Projektowanie systemów klimatyzacyjnych: kluczowe aspekty i najlepsze praktyki

ystem klimatyzacyjny powinien być projektowany bezpośrednio pod konkretny budynek. To klucz do tego, aby zapewnić sobie optymalne działanie układu, komfort użytkowania pomieszczeń oraz optymalizację kosztów. W tym artykule zwrócimy uwagę na podstawowe aspekty i najlepsze praktyki związane z całym procesem projektowania systemów klimatyzacyjnych. Zapraszamy do lektury.

Określenie charakterystyki obiektu i wymagań dla klimatyzacji

Proces projektowania rozpoczyna się od analizy samego obiektu. Pod uwagę bierze się m.in. kubaturę obiektu i znajdujących się w nim pomieszczeń, przeznaczenie budynku oraz jakość wykonanej izolacji termicznej. Na tym etapie sprawdza się także wymagania użytkowników budynku oraz szacuje jego zapotrzebowanie na energię cieplną, oraz moc chłodniczą klimatyzacji. Pozwala to na precyzyjne określenie parametrów technicznych oraz skali rozbudowy instalacji klimatyzacyjnej. 

Dobór urządzeń klimatyzacyjnych 

Po zebraniu danych można przejść do wyboru systemu klimatyzacyjnego. Na tym etapie decyduje się, jaki rodzaj klimatyzatorów będzie odpowiedni w danym obiekcie. W małych i średnich budynkach stosuje się przede wszystkim systemy split i multi-split. Przy budynkach wielkokubaturowych oraz posiadających wiele pomieszczeń stosuje się bardziej zaawansowane systemy, w tym m.in.: klimatyzację kanałową, systemy VRF/VRV czy też chillery z systemami wentylatorowymi. Za dobór układu powinien odpowiadać doświadczony specjalista. Wymaga to wiedzy na poziomie eksperckim.

Projektowanie rozkładu jednostek 

Urządzenia klimatyzacyjne dobiera się na podstawie ich mocy i realnego zapotrzebowania na chłodzenie w danym pomieszczeniu. Jednym z kluczowych aspektów na etapie projektowania układu jest odpowiednie rozmieszczenie klimatyzatorów. System powinien zapewnić równomierny rozkład temperatury w danej strefie. Jednocześnie należy unikać umieszczania jednostek w miejscach, gdzie powodowałyby przeciąg lub punktowe nawiewanie na użytkownika (np. nad biurkiem, nad sofą, nad łóżkiem, nad stołem w kantynie itd.). Inne ważne aspekty przy rozmieszczeniu jednostek to m.in.: umieszczanie ich w dobrze wentylowanych miejscach z dala od źródeł ciepła czy też zachowywanie dostatecznego odstępu od ścian, okien i innych elementów konstrukcji mogących powodować straty ciepła. 

Dbanie o efektywność energetyczną i środowisko naturalne

Obecnie duży nacisk kładzie się na to, aby urządzenia klimatyzacyjne charakteryzowały się wysoką efektywnością energetyczną. Wpływa to na optymalizację kosztów eksploatacji systemu. Ponadto ważne jest to, aby urządzenia były produkowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, a ich eksploatacja nie powodowała dużego obciążenia dla środowiska naturalnego. 


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl