Przygotowania warto rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem. Wszystko po to, aby letnie upały Cię nie zaskoczyły. Od tego, jak przyłożysz się do tego zadania, zależą bezpieczeństwo i komfort eksploatacji klimatyzatora. Poniżej przedstawiamy kluczowe działania, które warto wykonać.
Jasne jest, że jednostki klimatyzatora ulegają zabrudzeniom. Na wewnętrznych elementach osadza się kurz, a na zewnętrznych piach, gałęzie, liście oraz owady. Przed rozpoczęciem intensywnej eksploatacji urządzenia bardzo ważne jest jego dokładne wyczyszczenie. Baczną uwagę zwróć na to, aby usunąć elementy znajdujące się przy wentylatorze i mogące wpływać negatywnie na jego pracę. Jeżeli coś go zablokuje, to może dojść do przegrzania się tego podzespołu i poważnej usterki, które wygeneruje spore koszty naprawy.
Klimatyzator jest już czysty? Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szczelności systemu. To niezwykle ważne w kontekście tego, aby zachować wysoką sprawność urządzenia oraz zredukować koszty pobieranej energii elektrycznej. Przy szczelności weryfikuje się także poziom czynnika chłodniczego. Ewentualne wycieki z układu mogą powodować zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Jeżeli oględziny wykażą jakiekolwiek niepokojące symptomy, to warto skonsultować to ze specjalistą. Dla zyskania pewności warto skorzystać z usługi serwisowania klimatyzacji.
Ostatnim krokiem jest przetestowanie działania klimatyzatora. Warto uruchomić go i sprawdzać poszczególne zakresy temperatur oraz wydajność urządzenia. Jeżeli przy konkretnych ustawieniach obserwuje się wyraźny spadek wydajności pracy klimatyzatora, to jest to niepokojący symptom i warto sprawdzić to ze specjalistą. Jeżeli przetestujesz działanie urządzenia odpowiednio szybko, to nic nie powinno Cię zaskoczyć. Pamiętaj również o tym, że użytkowanie uszkodzonego lub nie w pełni sprawnego klimatyzatora powoduje niebezpieczeństwo. Może doprowadzić to do pożaru oraz do zwiększonego poboru energii elektrycznej i związanych z tym wydatków. Jeżeli Twoje urządzenie wymaga naprawy, to najpierw ją wykonaj, a następnie przygotuj instalację do nadchodzącego sezonu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl