Jak działa pompa ciepła ?

W ostatnich latach coraz więcej osób w Polsce decyduje się na zakup pompy ciepła. To ekologiczne rozwiązanie z sektora odnawialnych źródeł energii. Nowoczesna pompa ciepła stanowi atrakcyjną alternatywę dla systemów grzewczych opartych o tradycyjne kotły. Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów tego typu urządzeń, które różnią się charakterystyką oraz specyfiką działania. Poniżej w kilku zdaniach wyjaśniono mechanizm działania pomp ciepła różnego typu. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię środowiska naturalnego. Pod tym względem jest to wydajne i ekologiczne rozwiązanie, które klasyfikuje się w sektorze odnawialnych źródeł energii. W zależności od typu pompy ciepła, może ona pozyskiwać energię z gruntu, wody lub powietrza. Na rynku dostępne są również modele hybrydowe. Atutem pompy ciepła jest to, że w procesie produkcji energii nie występuje proces spalania. Dzięki temu redukuje się powstawanie szkodliwych zanieczyszczeń. Urządzenia tego typu do pracy potrzebują energii elektrycznej, które może pochodzić zarówno z sieci energetycznej, jak i z instalacji fotowoltaicznej lub przydomowej elektrowni wiatrowej. 

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzieli się ze względu na ich konstrukcję i źródło, z którego czerpią energię. Podstawowe rodzaje to:

  • pompa ciepła powietrzna
  • pompa ciepła gruntowa;
  • pompa ciepła wodna;
  • pompa ciepła hybrydowe;
  • pompa ciepła woda-powietrze. 

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła jest relatywnie prosta. Urządzenie pobiera energię cieplną z naturalnego źródła (grunt, woda, powietrze). To tzw. dolne źródło ciepła. Następnie wykorzystuje ją do pogrzania wody lub innego czynnika, który krąży w instalacji systemu ogrzewania w budynku (tzw. górne źródło ciepła). Pompy ciepła stosowane są również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Szczegółowy proces działania urządzenia zależy od wybranego rodzaju. Pompy powietrzne przekazują energię bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego, a gruntowe wykorzystują roztwór glikolu. W trakcie przekazywania ciepła w parowniku mamy do czynienia z odparowaniem czynnika roboczego. Para trafia do sprężarki, gdzie podnoszona jest temperatura czynnika. Następnie ciepło oddawane jest w skraplaczu i podawane do obiegu systemu grzewczego. Obieg ten ma charakter zamknięty. Do działania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Starannie dobrana pompa ciepła poradzi sobie z zaspokojeniem zapotrzebowania cieplnego domu jednorodzinnego. Zakup urządzenia powinien być poprzedzony dokładną analizą. Wszystko po to, aby określić pożądane parametry techniczne pompy ciepła. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z ekspertem branżowym.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl