwacja systemu HVAC w ciągu całego roku jest ważna, jednak nie powinniśmy zapominać o klimatyzacji zimą, nawet wtedy, gdy z niej wtedy nie korzystamy. Dlatego pod koniec jesieni oraz zimą wykonujmy co tydzień takie prace, jak: oczyszczanie jednostki z liści i kurzu, ewentualne polewanie wodą z węża, usuwanie wody, śniegu i lodu, sprawdzanie czy urządzenie jest starannie przykryte pokrowcem oraz usuwanie z pokrowca wszystkich cięższych rzeczy, które mogłyby potencjalnie uszkodzić klimatyzator.
  •  

Okrywanie klimatyzatora na zimę – czy jest konieczne?

Eksperci od klimatyzacji mają podzielone opinie na temat okrywania jednostek zewnętrznych na zimę. Niektórzy zalecają ten zabieg, inni twierdzą, że skoro system klimatyzacji jest zbudowany tak, aby wytrzymał trudne warunki panujące zimą, to pełne okrycie jednostki zewnętrznej może doprowadzić do rozwoju pleśni oraz korozji, na skutek gromadzenia się wilgoci a ponadto przyciąga zwierzęta, takie jak myszy. Jeśli te argumenty do nas trafiają, możemy - zamiast pełnego okrywania jednostki za pomocą pokrowca - zastosować tylko pokrywę osłaniającą tylko górną część urządzenia, albo elegancki daszek z tworzywa (taki, jak nad drzwiami wejściowymi) lub też dedykowany blaszany, aby osłonić klimatyzator przed dużymi opadami śniegu lub spadającymi soplami lodu. Produkowane są też eleganckie osłony ażurowe z metalu, w tym na zamówienie pod wymiar.

Jak okryć klimatyzator na zimę?

Jeśli jednak wybierzemy pokrowiec do zabezpieczenia jednostki zewnętrznej klimatyzatora na zimę, to nie używajmy do tego celu czegokolwiek, co znajdziemy w domu. Najlepiej kupić specjalny pokrowiec, dobrany wymiarami do naszego klimatyzatora, wykonany z materiału oddychającego albo siatki z drobnymi oczkami. Możemy też zasięgnąć informacji od producenta, czy oferuje specjalny pokrowiec do naszego urządzenia, odpowiedni na wszystkie warunki pogodowe. Możemy też zastosować wodoodporną plandekę, wykonaną z tworzywa sztucznego. Dobrze jest wtedy dodatkowo owinąć klimatyzator gumami do bagażnika lub sznurkiem, co zabezpieczy nie tylko przed zerwaniem osłony przez silny wiatr, ale i przed zwierzętami, które mogą chcieć dostać się pod osłonę, aby zapaść w sen zimowy.

Zabezpieczenie klimatyzatora przed zamarzaniem w ciągu zimy

Jak już wspomnieliśmy, zamarznięcie klimatyzatora może spowodować jego bardzo poważne uszkodzenie, czego konsekwencją będzie kosztowna naprawa lub nawet wymiana całego urządzenia na nowe. Na szczęście możemy sie przed tym zabezpieczyć, stosując następujące zabiegi:

  • Sprawdzenie podczas rutynowej konserwacji, czy nie nastąpił wyciek czynnika chłodniczego, co powinien wykonać specjalista z uprawnieniami, dysponujący profesjonalnym sprzętem. Gdy klimatyzator próbuje utrzymać nastawioną temperaturę w pomieszczeniu przy zbyt małej ilości czynnika w systemie, czynnik chłodniczy zbytnio się rozpręża w wężownicy parownika. Spadek ciśnienia może spowodować, że temperatura wężownicy spadnie poniżej progu zamarzania. A konsekwencją tego może być zamarzanie skroplonej pary wodnej na powierzchni wężownicy.
  • Sprawdzenie stanu filtra powietrza. Brudny lub zapchany filtr to nie tylko słabsza wydajność klimatyzacji i wyższe rachunki za energię. W kanale powietrza powrotnego płynie wtedy niewystarczająca ilość powietrza, czego konsekwencją jest powstanie warstwy lodu na powierzchni wężownicy.
  • Upewnienie się, że wentylator dmuchawy pracuje prawidłowo. Jeśli nie, do klimatyzator nie wytwarza wystarczającego przepływu powietrza, aby zapobiec zamarzaniu wężownicy.
  • Sprawdzenie odpływu skroplin. Klimatyzatory wyposażone są w tacki, na których zbierają się skropliny z odpływu. Jeżeli układ ten zostanie zapchany, zacznie zbierać się w nim woda, które może potem zamarznąć i spowodować uszkodzenie systemu.
  • Sprawdzenie odpowietrzników. Jeżeli są one zamknięte lub zablokowane, utrudnia to przepływ powietrza. Zbyt duże dławienie tego przepływu może potencjalnie spowodować zamarznięcie systemu klimatyzacji.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (T.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl