Jak efektywnie korzystać z pompy ciepła powietrze-powietrze?

Pompy ciepła powietrze-powietrze (znane również jako klimatyzatory) są efektywnym energetycznie rozwiązaniem grzewczym i chłodzącym nawet dla domów w bardzo gorącym lub zimnym klimacie.

Działają w temperaturach do -25˚C. Oto kilka sposobów na optymalizację Twojego systemu w celu uzyskania komfortowych temperatur przez cały rok.

Pompy ciepła to najbardziej efektywny energetycznie sposób ogrzewania Twojego domu zimą – znacznie bardziej niż korzystanie z kotła lub pieca. A latem mogą działać jako klimatyzatory. Aby jak najlepiej wykorzystać ich możliwości, należy pamiętać o:

Stabilizacji

Zamiast zwiększać lub zmniejszać ustawioną przez Ciebie temperaturę, aby uzyskać natychmiastowy podmuch ciepłego lub zimnego powietrza, staraj się utrzymywać ją na stałym, komfortowym poziomie. W ten sposób zapewnisz maksymalną efektywność energetyczną. Tryb automatyczny jest ogólnie dobrym sposobem na utrzymanie stałej temperatury, ponieważ system automatycznie ogrzewa lub chłodzi w zależności od potrzeb. Ustaw temperaturę na innym poziomie latem i zimą, aby nie czuć się zbytniego gorąca lub zimna o danej porze roku. Nie zużywaj niepotrzebnie energii. Temperatura 21˚C może być przytulna, gdy na zewnątrz jest lodowato, ale w upalny dzień będzie odczuwalna jako mróz. Twoja jednostka wewnętrzna pompy ciepła powietrze-powietrze mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Ponieważ ciepło unosi się do góry, może być konieczne ustawienie wyższej temperatury dla jednostek przypodłogowych umieszczonych wysoko na ścianie lub w suficie. Należy pamiętać, że ustawienie komfortowej temperatury przy użyciu pompy ciepła powietrze-powietrze może różnić się od temperatury ustawionej przy użyciu bojlera.

Zrozumienie różnych trybów

Twój system posiada różne tryby dla różnych scenariuszy. Chociaż w większości przypadków należy korzystać z trybu automatycznego, czasami może być konieczne przełączenie na inny tryb. Na przykład, jeśli rozpaliłeś ogień lub jeśli przez okna wpada dużo światła słonecznego w zimny dzień, tryb automatyczny może nie nadawać się najlepiej, ponieważ może próbować schłodzić pomieszczenie. W takim przypadku należy ustawić tryb ogrzewania. Wybierz tryb chłodzenia w bardzo gorące dni lub wybierz tryb wentylatora, jeśli chcesz większej cyrkulacji powietrza. Dostępny jest również tryb osuszania, który osusza Twoje pomieszczenia.

Twoje drzwi i okna powinny być zamknięte

Chcesz utrzymać stabilną temperaturę i uniknąć sytuacji, w której Twoja jednostka próbuje ogrzewać lub chłodzić otoczenie! Utrzymywanie zamkniętych drzwi wewnątrz domu może również pomóc w utrzymaniu temperatury ustawionej dla każdego pomieszczenia (jeśli na przykład chcesz, aby Twój salon był cieplejszy niż sypialnia). Zapobiegnie to również ucieczce ciepłego, wilgotnego powietrza z Twojej łazienki i uruchomieniu trybu chłodzenia lub osuszacza (tryb suchy) w innym pomieszczeniu.

Zwróć uwagę na przepływ powietrza

Możesz przekierować przepływ powietrza lub zmienić prędkość wentylatora w jednostkach wewnętrznych pompy ciepła, aby rozprowadzić ogrzane lub schłodzone powietrze dalej w całym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, kieruj powietrze do otwartej przestrzeni: jeśli w pomieszczeniu znajduje się dużo mebli, powietrze nie będzie krążyć tak skutecznie. Podobnie, Twoja zewnętrzna jednostka pompy ciepła potrzebuje przestrzeni wokół siebie: umieść ją z dala od dużych roślin i krzewów.

Nie zapomnij o czyszczeniu i serwisowaniu

Aby utrzymać Twój system w doskonałym stanie, pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtrów kurzu w jednostkach wewnętrznych. Utrzymuj jednostkę zewnętrzną z dala od liści i innych zanieczyszczeń. Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym pada dużo śniegu, powinieneś zainstalować jednostkę z dala od ziemi. Może ona również wymagać osłony przeciwśnieżnej. Ponadto, Twój system powinien być co roku serwisowany przez profesjonalistę.

Krótko mówiąc, do efektywnego ogrzewania i chłodzenia powietrzem:

  • Używaj pompy ciepła powietrze-powietrze do ogrzewania zimą zamiast bojlera lub pieca.
  • Utrzymywanie stałej temperatury.
  • Utrzymuj jednostkę zewnętrzną pompy ciepła wolną od brudu i liści.
  • Regularnie czyść filtry kurzu jednostki wewnętrznej pompy ciepła.
  • Co roku zlecaj profesjonalny serwis Twojej pompy ciepła powietrze-powietrze.