Bosch – mocne wejście na polski rynek klimatyzacji

Bosch wzmacnia swoją pozycję na rynku urządzeń klimatyzacyjnych. Firma oferuje coraz szerszą gamę klimatyzatorów, w tym takie, które wykorzystują ekologiczny czynnik chłodniczy R32. W tym roku Bosch stawia na dalsze poszerzanie asortymentu i na umacnianie relacji z klientami.


Szanowny Panie, proszę o podsumowanie 2017 r. jeżeli chodzi o ofertę Waszej firmy i sprzedaż klimatyzatorów split? Jaki był rok 2017 i czego się Państwo spodziewają po 2018 r.

Miniony rok był dla firmy Bosch bardzo udany. Odnotowaliśmy znaczące wzrosty sprzedaży i poszerzyliśmy asortyment produktów w wielu działach. Był to również rok, w którym po raz pierwszy mogliśmy zaoferować klientom tak szeroką gamę urządzeń do klimatyzacji – od najmniejszych klimatyzatorów do mieszkań i małych biur typu RAC, po duże urządzenia VRF i agregaty skraplające aż do central wentylacyjnych. Udało nam się otworzyć Centrum Szkoleniowe Klimatyzacji, w którym przeszkoliliśmy pierwsze firmy i zaprezentowaliśmy nasze sprzęty wielu klientom. Dzięki tym działaniom w 2017 osiągnęliśmy wyniki przekraczające założony plan, co pokazuje, że oferta klimatyzacji Bosch jest ciekawa i konkurencyjna.

A jakie plany na ten rok?

Spodziewamy się dalszego wzrostu zainteresowania naszymi produktami, ponieważ wszystkie urządzenia są dostępne od początku roku, oferujemy jeszcze lepsze wsparcie sprzedażowe i planujemy uczestniczyć w wydarzeniach dedykowanych rynkowi klimatyzacji. Cały czas pracujemy też nad ulepszeniem naszych urządzeń oraz programów doborowych, o czym będziemy na bieżąco informować.

Jaki model cieszył się największym powodzeniem?

W poprzednim roku szczególnym zainteresowaniem cieszył się nasz klimatyzator mieszkaniowo-biurowy RAC 8500. Model wyróżnia elegancki wygląd oraz szeroka gama funkcji. Ważnym atutem urządzenia jest także to, że wykorzystuje przyjazny środowisku czynnik R32. Chcemy, aby sprzęty typów RAC/CAC nowej generacji, które będziemy wprowadzać na rynek w 2018 roku, również pracowały na tym czynniku. Wracając jeszcze i podsumowując 2017 rok nie możemy nie wspomnieć o naszych urządzeniach VRF, które zostały zamontowane na wielu inwestycjach komercyjnych, i które z powodzeniem sprzedajemy w całej Polsce. Grupa Bosch ma szeroką ofertę produktów i rozwiązań dla rynku budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego. Aktywna wymiana informacji między działami umożliwia nam proponowanie klientom szerokiego pakietu produktów – w tym także klimatyzacyjnych.

A konkretnie jakie funkcje budziły najwięsze zainteresowanie klientów?

W ubiegłym roku największe zainteresowanie rynku budziły rozwiązania, które realnie poprawiają komfort, ale dają też wymierne korzyści materialne. Uwagę przykuwały takie funkcje klimatyzatorów jak automatyczna regulacja powietrza współpracująca z odczytem temperatury otoczenia, czy tryby Eco i niskiego poziomu hałasu. Wyposażenie naszych urządzeń w te funkcje, w połączeniu z ich przystępną ceną i szeroką siecią dystrybucji, przyczyniło się do sukcesu.

Rozumiem, że w tym roku równiez liczycie na bardzo dobra sprzedaż RAC 8000?

Oczywiście. Aktualnie chcemy dalej umacniać naszą pozycję na rynku klimatyzacji, stawiamy na systematyczne budowanie zaufania klientów i ciągłą rozbudowę oferty. Celem jest wprowadzanie unikalnych rozwiązań, dzięki którym będziemy jeszcze bardziej rozpoznawalni. W 2018 chcemy też jeszcze mocniej promować klimatyzator RAC 8000. Posiada on w standardzie wiele ciekawych funkcji, które czynią go wyjątkowym pod wieloma aspektami.

Jakie to funkcje i własciwości?

Jednostki wewnętrzne tego modelu charakteryzują się kompaktowymi wymiarami: szerokość klimatyzatora 2,7 kW to tylko 72,2 cm. Urządzenia tej serii dają możliwość podłączenia do 50 m instalacji freonowej z przewyższeniem do 25 m i pracują w temperaturze -15°C zarówno dla trybu grzania jak i chłodzenia. Jednostkę zewnętrzną RAC 8000 wyposażono w grzałkę karteru sprężarki umożliwiającą bezawaryjną pracę urządzenia w temperaturach poniżej -15°C. Posiada ona także tryb Eco oszczędzający zużycie energii o 60%, jonizator powietrza, funkcje auto-swing w pionie i poziomie i możliwość podłączenia z do BMS oraz przez Dry Contact. Jednostka wewnętrzna jest również kompatybilna z systemem Multi.


Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.


Opracowanie, redakcja.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.