Najważniejszym założeniem programu jest ochrona środowiska naturalnego. Ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Bezpośrednio z tym założeniem wiąże się wymiana źródeł ciepła i termomodernizacja, które są podstawą odpowiedzialnego i mądrego ogrzewania. Finalnym efektem ma być ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie szkodliwych pyłów trafiających do atmosfery.
W ramach Programu Czyste Powietrze można dofinansować zakup i montaż jednego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu.
Pompy ciepła to jedna z podstawowych technologii odnawialnych źródeł energii, które 75% energii czerpią z otoczenia, a pozostałe 25% z energii elektrycznej. Oznacza to, że z włożonego 1kW energii elektrycznej otrzymujemy zazwyczaj 4kW energii cieplnej. Pompy ciepła są najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi, zapewniają komfort, ekologię i opłacalność ekonomiczną.
Do ogrzewania budynków można zastosować różne rodzaje pomp ciepła:
Z Programu Czyste Powietrze może skorzystać:
Wysokość dofinansowania uzależniona jest dochodu. Program obejmuje dwie grupy beneficjentów:
Wsparcie finansowe, które można otrzymać w programie jest przekazane w formie dotacji lub dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Można ubiegać się o wsparcie również dla przedsięwzięć rozpoczętych nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku
Koszty kwalifikowane, na które można uzyskać dotację z Programu Czyste Powietrze w przypadku pomp ciepła oraz ich wysokości, są przedstawione w poniżej tabeli. W kosztach montażu zawarte są również koszty demontażu. Dofinansowaniu podlegają tylko fabrycznie nowe urządzenia oraz komponenty instalacji, które są dopuszczone do obrotu i posiadają stosowne deklaracje zgodności. Poziomy dotacji są powiązane z efektem ekologicznym, czyli im wyższa klasa energetyczna pompy ciepła, tym wyższy poziom dofinansowania.
W przypadku, gdy przedsięwzięcie oprócz demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakupu i montażu pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu obejmuje również przynajmniej jedno z poniższych działań:
wówczas kwoty maksymalne dofinansowania są wyższe i wynoszą: 25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej lub 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym przez internet lub w urzędzie. Nabory wniosków prowadzone są przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwe dla adresu budynku mieszkalnego.