Koszt pompy ciepła do domu 200m2 - czy to się opłaca? Sprawdź to.

Zastanawiasz się, jaki system grzewczy będzie najlepszy dla Twojego domu? Darmowe ciepło i proekologiczne rozwiązanie to cechy wyróżniające efektywną pompę ciepła.


Bazujące na odnawialnych źródłach energii urządzenie, przynosi właścicielom domów jednorodzinnych korzyści finansowe, dbając przy okazji o środowisko naturalne. W poniższym artykule przedstawimy wszystkie mocne strony i zalety korzystania z pompy ciepła.

Dowiesz się między innymi:

  • Czym jest dolne, a czym górne źródło pompy ciepła.
  • Z czego wynika wysoka sprawność pomp ciepła.
  • Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła.
  • Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200m2.
  • Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła.


Pompa ciepła - poznaj schemat jej działania!

Rynek odnawialnych źródeł energii ma do zaoferowania przyszłym prosumentom szeroką gamę urządzeń. Są one dostosowane do potrzeb inwestorów oraz pokrywają zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Zastanawiasz się nad montażem pompy w domu, ale nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie optymalna? Wahasz się między gruntową, a powietrzną pompą ciepła? Między tymi dwoma rodzajami pomp grzewczych jest spora różnica polegająca na budowie dolnego źródła ciepła. Zacznijmy jednak od zasady, dzięki której pompa ciepła dostarcza energię do budynku i zasila Twój system grzewczy.


Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła opiera się przede wszystkim na współpracy dolnego i górnego źródła ciepła. Dolne źródło energii cieplnej to środowisko, z którego urządzenie pobiera energię termiczną. Może być nim grunt, powietrze atmosferyczne lub woda. Z kolei górne źródło to nic innego jak system grzewczy w Twoim domu, który rozprowadza po budynku ciepło pozyskane ze źródła dolnego. W cały proces pozyskiwania energii przez pompę ciepła zaangażowane są wszystkie elementy instalacji: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny.

Parownik odbiera ciepło z dolnego źródła, będąc pierwszym i najważniejszym punktem działania instalacji pompy. Dzięki jego funkcjom, czynnik chłodniczy ulega odparowaniu, a parując, pobiera ciepło zawarte w dolnym źródle pompy ciepła. Odparowany czynnik chłodniczy trafia następnie do sprężarki, by tu dzięki procesowi sprężania wzrosły jego ciśnienie oraz temperatura. Pozyskane ciepło trafia do czynnika grzewczego (wody), dzięki skraplaczowi. Woda przejmuje rolę transportera ciepła do zbiornika buforowego wody grzewczej (ten zasila instalację centralnego ogrzewania) oraz do zbiornika ciepłej wody użytkowej. W wyniku oddania ciepła w skraplaczu, czynnik ulega skropleniu i dalej (wciąż pod dużym ciśnieniem) przepływa przez zawór rozprężny. Ten ostatni element ma także istotne znaczenie dla powtarzania cyklu pracy pompy ciepła. Kiedy przez zawór przepływa woda, powoduje to szybki spadek ciśnienia. Konsekwencją jest spadek temperatury czynnika. Dzięki temu, po ponownym przedostaniu się do parownika, czynnik może powtórzyć cały obieg termodynamiczny.


Co ma wpływ na to, ile zapłacisz za pompę ciepła?

Na ostateczną cenę pompy ciepła składa się wiele czynników. Zacznijmy jednak od najważniejszej kwestii, jaką bez wątpienia jest dolne źródło ciepła. Przy gruntowych pompach ciepła, inwestor musi być przygotowany na koszty wyjściowe, związane z samą budową i przygotowaniem dolnego źródła. Warto jednak zwrócić uwagę, że na decyzję o tym, czy budować wymiennik poziomy czy kolektor pionowy (oba systemy opierają się na rurach polietylenowych dystrybuujących glikol), mają wpływ nie tylko zamierzenia inwestora, ale przede wszystkim ukształtowanie terenu wokół domu.


Jaka pompa ciepła do domu?

Podstawowym kryterium doboru pompy gruntowej jest wielkość oraz ukształtowanie działki. Sprawdź, który rodzaj pompy ciepła będzie dla Ciebie odpowiedni!

Pompa gruntowa (kolektor poziomy)

  • Powierzchnia działki musi być spora, około kilkuset metrów kwadratowych.
  • Teren powinien być wolny od takich elementów architektury krajobrazu jak krzewy i drzewa. Powinien być też wyrównany, ponieważ kolektor poziomy nie może być budowany na działce o dużym spadku.
  • Konieczny będzie dodatkowy osprzęt w postaci pomp do przetłoczenia glikolu, czy sterowników, co finalnie wpłynie na większe wydatki poniesione na rzecz budowy dolnego źródła.

Pompa gruntowa (kolektor pionowy)

  • Idealna przede wszystkim dla posiadaczy wąskiej, niewielkiej działki o znacznym spadku.
  • Konieczne jest wykonanie niewielkich odwiertów o głębokości nieprzekraczającej stu metrów.
  • Zastosowanie kolektora pionowego jest mniej inwazyjne dla działki. Nie trzeba więc usuwać elementów architektury krajobrazu.

Powietrzna pompa ciepła

Jest całkowicie bezinwazyjna dla terenu i niewymagająca budowy dolnego źródła ciepła, dzięki czemu jest ona tańsza. Powietrzne pompy ciepła stanowią najlepszą alternatywę dla gruntowych odpowiedników. Urządzenia bazujące na energii z powietrza mogą być montowane na każdym rodzaju działki. Od niewielkich terenów, po sporych rozmiarów grunty. Różnica między gruntową, a powietrzną pompą ciepła polega na różnicy stosunku energii zużytej do energii wytworzonej. W przypadku powietrznej pompy ciepła z uwagi na fakt, że temperatura często dynamicznie się zmienia w ciągu kilku dni, stosunek ten będzie ulegał wahaniom. Natomiast temperatura gruntu w ciągu całego roku, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, jest dość stała.

Z czego wynika sprawność pompy ciepła? Dowiedz się, jakie jest najważniejsze kryterium przy wyborze pompy dla domu!

Efektywność pompowania ciepła, a zatem pracy naszego urządzenia, jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy dolnym, a górnym źródłem ciepła. To, ile wynosi sprawność pompy oznaczane jest skrótem COP. Jest to nic innego jak współczynnik sprawności urządzenia. Najczęściej w przypadku instalacji dla domów współczynnik COP pompy ciepła wynosi 3-4 kWh. W praktyce oznacza to, że urządzenie pobierając 1 kWh energii elektrycznej, oddaje do instalacji ogrzewania 3-4 kWh energii cieplnej. Niższy współczynnik COP z reguły charakteryzuje powietrzną pompę ciepła, a to ze względu na wspomniane wcześniej wahania temperatur powietrza zewnętrznego. Przewagą tego typu urządzeń jest jednak o wiele niższy koszt montażu i eksploatacji.


Gruntowa pompa ciepła - koszty

Jeśli przyszły użytkownik pompy ciepła chce pobierać ciepło z gruntu, musi na wstępie pomyśleć o budowie studni czerpnej oraz zrzutowej. Ta pierwsza dostarcza do całej instalacji wodę, a druga odprowadza ją z powrotem do gruntu po jej uprzednim schłodzeniu. Koszt wykonania przydomowego ujęcia wody mieści się w przedziale 5-6 tysięcy złotych. Konieczne mogą być również dodatkowe odwierty lub urządzenia do uzdatniania wody. Koszt inwestycji przy wyborze kolektora pionowego jest większy. Drążenie sond pionowych, by umieścić w nich rury dystrybuujące ciepło, to około 25 tysięcy złotych. Z kolei kolektor poziomy to wydatek rzędu 10 tysięcy złotych. Tak kształtuje się koszt przedsięwzięcia w przypadku gruntowych wymienników ciepła, szczególnie wtedy, gdy zapotrzebowanie domu na ciepło jest spore (tak jak ma to miejsce gdy chodzi o nieruchomości o metrażu do 200m2).


Ile kosztuje pompa ciepła typu powietrze?

Koszt instalacji pompy ciepła typu powietrze jest znacznie niższy aniżeli urządzeń, których zadaniem będzie pobór ciepła z gruntu lub wody. Pompa ciepła powietrze pobiera energię termiczną z otoczenia i to właśnie powietrze jest dla niej akumulatorem stanowiącym dolne źródło ciepła. Koszt pompy ciepła do domu w takim wariancie jest znacznie niższy. Nie należy się także obawiać, że powietrzna pompa ciepła nie sprosta ujemnym temperaturom. Jest to urządzenie przystosowane do działania w skrajnych warunkach, nawet przy mrozach sięgających -20 stopni Celsjusza. Powietrzna pompa ciepła kosztuje około 15-20 tysięcy złotych, jednak sumując koszty urządzenia i montaż pompy ciepła, koszty wyjściowe ulegają powiększeniu. O jakich wydatkach instalatorskich mowa? Tego dowiesz się, przechodząc do dalszej części artykułu.


Montaż pompy ciepła - sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła do domu o metrażu 200m2. Jednostka zewnętrzna to jednak nie wszystko. Inwestor musi jednak liczyć się także z wydatkami poniesionymi na rzecz instalacji urządzenia. Zakup bufora, zasobnika oraz elementów hydraulicznych, a także transport urządzenia na miejsce inwestycji, czy też montaż grawitacyjnego odprowadzania skroplin to kolejne koszty. Warto jednak zaznaczyć, że korzystając z usług profesjonalnych firm wykonawczych montaż pompy jest uwzględniony w ostatecznym rachunku i wliczony w koszt zakupu urządzenia.

Pompa ciepła typu SPLIT czy MONOBLOK?

Koszt pompy ciepła jest ściśle związany z rodzajem urządzenia, na które się zdecydujemy. Inwestor do wyboru ma pompę typu SPLIT, odznaczającą się cichą pracą, niewielkimi gabarytami (urządzenia tego typu zajmują niewiele miejsca w pomieszczeniu technicznym) oraz znacznie mniejszymi stratami ciepła. Z kolei urządzenie typu MONOBLOK nie wymagają instalacji chłodniczej (w przeciwieństwie do pomp SPLIT), prób szczelności (są hermetyczne), wyróżniają się wysoką wydajnością, a do ich montażu nie są konieczne specjalistyczne uprawnienia F-Gaz.


Górne źródło ciepła - na co się zdecydować?

W przypadku urządzeń opartych na działaniu niskich temperatur, a do takich zaliczamy pompę ciepła, najlepiej jest dobrać niskotemperaturowy system grzewczy. W domu jednorodzinnym pompy ciepła będą idealnie współpracowały z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jednak jesteś właścicielem modernizowanego budynku warto rozejrzeć się za wysokotemperaturowymi pompami ciepła. Sprawdzą się one w przypadku systemu grzewczego opartego na grzejnikach. Choć ogrzewanie podłogowe w przypadku domu o dużej powierzchni jest o wiele droższe niż montaż tradycyjnych grzejników, to pamiętaj, że jego efektywność jest większa, a straty ciepła niższe.


Moc pompy ciepła dla domu 200m2 - jak ją oszacować?

Jak dobrać moc pompy ciepła? Moc grzewczą naszego urządzenia powinien oszacować wykwalifikowany projektant w oparciu o dostarczone przez nas informacje oraz dokumentację techniczną budynku. Znaczenie mają między innymi takie informacje jak:

  • parametry działki,
  • dane dotyczące powierzchni domu,
  • zużycie prądu dla danego budynku (ilość pobieranej energii),
  • system ogrzewania domu,
  • sposób izolacji domu (wełna mineralna, grubość styropianu),
  • ewentualne występowanie mostków termicznych (w modernizowanym budownictwie),
  • ilość mieszkańców domu (to ważna informacja ze względu na konieczność obliczenia mocy grzewczej, która będzie potrzebna do podgrzania C.W.U).


Na tej podstawie obliczamy stopień pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło i dobieramy pompę ciepła o odpowiedniej mocy, tak by sprostała wymaganiom inwestora. Przyjmując model rodziny 2+2, mieszkającej w dobrze zaizolowanym domu o powierzchni 200m2 moc pompy będzie oscylowała wokół 8 kW. Koszt urządzenia typu SPLIT o tej mocy wyniesie 30 tysięcy złotych.

Jak zredukować koszt pompy ciepła?

Zarówno gruntowe pompy ciepła, jak i ich powietrzne odpowiedniki to urządzenia kwalifikowane jako odnawialne źródła energii. Tym samym inwestor może otrzymać bezzwrotną dotację na zakup pomp i ich montaż. Fundusze unijne, ogólnopolskie i samorządowe można otrzymać w ramach takich programów jak:

  • Moje Ciepło - wysokość dopłat uzależniona jest od rodzaju pompy. Inwestujący w gruntowe wymienniki mogą liczyć na dofinansowania nawet do 21.000 zł, natomiast właściciele opierający ogrzewanie domu na pompach ciepła powietrznych na dopłatę w wysokości 7.000 zł.
  • Ulga termomodernizacyjna - jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła i mikroinstalację zyskasz zwrot do 16.960 zł
  • Mój Prąd 5.0 (na zakup i montaż fotowoltaiki)
  • Czyste Powietrze
  • Gminne programy dopłat do wymiany starego kotła


Pompa ciepła i fotowoltaika - ile kosztuje hybrydowa instalacja dla domu 200m2?

Uzupełnienie instalacji pompy ciepła do domu instalacją fotowoltaiczną to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Warto jednak mieć na względzie, że spośród najczęściej montowanych paneli o mocy 4,6 lub 10 kWp, moc tych pierwszych będzie niewystarczająca. W przypadku domu o metrażu 200m2 sprawdzi się mikroinstalacja o mocy 6 kWp. Tylko taka wartość jest w stanie pokryć zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, uwzględniając także pracę pompy ciepła w ekstremalnych warunkach (bardzo ujemne temperatury). Wydatek na instalację pv dla domu 200m2 to około 30.000-40.000 zł. W połączeniu z powietrzną pompą ciepła daje to ok. 100 tysięcy kosztów wyjściowych. Dużą część tych pieniędzy inwestor jednak odzyskuje dzięki dopłatom do odnawialnych źródeł energii, zyskuje także na innych płaszczyznach.

Inwestując w pompę ciepła zyskujesz oszczędności!

Niezależnie od rodzaju dolnego źródła ciepła, decydując się na instalację pompy ciepła do domu, korzyści finansowe odczuwasz już na etapie budowy. Rezygnujesz z drogich i nierzadko utrudnionych przyłączy gazu do działki i budowy kominów wentylacyjnych. Nie musisz myśleć także o miejscu na kotłownię (wymagana jest ona tylko przy systemie ogrzewania domu opartym na gazie, przy pompie jednostka wewnętrzna zmieści się nawet w niewielkich rozmiarów pomieszczeniu technicznym). Niezależnie od tego, czy to gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym lub pionowym, czy też powietrzna pompa będą Twoim ostatecznym wyborem, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 200m2 zamknie się w okolicach 5-6 tysięcy złotych. W porównaniu z niepewną sytuacją na rynku paliw, która rzutuje na ostateczne stawki gazu i prądu dla gospodarstw domowych, to niewielka cena. Inwestor, który uzupełni instalację o panele fotowoltaiczne nie będzie także ograniczony wprowadzonymi w 2023 roku limitami cen dla odbiorców prądu i ryzykiem wyższych kosztów powyżej zużycia 2000 kWh. Pompa ciepła sprawdzi się także latem, dzięki odwróconemu biegowi termodynamicznemu schłodzisz nią pomieszczenia w swoim domu w cieplejszych miesiącach roku.


Koszt pompy ciepła - podsumowanie

Nowoczesne urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii to technologie przyszłości. Nie tylko zadbają o bezkosztowe ogrzewanie domu, podgrzanie wody użytkowej i chłodzenie budynku latem, ale dzięki dostępnym dopłatom do OZE pozwolą cieszyć się szybkim zwrotem całej inwestycji.


Nie decyduj jednak pochopnie o tym, jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie właściwa. Kompleksowe usługi związane z zaprojektowaniem instalacji i jej montażem w oparciu o szczegółowe dane techniczne powierz wyspecjalizowanej firmie wykonawczej. Doświadczona na rynku HVAC firma uchroni Cię przed stratami finansowymi obejmując opieką sprzedażową i fachowym doradztwem technicznym.