Podczas korzystania z klimatyzatora pojawiają się skropliny. To efekt procesu kondensacji wilgoci, która znajduje się w powietrzu. W związku z tym warto zastanowić się nad inwestycją w wydajną pompkę do skroplin. W tym artykule sprawdzimy, czym właściwie są pompki skroplin wykorzystywane w układach klimatyzacji, jaka jest ich funkcja i co warto o nich wiedzieć.
Skropliny w klimatyzacji – jak powstają?
Podczas pracy klimatyzatora dochodzi do kondensacji wilgoci z powietrza. W ten sposób powstają skropliny. To standardowe zjawisko dla użytkowania klimatyzatorów. Skropliny następnie osadzają się na różnych elementach wewnętrznych jednostki. Niezbędne jest ich odprowadzanie, aby zminimalizować ryzyko występowania usterek układu i związanych z tym kosztownych napraw. W tym celu wykorzystuje się metodę grawitacyjną lub pompki skroplin, przy czym ta pierwsza może być wykorzystywana tylko w określonych warunkach. W dalszej części artykułu skupimy się na tym, czym są pompki skroplin do klimatyzacji i jak działają.
Czym jest pompka skroplin do klimatyzatora?
Nieduża pompka skroplin to obecnie jeden z ważnych elementów budowy klimatyzatora. Urządzenie to odpowiada za transportowanie powstających w jednostce skroplin do tacki ociekowej. Atutem pompki skroplin są jej niewielkie rozmiary, dzięki czemu bez trudu można ukryć ja w obudowie klimatyzatora i nie wpływa ona negatywnie na estetykę wykonywanego montażu. Pompka składa się z takich elementów jak: łopatkowy wirnik i kanał przepływowy. W trakcie pracy pompki wirnik generuje ciśnienie. Na jego skutek skropliny są zasysane bezpośrednio do pompki i trafiają do kanałów przepływowych. Na ich końcach znajduje się zbiorniczek na skropliny, do którego te trafiają z tacki ociekowej. Gdy skropliny przekroczą maksymalną możliwa objętość, to pompka odpowiada za ich wypompowanie. Poszczególne modele dostępne na ryku różnią się parametrami technicznymi, konstrukcją oraz efektywnością pracy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest dobranie urządzenia bezpośrednio do danego klimatyzatora i potrzeb użytkowników.
Kiedy stosuje się pompki do skroplin?
Zgodnie z przyjętymi standardami użytkowymi pompki do skroplin montowane są wszędzie tam, gdzie odprowadzanie skroplin ma miejsce ponad jednostkę wewnętrzną klimatyzatora i nie można zastosować tam metody grawitacyjnej. Ponadto stosuje się je m.in. w przypadku urządzeń montowanych wewnątrz pomieszczeń. Atutem pompki skroplin jest m.in. to, że redukuje ona przepływ brzydkich zapachów w urządzeniu. Oczywiście pompkę skroplin można instalować również w systemach, gdzie może być wykorzystywana metoda grawitacyjna. Zależy to od realnych potrzeb użytkownika.
Czym kierować się przy wyborze pompki do klimatyzatora?
Podczas wyboru pompki skroplin można kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim pod uwagę bierze się rozmiar urządzenia oraz potencjał jego zastosowania w danym typie klimatyzatora. Tu warto skonsultować się ze specjalistą, aby nie popełnić błędu zakupowego. Choć pompka ma niewielkie rozmiary, to jednak generuje hałas w trakcie pracy. Dobierz jego poziom do swoich potrzeb. Jeżeli klimatyzator stosowany jest w pomieszczeniu biurowym, to wybierz cichsze modele, co poprawi komfort korzystania z układu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl