Czym jest wibroakustyka?

Wibroakustyka to dziedzina wiedzy, która porusza wszelkie procesy związane z drganiami i akustyką w przyrodzie oraz w urządzeniach tworzonych przez człowieka. Za autorów tej dyscypliny uznaje się Polaków, którzy ją rozwinęli i spopularyzowali. Obecnie dorobek wibroakustyki i płynące z niego wnioski, mają duże przełożenie na to, jak wygląda współczesna branża produkcji i montażu instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Sprawdź, na czym to polega. 

Wibroakustyka jako dziedzina nauki

Zgodnie z przyjętą klasyfikacją wibroakustyka to dziedzina nauki. Zajmuje się ona procesami związanymi z drganiami i akustyką. Obejmuje to zarówno procesy naturalnie występujące w przyrodzie, jak i te generowane przez pracę maszyn, urządzeń, środków komunikacji i w technice. W dużym skrócie oznacza to, że wibroakustyka odnosi się do szeroko pojętego środowiska. Za stworzenie tej dyscypliny odpowiadają polscy naukowcy. Do pionierów wibroakustyki należą Czesław Cempel i Zbigniew Engel. To ten drugi sformułował definicję pojęcia oraz kluczowe cele i zadania wibroakustyki. 

Dlaczego analiza drgań i akustyki w klimatyzacji jest tak ważna?

Działania związane z wibroakustyką mają szerokie zastosowanie w sektorze HVAC-R. Jest to związane z tym, że urządzenia klimatyzacyjne oraz wentylacyjne generują zarówno hałas jak i drgania. Zadaniem specjalistów jest takie projektowanie sprzętu, aby zredukować do minimum oba zjawiska. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie układów. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa zdrowia ludzkiego, jak i konstrukcji obiektu, w którym wykorzystywane są instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne. Ponadto utrzymanie cichej pracy urządzeń oraz redukcja generowanych przez nie drgań korzystnie wpływa na codzienne samopoczucie osób, które przebywają w budynkach wyposażonych w te układy. 

Co odpowiada za generowanie hałasu i drgań w klimatyzacji?

Zapewnienie cichej pracy klimatyzatora to zadanie, przed którym stają konstruktorzy czołowych firm oraz monterzy urządzeń. Zbyt duży hałas wpływałby negatywnie na codzienne życie użytkowników. Za generowanie dźwięków klimatyzatora odpowiadają przede wszystkim: 

  • praca mechanicznych podzespołów (np.: parownik, wentylator, sprężarka);
  • aerodynamika przepływu powietrza;
  • drgania mechaniczne elementów, które spowodowane są zbyt małą sztywnością konstrukcji.

Odpowiednie zaprojektowanie instalacji oraz korzystanie z wysokiej jakości komponentów pozwala na znaczną redukcję hałasu. Dzięki temu klimatyzacja z powodzeniem może być stosowana w obiektach mieszkalnych oraz w biurach i miejscach, gdzie wymagane jest zachowanie ciszy. Pod uwagę należy wziąć również redukcję drgań powstających podczas pracy układu. Osiąga się to poprzez usztywnienie konstrukcji i zastosowanie specjalnych podkładów i izolacji. Właśnie tym w kontekście sektora HVAC-R zajmuje się wibroakustyka. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl