8 powodów dlaczego rynek mówi TAK pompom ciepła

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia wykorzystujące energię z otoczenia (powietrza, wody i ziemi) do generowania ciepła. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, pompy ciepła są nie tylko ekologiczne, ale także bardzo efektywne i oszczędne w użytkowaniu. W ostatnich latach zyskały one na popularności, a ich zalety są powszechnie doceniane i przekładają się na rosnąca popularność tego systemu ogrzewania. W tym artykule zostaną omówione najważniejsze zalety pomp ciepła.


Oszczędność energii i kosztów

Pompy ciepła są jednymi z najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu ciepła z otoczenia. W porównaniu z piecami gazowymi czy olejowymi, pompy ciepła mogą oszczędzać nawet do 50% energii, co przekłada się na odczuwalną redukcję kosztów za energię.

Ekologia

Pompy ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku. Dzięki wykorzystaniu energii z otoczenia, pompy ciepła nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych. Są zatem przyjazne dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia ludzi.

Wielofunkcyjność

Pompy ciepła to nie tylko urządzenia grzewcze, ale także chłodzące oraz zapewniające ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu są one uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym domu, biurze czy przestrzeni użyteczności publicznej i pozwoli na obniżenie kosztów przy zachowaniu komfortu funkcjonowania

 Wysoka efektywność

Pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością. Wydajność urządzenia jest o wiele wyższa niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, a zasoby i dostęp do źródła z którego pompa pobiera i przetwarza ciepło (woda, powietrze, ziemia) jest stały i praktycznie nieograniczony.

Łatwość użytkowania i konserwacji

Pompy ciepła są urządzeniami wymagającymi minimalnego zaangażowania użytkownika. Posiadają zazwyczaj automatyczny system sterowania, który zapewnia regulację temperatury i ciśnienia w układzie na prawidłowym poziomie. W zależności od modelu, można ustawić tryb grzania lub chłodzenia, a system samodzielnie dopasuje pracę pompy do warunków panujących w otoczeniu. Pompy ciepła nie wymagają uzupełniania paliwa, są ciche i nieuciążliwe w obiorze, a także nie wymagają ciągłych konserwacji. W zależności od modelu zaleca się kontrolę urządzenia raz na 2-3 lata.

Długa żywotność

Pompy ciepła to urządzenia trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich żywotność wynosi zwykle kilkadziesiąt lat, co oznacza, że po zainstalowaniu pompy ciepła można cieszyć się jej dzianiem bez obawy o awarię. Także ich konserwacja nie wymaga wielkiego nakładu środków: czasu i kosztów.

Różnorodność asortymentu

W ofercie HAKOM znajdują się pompy ciepła uznanych marek specjalizujących się i odnoszących sukcesy w tym sektorze, takich jak: Fujitsu, Haier, Panasonic, Rotenso, Daikin, Kasai, Mitsubishi Electric Znajdziesz u nas pompy dostosowane do różnych oczekiwań inwestorów: pobierające energię z powietrza do ogrzewania powietrznego(ATA) pobierające energię z powietrza do ogrzewania wodnego (ATW) i pobierające energię z ziemi (GSHP). Właściwe dopasowanie urządzenia do budynku biorąc pod uwagę jego wielkość, możliwości, stan są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wyborze pompy ciepła, dlatego taka decyzja powinna być konsultowana z osoba posiadającą wiedzę i stosowne uprawnienia. Dla Inwestorów znaczenie również ma estetyka montowanego urządzenia, dlatego warto pamiętać, że pompy ciepła występują w różnych odcieniach bieli, beży i szarości, dzięki czemu można je dopasować do elewacji budynku sprawiając, że urządzenie nie będzie się rzucało w oczy.

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”

Nie bez znaczenia jest fakt, że w 2023 roku ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, otworzyła się realna możliwość otrzymania dofinansowania na działania związane z termomodernizacją budynków oraz wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (w tym pompy ciepła). Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz samorządów. Dzięki dofinansowaniu możliwe jest wykonanie m.in. prac termomodernizacyjnych, montażu odnawialnych źródeł energii, wymiany pieców i kotłów na bardziej ekologiczne, a także usuwanie starych źródeł ciepła oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej.